10 کشور جهان که بیشترین رشد اقتصادی را دارند | نفت باعث برتری این کشور ها شده است

بررسی آمار مرتبط با تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان نشان می‌دهد که ایالات متحده، چین، ژاپن، آلمان و هند به ترتیب در سال ۲۰۲۴ پنج اقتصاد برتر جهان را تشکیل خواهند داد.

10 کشور جهان که بیشترین رشد اقتصادی را دارند |  نفت باعث برتری این کشور ها شده است
کدخبر : 24180
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اکتشاف نفت تا حد زیادی برای گویان، کشوری که میان ونزوئلا و سورینام در سواحل اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته است، یک موهبت بوده است. اما این مستعمره سابق بریتانیا باید مسیری روبه جلو طی کند که از "نفرین منابعی" که دولت‌های نفتی را که به‌شدت به منابع طبیعی متکی هستند و در عین حال سایر حوزه‌های اقتصادی را رها می‌کنند، اجتناب کند.

نگاهی به تخمین‌های صندوق بین المللی پول (IMF) نشان می‌دهد که بسیاری از کشور‌های درسال گذشته کاهش رشد اقتصادی را تجربه کرده‌اند. در این میان ۱۰ اقتصاد با بیشترین رشد اقتصادی در سال گذشته رشد اقتصادی بیش از ۶ درصد را ثبت کردند که در میان آن‌ها رشد دو اقتصاد اول جالب توجه است.

گویان”، واقع در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی به عنوان یکی از نیرو‌های مهم اقتصادی درحال ظهور است. طبق اطلاعات صندوق بین المللی پول (IMF)، تولید ناخالص داخلی واقعی این کشور ۸۰۰ هزار نفری، حدود “۳۸ درصد” در سال ۲۰۲۳ رشد داشته است، به‌طوری که هیچ کشوری نتوانسته است در سال گذشته چنین رشد اقتصادی را ثبت کند.عامل اصلی این رشد در تولید نفت این کشور نهفته است. در سال ۲۰۱۵، شرکت نفت و گاز “اکسون موبیل” ذخایر نفتی قابل توجهی را در سواحل این کشور کشف کرد. طبق تخمین‌­ها، بلوکی که به نام “استابروک” شناخته می‌شود ذخایری معادل ده­‌ها میلیارد بشکه را در خود جای داده است.

رشد اقتصادی

براساس گزارشی از بلومبرگ، چاه‌های جدید روزانه ۶۴۵ هزار بشکه نفت تولید می‌­­کنند که به درآمد ۱.۶ میلیارد دلاری برای دولت گویان در ۲۰۲۳ منجر شد. اقتصاد این کشور در پنج سال گذشته چهار برابر شده است و از یکی از پایین‌ترین عملکرد‌ها در منطقه به سریع‌ترین رشد در جهان طی دو سال متوالی رسید. ذخایر نفتی نسبت به جمعیت گویان به قدری بزرگ است که برخی پیش بینی‌­ها نشان می‌دهد که این کشور با پشت سر گذاشتن کویت به بزرگ‌ترین تولیدکننده سرانه نفت خام جهان تبدیل شده است و ۱۶ درصد رشد خالص عرضه نفت را تا سال ۲۰۲۸ به خود اختصاص می­‌دهد.

اکتشاف نفت تا حد زیادی برای گویان، کشوری که میان ونزوئلا و سورینام در سواحل اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته است، یک موهبت بوده است. اما این مستعمره سابق بریتانیا باید مسیری روبه جلو طی کند که از “نفرین منابعی” که دولت‌های نفتی را که به‌شدت به منابع طبیعی متکی هستند و در عین حال سایر حوزه‌های اقتصادی را رها می‌کنند، اجتناب کند.

تنها اقتصادی که از رونق اقتصادی گویان در سال ۲۰۲۳ پیشی گرفت، “منطقه اداری ویژه ماکائو در چین” است. ماکائو شبه جزیره‌­ای در دریای جنوبی چین است که تا سال ۱۹۹۹ میلادی مستعمره پرتغال بود، ولی اکنون بخشی از خاک مناطق ویژه اداری کشور چین محسوب می‌شود که به صورت خودمختار اداره می‌شود و فرهنگ آن آمیزه‌ای از فرهنگ چینی و پرتغالی است.ماکائو به عنوان “لاس وگاس آسیا” شناخته می­‌شود، به طوری که به یک مرکز پر جنب‌­وجوش برای تجارت و سرگرمی تبدیل شده است. رشد تولید ناخالص داخلی بیش از ۷۴ درصدی آن عمدتاً ناشی از حوزه‌­هایی، چون گردشگری، قمار و املاک و مستغلات است. ابتکارات دولت برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و تقویت مشارکت‌­های بین المللی نیز به رشد اقتصادی کمک کرده است.

رشد اقتصادی

طبق داده‌های IMF، لیبی، مالدیو، ساموا، فیجی، ارمنستان، موزامبیک، کنگو و تاجکستان به ترتیب پس از ماکائو و گویان بیشترین رشد‌های اقتصادی را در ۲۰۲۳ به ثبت رسانده‌اند.“هند”، اما در دو سال گذشته بالاترین رشد اقتصادی را در میان اقتصاد‌های بزرگ جهان داشته است و پیش بینی می‌شود در سال جاری نیز باتوجه به پیشرفت شهرنشینی و صنعتی سازی همچنان جایگاه خود را حفظ کند.IMF رشد اقتصادی ۲۰۲۳ هند را در آخرین به روز رسانی خود ۶.۷ درصد تخمین زده است که بالاتر از رشد ۵.۲ درصدی چین و بیش از دوبرابر میانگین رشد اقتصادی ۳.۱ درصدی جهان بوده است.اقتصاد و جمعیت هند به چین بین اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ شباهت دارد، که نشان می‌دهد ممکن است دو دهه دیگر با رشد سریع و همچنین افزایش شدید مصرف انرژی همراه باشد.

چرا ایالات متحده برترین اقتصاد جهان است؟

داده‌های آماری نشان می‌دهند که تولید ناخالص داخلی کشور آمریکا ۲۷۹۷۴ میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه (هزار نفر) ۸۳.۰۶ دلار است. همچنین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی ۱.۵٪ اعلام شده است.با وجود این آمارها، ایالات متحده جایگاه خود را به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان و ثروتمندترین کشور دنیا حفظ کرده است.

چین، دومین اقتصاد برتر جهان

رشد اقتصادی

بر اساس آمارهای صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی کشور ۱۸۵۶۶ میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه (هزار نفر) ۱۳.۱۶ دلار است. همچنین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور چین ۴.۲٪ اعلام شده است.در سال‌های اخیر، چین رشد قابل توجهی در حوزه اقتصاد داشته و از رتبه چهارم در سال ۱۹۶۰ به رتبه دوم در سال ۲۰۲۳ رسیده است. اقتصاد چین عمدتاً به تولید، صادرات و سرمایه گذاری وابسته است. این کشور دارای نیروی کار گسترده، پشتیبانی قوی دولتی، پیشرفت‌های زیرساختی و بازار مصرفی در حال گسترش است. به همین دلیل چین توانسته به رتبه دوم برترین اقتصادهای جهان دست یابد.

تمرکز آلمان روی بازارهای صادراتی

بر اساس داده‌های صندوق بین المللی پول ، تولید ناخالص داخلی کشور آلمان ۴۷۳۰ میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه (هزارنفر) ۵۶.۰۴ دلار است. همچنین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی در کشور آلمان ۰.۹٪ اعلام شده است.از آنجایی که اقتصاد آلمان به شدت بر صادرات متمرکز است، تمرکز روی بخش‌های مهندسی، خودروسازی، شیمیایی و داروسازی بسیار بالاست. آلمان از نیروی کار ماهر، ابتکارات تحقیق و توسعه قوی و تمرکز روی بهره‌وری بالا بهره می‌برد./عصرترکیه

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه