ماه رمضان | ماه رمضان امسال

اولین روز ماه رمضان فرداست یا پس فردا؟ | تاریخ شروع و پایان ماه رمضان و دعای این ماه مبارک

دفتر رهبر انقلاب اعلام کرد هلال ماه رمضان غروب امروز رؤیت نشد و سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه اولین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود.

اولین روز ماه رمضان فرداست یا پس فردا؟ | تاریخ شروع و پایان ماه رمضان و دعای این ماه مبارک
کدخبر : 23934
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بنا بر اعلام دفتر رهبری سه شنبه اول ماه رمضان است.

به گزارش انتخاب، دفتر رهبر انقلاب اعلام کرد هلال ماه رمضان غروب امروز رؤیت نشد و سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه اولین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود./ فرارو

 پایان ماه رمضان ۱۴۰۳ چه روزی است؟

ماه رمضان با فضیلت های بسیار زیادی همراه است، در این ماه درهای آسمان و بهشت به روی مومنان باز و درهای جهنم بسته می شود، اعمال روزه دار هر چه که باشد حتی خوابش هم عبادت محسوب می شود. در ادامه این مطلب سلام دنیا مطالبی درباره اینکه ماه رمضان 1403 چه روزی است و تاریخ دقیق آغاز ماه رمضان 1403 در تقویم هجری شمسی، قمری و میلادی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار می دهیم.

ماه رمضان 1403 چه روزی است

ماه رمضان ماه بندگی و ماه مهمی برای مسلمانان جهان است، مسلمانان در سراسر جهان با آغاز این ماه به روزه داری و عبادت می پردازند و از فضایل بیشمار این ماه مهانی خدا بهره مند می شوند. از آنجایی که تاریخ شروع ماه رمضان به تقویم قمری است بنابراین باید هلال ماه رؤیت شود اما طبق تقویم شمسی در سال 1403 ماه رمضان برابر با روز سه شنبه 22 اسفند می باشد.

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان 1403 چه روزی و چند شنبه است

سه شنبه 22 اسفند تاریخ دقیق شروع ماه رمضان 1403 می باشد.

تاریخ آغاز ماه رمضان 1403 در تقویم هجری شمسی

تاریخ آغاز ماه رمضان 1403 در تقویم هجری شمسی برابر با روز سه شنبه 22 اسفند می باشد.

ماه رمضان

تاریخ آغاز ماه رمضان 1403 در تقویم هجری قمری 

سه شنبه 22 اسفند تاریخ دقیق آغاز ماه مبارک رمضان در سال 1403 هجری شمسی مصادف با اول رمضان 1445 هجری قمری است.

تاریخ آغاز ماه رمضان 1403 در تقویم میلادی

تاریخ آغاز ماه رمضان 1403 در تقویم میلادی برابر با روز سه شنبه 12 مارس 2024 می باشد.

پایان ماه رمضان 1403 چه روزی است

پایان ماه رمضان 1403 در روز 23 فروردین ماه 1403 خواهد بود.

چه سالی ماه رمضان در زمستان بود

 سال ٩5 ماه رمضان در زمستان بود. در تقویم سال 95 ماه رمضان یک بار در بهار و بار دیگر در زمستان همان سال رخ داد. جالب است بدانید که سال ١4٠٢ دو ماه رمضان خواهیم داشت. ماه رمضان در این سال یک بار در فروردین و بار دیگر در اسفند ماه خواهد بود.

چه سالهایی ماه رمضان در عید نوروز بوده است

نوروز سال 1370 ، 1381 ، 1402 و 1403 شمسی با ماه رمضان مقارن بوده است.

سخن پایانی:

 رمضان ماه بندگی و عبادت و ماه مهمانی خدا است، در این ماه با روزه داری و انجام اعمال خاص ثواب و پاداش بیشماری برای مومنان بهمراه دارد. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

منبع: تابناک

ماه رمضان

دعای روز اول ماه رمضان

«اللهمَ اجْعلْ صِیامی فیه صِیام الصّائِمینَ و قیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ و نَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ و هَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ».

«خدایا روزه مرا در این روز مانند روزه، روزه‌داران حقیقی قرار داده و اقامه نمازم را مانند نمازگزاران واقعی مقرر فرما و مرا از خواب غافلان هوشیار ساز و هم در این روز جرم و گناهم را ببخش ای خدای عالمیان و از زشتی‌هایم عفو فرما ای عفو کننده از گناهکاران»

خواسته‌های روز اول ماه مبارک رمضان

از روزه‌داران واقعی باشد؛

از شب‌زنده‌داران حقیقی باشد؛

از خواب غفلت بیدار شود؛

گناهان بخشیده شود؛

گذشت و بخشش خداوند شامل حال او شود؛

اعمال شب اول ماه رمضان

استهلال ماه رمضان

استهلال (جست‌وجوی هلال ماه) که برخی آن را واجب دانسته‌اند.

دعای رؤیت هلال ماه رمضان

در شب اول ماه رمضان به جست و جوی هلال ماه بپردازید و پس از رؤیت هلال رو به قبله بایستید و دست‌ها را به سوی آسمان بلند و هلال را خطاب کرده و بگویید:

«رَبِّی وَ رَبُّکَ اللّهُ رَبُّ الْعالَمِینَ. اللّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالْأَمْنِ وَالْإِیمانِ وَالسَّلامَةِ وَالْإِسْلامِ وَالْمُسارَعَةِ إِلی مَا تُحِبُّ وَتَرْضی. اللّهُمَّ بارِکْ لَنا فِی شَهْرِنا هذَا، وَارْزُقْنا خَیْرَهُ وَعَوْنَهُ، وَاصْرِفْ عَنَّا ضُرَّهُ وَشَرَّهُ وَبَلاءَهُ وَفِتْنَتَهُ.»

ماه رمضان

دعای پیامبر (ص) هنگام رؤیت هلال ماه رمضان

روایت شده: زمانی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هلال ماه رمضان را رؤیت می‌کرد، روی شریفش را به جانب قبله می‌گرداند و می‌گفت:

اللّٰهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالْأَمْنِ وَالْإِیمانِ وَالسَّلامَةِ وَالْإِسْلامِ وَالْعافِیَةِ الْمُجَلَّلَةِ وَدِفاعِ الْأَسْقامِ وَالْعَوْنِ عَلَی الصَّلاةِ وَالصِّیامِ وَالْقِیامِ وَتِلاوَةِ الْقُرْآنِ. اللّٰهُمَّ سَلِّمْنا لِشَهْرِ رَمَضانَ، وَتَسَلَّمْهُ مِنّا، وَسَلِّمْنا فِیهِ حَتَّیٰ یَنْقَضِیَ عَنَّا شَهْرُ رَمَضانَ وَقَدْ عَفَوْتَ عَنَّا وَغَفَرْتَ لَنا وَرَحِمْتَنا.

خدایا، این ماه را بر ما نو کن به ایمنی و ایمان و سلامت و اسلام و عافیت بزرگ و دفاع در برابر بیماری‌ها و یاری بر نماز و روزه و شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن. خدایا، ما را برای ماه رمضان سالم گردان و ماه رمضان را از ما سالم دریافت کن و ما را در آن تا از ما بگذرد به‌سلامت دار درحالی‌که از گناهان ما درگذشته و ما را مورد آمرزش و رحمت خویش قرار داده باشی.

منبع: ایمنا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه