معرفی قوی‌ترین پاسپورتهای جهان در سال 2024

قوی‌ترین پاسپورتهای جهان در سال 2024 و همچنین ضعیف‌ترین گذرنامه‌های جهان که توسط شرکت مشاوره هنلی اعلام شده اند موضوعی است که در این مقاله قصران گشت قصد معرفی آن ها را داریم. شاید برای شما هم این رده بندی جالب باشد. در ادامه همراه ما باشید تا قوی ترین پاسپورت‌های جهان به همراه رتبه ایران را بررسی کنیم.

معرفی قوی‌ترین پاسپورتهای جهان در سال 2024
کدخبر : 23917
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

شاید برای شما هم این رده بندی جالب باشد. در ادامه همراه ما باشید تا قوی ترین پاسپورت‌های جهان به همراه رتبه ایران را بررسی کنیم.رده بندی پاسپورت کشورها بر اساس میزان قبولی آنها بدون ویزا که نمایانگر قدرت گذرنامه آن کشور می باشد، طبقه بندی می شوند. میزان قدرتمندی پاسپورت‌های جهان با تعداد کشورهایی که شهروندان آن بدون نیاز به ویزا سفر کنند، مشخص می‌شود. اطلاعات رتبه‌بندی درسایت هنلی پاسپورت به صورت انحصاری و براساس داده‌های انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (IATA) تهیه شده است. این انجمن بزرگترین و جامع‌ترین پایگاه داده از اطلاعات مسافرتی جهان را دارد که از طریق تحقیقات وسیع در داخل کشورها پیشرفت می‌کند.

در ادامه لیست قوی ترین پاسپورت های جهان در سال 2024 و تعداد کشورهایی که می‌توانید بدون اخذ ویزا به آنها سفر کنند را با هم بررسی می کنیم.پاسپورت ژاپنی با امکان ورود به 193 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا ، همراه با سنگاپور در صدر فهرست قوی‌ترین پاسپورت جهان قرار گرفت. ژاپن برای چندمین سال متوالی رتبه نخست را به دست ‌آورد تا مشخص شود به چه دلیل شهروندی این کشور و داشتن پاسپورت ژاپنی تا این اندازه اهمیت دارد. از سوی دیگر می‌دانید که ویزای ژاپن یکی از ارزشمندترین ویزا‌هایی است که در صورت الصاق در پاسپورت هر فرد اعتبار خاصی به گذرنامه او خواهد داد.

پاسپورت

در لیست قوی‌ترین پاسپورتهای جهان در سال 2024 رتبه دوم متعلق به کشور  کره جنوبی است که طی چند سال گذشته رشد مشهودی در زمینهٔ ارزش و قدرت پاسپورت داشته اند به طوری که با داشتن پاسپورت این کشورها  امکان سفر به 192 کشور دنیا بدون دریافت ویزا را خواهید داشت.

لیست کامل برترین پاسپورت‌های جهان در سال 2024:

پاسپورت

در زیر به بررسی برترین پاسپورت های دنیا بر اساس آخرین رنکینگ می پردازیم.

3. پاسپورت کشورهای آلمان، اسپانیا (امکان سفر به 191 کشور بدون ویزا)

4. پاسپورت کشورهای فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ( امکان سفر به 190کشور بدون ویزا)

5. پاسپورت کشورهای دانمارک، هلند و سوئد (امکان سفر به 189کشور)

6. پاسپورت کشورهای فرانسه، ایرلند، پرتغال، انگلیس ( امکان سفر به 188 کشور بدون ویزا)

7. پاسپورت کشورهای چک، بلژیک، نیوزلند، نروژ و سوئیس ( امکان سفر به 187 کشور بدون ویزا)

8. پاسپورت کشورهای کانادا، یونان؛ مالت( امکان سفر به 186کشور بدون ویزا)

9. پاسپورت کشورهای مجارستان، لهستان (امکان سفر به 185کشور بدون ویزا)

10. پاسپورت کشورهای لتونی، اسلواکی (امکان سفر به 184 کشور بدون ویزا)

جایگاه ایران

پاسپورت

قوی‌ترین پاسپورتهای جهان در سال 2024 – در سال 2022 ایران با دسترسی به 44 کشور در رتبه 97 و در کنار سودان جنوبی قرار گرفته است. دارندگان پاسپورت ایرانی می توانند به 44 کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. این کشورها شامل مالدیو جمهوری‌ آذربایجان، قطر، لبنان،تانزانیا ترکیه، ارمنستان،نپال گرجستان، سوریه، عمان، سریلانکا، کامبوج، مالزی، ، اکوادور، بولیوی، ونزوئلا، سومالی، توگو، اوگانداماکائو و زیمبابوه هستند.

 پاسپورت کشور کره شمالی اعتبار چندانی ندارد و با آن می‌توان به 40 کشور جهان و بدون ویزا سفر کرد. با پاسپورت کشور  نپال به 37 کشور ، فلسطین 38 کشور ، سومالی 35 و یمن 34 کشور ، پاکستان 32 کشور، سوریه 30 کشور و با پاسپورت کشور عراق می توان به  29 کشور سفر کرد. از میان 111 کشور ارزیابی شده پاسپورت کشور افغانستان در رده 111 ام و پاسپورت کشور ایران در رتبه 101 ام قرار گرفته است.

همانطور که مشاهده می کنید متاسفانه ارزش پاسپورت ایران در لیست قوی‌ترین پاسپورتهای جهان در سال 2024  نزول کرده است و این به دلیل فشارهای بین المللی و تحریم هایی است که در چند سال گذشته علیه ایران صورت گرفته است. امیدواریم هر چه سریعتر کشور و پاسپورت ایران به جایگاه واقعی خودش دست پیدا کند. این مؤسسه اعلام کرد که پاسپورت‌های ایرلند و پرتغال نیز به ترتیب در رتبه دوم و سوم این رده‌بندی قرار دارند.بسیاری از موسسات شناخته‌شده مانند «پاسپورت ایندکس هنلی»‌ بیشترین نمرهٔ شاخص خود را به میزان سهولت در سفر به کشورهای دیگر در نظر می‌گیرند.

پاسپورت

با این حال این مسئله تنها نیمی از شاخص مؤسسه «نومَد کپیتالیست» را به خود اختصاص داده و عوامل دیگری چون قوانین مالیاتی، همدلی جهانی، تابعیت دوگانه و آزادی شخصی نیز در این شاخص نقش دارند.بر اساس گزارش این مؤسسه با پاسپورت ایرانی تنها می‌توان به ۱۱ کشور بدون ویزا سفر کرد و در مجموع می‌توان با اخذ ویزا در فرودگاه یا به صورت الکترونیک به ۴۴ کشور دیگر با سهولت نسبی وارد شد.

در این گزارش آمده است که شهروندان ایرانی در ورود به تعداد زیادی از کشورها از سوی مسئولان یا شهروندان آنها «با خصومت قابل توجهی مواجه می‌شوند». همچنین ایرانی‌ها از داشتن تابعیت دیگر کشورها «منع» می‌شوند و شهروندان آن سطح پایینی از «آزادی» را تجربه می‌کنند.پاسپورت ایرانی تقریبا در تمام موارد ذکر شده پایین‌ترین نمره را دریافت کرده است.در این رتبه‌بندی پاسپورت کشور افغانستان با پایین‌ترین امتیاز در رده آخر، ۱۹۹ قرار دارد و پاسپورت کشورهای عراق و یمن پس از این کشور به عنوان ضعیف‌ترین پاسپورت‌ها معرفی شده‌اند./قصران گشت 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه