اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

تداوم بارش ها در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 14 اسفند 1402

سازمان هواشناسی کشور از تداوم بارش‌ها تا پایان هفته جاری در کشور خبر داد.

تداوم بارش ها در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 14 اسفند 1402
کدخبر : 23736
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

امروز (دوشنبه ۱۴ اسفند) با توجه به فعالیت سامانه بارشی در غرب، جنوب غرب، مرکز، بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق کشور بارش باران و در مناطق کوهستانی و سردسیر برف ادامه دارد؛ همچنین بارش پراکنده در مناطقی از شمال غرب و ارتفاعات البرز رخ می‌دهد.

شدت بارش امروز در شمال خوزستان، شمال فارس، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد پیش‌بینی شده است که در مناطق کوهستانی و سردسیر به صورت برف خواهد بود.

فردا (سه‌شنبه ۱۵ اسفند) علاوه بر مناطق ذکر شده در بخش‌هایی از شمال شرق کشور بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

شدت بارش‌ها فردا در شرق استان هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان رخ خواهد داد که همراه با رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید خواهد بود.

هشدار نارنجی هواشناسی برای ۱۱ استان

سازمان هواشناسی همچنین در هشدار سطح نارنجی اعلام کرد: فعالیت دو سامانه بارشی امروز و فردا در کشور شدت می‌یابد. بر اساس این هشدار امروز با تشدید فعالیت سامانه بارشی در استان‌های چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان، ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و شمال شرق خوزستان بارش برف، باران، وزش باد شدید موقتی، کاهش نسبی دما، کولاک برف و مه رخ خواهد داد.

فردا نیز برای جنوب خراسان رضوی و ارتفاعات خراسان جنوبی بارش برف، باران، وزش باد شدید موقتی، کاهش نسبی دما، کولاک برف و مه رخ پیش‌بینی شده است.

بر اثر فعالیت این سامانه در مناطق مورد اشاره اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، احتمال قطعی برق به ویژه در نواحی روستایی و خسارت به سازه‌های موقت، نهال‌ها، ماشین‌آلات و محصولات کشاورزی را خواهیم داشت.

همچنین در این هشدار با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی دوم امروز در خوزستان، جنوب کهگیلویه و بویراحمد و شمال و شرق هرمزگان و فردا در نیمه شرقی هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، یزد و خراسان جنوبی رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت را شاهد خواهیم بود.

اثر مخاطره این سامانه اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آب‌گرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها، سرریز شدن سدها، صاعقه، کاهش دید در مناطق کوهستانی و خسارت به سازه‌های موقت، ماشین‌آلات کشاورزی و محصولات زراعی و باغی است.

بارش‌ها چهارشنبه در کدام مناطق رخ خواهد داد؟

روز چهارشنبه (۱۶ اسفند) در مناطقی از جنوب شرق کشور رگبار باران و وزش باد پیش‌بینی شده است.

بر اساس این گزارش، از اواخر وقت چهارشنبه هفته جاری و طی روز پنج‌شنبه (۱۷ اسفند) با گذر امواج تراز میانی جو به تدریج در شمال غرب مناطقی از غرب و سپس در ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی بارش باران و برف و وزش باد رخ می‌دهد.

روز جمعه (۱۸ اسفند) در مناطقی از شمال‌ غرب، شمال شرق و جنوب شرق کشور بارش پراکنده و در دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های زاگرس وزش باد پیش‌بینی شده است.

خلیج فارس و تنگه هرمز امروز و فردا (دوشنبه و سه‌شنبه) مواج است.

آسمان تهران امروز نیمه ابری در بعضی ساعات همراه با غبار محلی پیش‌بینی می‌شود که از بعد از ظهر شاهد افزایش ابر و گاهی وزش باد ملایم خواهیم بود؛ این شرایط برای فردا نیز رخ خواهد داد. کمینه و بیشینه دمای هوا در پایتخت امروز ۲ و ۱۲ درجه سانتی‌گراد است./ اندیشه معاصر

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز فعالیت سامانه بارشی در غرب، جنوب غرب، مرکز، بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق کشور ادامه دارد. همچنین بارش پراکنده در مناطقی از شمال غرب و ارتفاعات البرز روی می‌دهد. شدت بارش‌های امروز در شمال خوزستان، شمال فارس، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد است. بارش‌ها در مناطق کوهستانی و سردسیر به‌صورت برف است.

سه‌شنبه علاوه بر مناطق ذکر شده در بخش‌هایی از شمال شرق کشور بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود. شدت بارش‌های فردا در شرق هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان است که همراه با رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید خواهد بود.

روز چهارشنبه در مناطقی از جنوب شرق کشور رگبار باران و وزش باد روی می‌دهد. از اواخر وقت چهارشنبه و طی روز پنجشنبه با گذر امواج تراز میانی جو به‌تدریج در شمال غرب، مناطقی از غرب و سپس ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی بارش برف، باران و وزش باد پیش‌بینی شده است.

جمعه در مناطقی از شمال غرب، شمال شرق و جنوب شرق کشور بارش‌های پراکنده و در دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های زاگرس وزش باد روی می‌دهد. همچنین امروز و فردا خلیج‌فارس و تنگه هرمز مواج است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵

نوع مخاطره: بارش برف، باران، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما، کولاک برف، مه.

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴: چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و شمال شرق خوزستان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵: جنوب خراسان رضوی و ارتفاعات خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیر‌های برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، احتمال قطعی برق به‌ویژه در نواحی روستایی و خسارت به سازه‌های موقت، نهال‌ها، ماشین‌آلات و محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از سفر به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و در صورت ضرورت مجهز بودن خودرو‌ها به ادوات زمستانی.

پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر.

صرفه‌جویی در مصرف نهاده‌های انرژی.

انتقال ماشین‌آلات کشاورزی به مکان‌های مسقف.

بکارگیری تمهیدات لازم برای درختان جوان در مقابل برف و سرما و اطمینان از استحکام سازه‌های موقت.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵

نوع مخاطره: رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴: خوزستان، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق هرمزگان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵: نیمه شرقی هرمزگان/ آفتاب

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه