اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار ترسناک هواشناسی به هوای نامعلوم استان ها | اخبار هواشناسی امروز 11 دی 1402

سازمان هواشناسی با هشدار تشدید آلودگی و کاهش کیفیت هوا در کلان‌شهر‌ها از بارش باران، برف و وزش باد شدید موقتی در ۱۳ استان کشور خبر داد.

هشدار ترسناک هواشناسی به هوای نامعلوم استان ها | اخبار هواشناسی امروز 11 دی 1402
کدخبر : 22302
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در بخش‌هایی از استان‌های ایلام، لرستان، شرق کرمانشاه، جنوب همدان، خوزستان، یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق سردسیر بارش برف روی می‌دهد.

در شمال کشور به‌ویژه استان‌های گیلان و مازندران افزایش ابر و در برخی مناطق بارش‌های خفیف پیش‌بینی شده است. فردا در جنوب شرق کشور استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب شرق کرمان بارش‌های پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

روز چهارشنبه در برخی مناطق جنوب شرق کشور بارش‌های پراکنده روی می‌دهد و در شمال کشور به‌ویژه در گیلان و مازندران افزایش ابر و بارش‌های خفیف انتظار می‌رود. در این روز وزش باد در نوار شرقی کشور و دامنه‌های جنوبی البرز قابل ملاحظه است.

روز پنجشنبه در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، مازندران و گلستان افزایش ابر و بارش پراکنده روی می‌دهد.

روز جمعه با ورود سامانه بارشی به کشور در شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر، جنوب غرب، برخی مناطق فارس و جنوب خوزستان بارش پیش‌بینی شده است. در سایر مناطق کشور طی ۵ روز آینده جو آرام و نسبتاً پایداری پیش‌بینی می‌شود.

همچنین تا سه روز آینده غلظت آلاینده‌های جوی در شهر‌های صنعتی و پرجمعیت افزایش و کیفیت هوا کاهش می‌یابد. طی ۵ روز آینده خلیج‌فارس مواج است.

توصیف سامانه: سکون نسبی هوا

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۳

نوع مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱: کرج، تهران، قم، اصفهان، اراک، مشهد، تبریز.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۲: کرج، تهران، قم، اصفهان، اراک، مشهد، تبریز.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۳: کرج، تهران، قم، اصفهان، اراک، مشهد، تبریز.

اثر مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌ها، افزایش شاخص آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها.

توصیه: مدیریت بهینه در مصرف سوخت‌های فسیلی در منابع متحرک و ثابت، کاهش تردد غیرضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز، به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی، پایش مداوم ایستگاه‌های سنجش آلودگی توسط مراجع ذی‌صلاح و اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور کنترل میزان آلودگی هوا.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۲

نوع مخاطره: بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در ارتفاعات بارش برف

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱: خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، یزد، شمال بوشهر، نیمه شمالی فارس، نیمه شمالی کرمان، غرب و جنوب اصفهان، جنوب ایلام، شمال و شرق هرمزگان و نیمه جنوبی خراسان جنوبی.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۲: کرمان، جنوب یزد، غرب و شمال سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان و جنوب یزد.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، پدیده مه، کاهش دید، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال بهمن، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال طغیان رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر و احتمال خسارت به سازه‌های موقت.

توصیه: پرهیز از سفر‌های غیرضروری، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر.

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱

زمان پایان: اواخر وقت پنج شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۴

نوع مخاطره:افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج بیش از ۱.۵ متر در خلیج فارس و فراساحل غرب تنگه هرمز.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان در خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان.

اثر مخاطره:اختلال در تردد و فعالیت‌های دریایی، احتمال آسیب به شناور‌های سبک، احتمال خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحلی، اختلال موقت در فعالیت‌های ساحلی و فراساحلی و سکو‌های نفتی.

به گزارش خبرنگار محیط زیست ایونا به نقل از چندثانیه: رئیس سازمان هواشناسی گفت: چیز مشخصی از پربارشی در زمستان در نقشه‌های ما وجود ندارد.

البته کم‌بارشی خیلی زیادی هم نیست. پیش‌بینی ما بارش‌های نرمال برای زمستان است ولی به‌خاطر کم‌بارشی آذر روند خوبی نخواهیم داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه