بی کله رد صلاحیت شد و بازی را باخت | این رای کاملا جهت دار بوده و بی منظور نیست

دیوان عالی ایالت کلرادو بامداد چهارشنبه با توسل به بند سوم متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا، گفت که ترامپ واجد شرایط در دست گرفتن زمام امور در کاخ سفید نیست.

بی کله رد صلاحیت شد و بازی را باخت | این رای کاملا جهت دار بوده و بی منظور نیست
کدخبر : 22080
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

یوان عالی ایالت کلرادو بامداد چهارشنبه طی حکمی رأی به حذف شدن نام «دونالد ترامپ» از لیست نامزدهای رقابت‌کننده در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا داد.

در حکم دیوان عالی کلرادو آمده است که ترامپ برای در دست گرفتن زمام امور در کاخ سفید، ذیل بند سوم متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا، واجد شرایط نیست.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، این برای اولین بار در تاریخ آمریکا است که یک ایالت با توسط به این بند قانونی، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری را رد صلاحیت می‌کند.

ترامپ نیز در واکنش به این تصمیم دیوان عالی کلرادو، آن را کاملا جهت‌دار توصیف کرده و گفت که تیم حقوقی او در دیوان عالی کل آمریکا به این تصمیم اعتراض خواهد کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، ترامپ در ایالت کلرادو با اختلاف ۱۳ درصد در برابر «جو بایدن» رقیب دموکرات خود شکست خورد اما به نوشته آسوشیتدپرس، او برای انتخابات سال آینده نیازی به پیروزی در این ایالت ندارد.

جدیدترین نظرسنجی‌های انتخاباتی انجام گرفته در آمریکا نشان می‌دهد، موقعیت دونالد ترامپ در ایالت‌های کلیدی این کشور بسیار از رئیس جمهور فعلی بهتر است.

رد صلاحیت

این در حالی است که ترامپ در جریان چهار پرونده کیفری با ۹۱ مورد اتهام جرم مواجه است که به گفته خودش می‌تواند تا ۵۶۰ سال زندان برای او همراه داشته باشد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا برای بی‌گناه معرفی کردن خود در برابر اتهامات گسترده جنایی که از سوی دادگاه فدرال متوجه وی شده، وضعیت خود را با «نلسون ماندلا»رهبر بزرگ آفریقای جنوبی از این جهت که 27 سال را در زندان‌های آفریقای جنوبی گذراند تا بتواند کشورش را از دهه‌ها حکومت آپارتاید مبتنی بر تبعیض‌ نژادی نجات دهد، یکسان دانست.

به گزارش «سی‌ان‌ان»،ترامپ به عنوان نامزد پیشتاز در حزب جمهوری‌خواه آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 با این هدف که خود را قربانی آزار و اذیت‌های سیاسی نشان دهد به جمعی از حامیانش در نیوهمپشایر گفت: بدم نمی‌آِید که نلسون ماندلا باشم.  

اظهارات ترامپ در حالی مطرح می‌شود که تاکنون 4 بار برای وی از سوی دادگاه فدرال کیفر خواست صادر شده است و هم اکنون نیز او با 91 اتهام جنایی سنگین مواجه است.

در حال حاضر ترامپ با دو کیفرخواست توسط «جک اسمیت» بازرس ویژه دادگاه فدرال در پرونده‌های ترامپ و همچنین پیگردهای کیفری در دو ایالت نیویورک و جورجیا مواجه است.

برخی از شدیدترین اتهامات علیه او در ارتباط با سو استفاده از اطلاعات طبقه بندی شده دولتی و تلاش برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکاست.

ترامپ در روزهای اخیر شخصا در پرونده کلاهبرداری‌اش در دادگاهی واقع در نیویورک نیز حاضر شد؛جایی که قاضی دادگاه او پسران بزرگش را به کلاهبرداری متهم کرد.

بر اساس ادعاهای مطرح شده، مقایسه رئیس جمهور سابق آمریکا با نلسون ماندلا به عنوان فعال ضد آپارتاید و برنده جایزه صلح نوبل، از جانب خود او در جریان یکی از سخنرانی‌های مربوط به کمپین انتخاباتی وی در آیووا در هفته گذشته اتفاق افتاد، زمانی که ادعا کرد اگر زندان رفتنش برای پیروزی و نجات و حفظ دموکراسی کشور لازم است، او حتی حاضر است به زندان برود.

رد صلاحیت

ترامپ در جریان بخشی از سخنرانی روز دوشنبه خود بر جنگ میان حماس و رژیم صهیونیستی تمرکز کرده و از جریانات این جنگ برای انتقاد از سخنرانی اخیر «جوبایدن»رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به مردم کشورش استفاده و اینطور استدلال کرد که امنیت  مردم آمریکا در دولت بایدن کم شده است.

ترامپ در جریان این سخنرانی در ادعایی  دیگر از ساخت یک سامانه دفاع موشکی مانند گنبد آهنین رژیم صهوینسیتی برای آمریکا حمایت کرد و گفت او می‌خواهد این سامانه مانند سپری در اقصی نقاط کشور قرار بگیرد.

ترامپ که اخیرا لفاظی‌های خشونت آمیز و تهاجمی خود را در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش علیخ جوبایدن را افزایش داده است ،در سخنانی توهین‌آمیز ادعا کرده است که رای دادن به بایدن در انتخابت سال 2024، دقیقا شبیه به «تبدیل ایالات متحده به جولانگاه جهاد گرایان و تبدیل کشور به زباله دانی شبیه نوار غزه» خواهد بود.

ترامپ ضمن انتقاد از اقدامات حماس در جریان عملیات اقصی علیه رژیم صهیونیستی عنوان کرده است که اقدامات حماس وی را در صورتی که پیروز مجدد انتخابات 2024 آمریکا شود، برای اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی‌اش شامل طرح ممنوعیت سفر به آمریکا از چند کشور مسلمان مصمم‌تر می‌کند.

دادگاه عالی ایالت کلرادو روز سه‌شنبه در یک حکم غیرعادی، صلاحیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده آمریکا برای قرار گرفتن نام او در برگه‌های رأی در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را رد کرد.

مطابق این حکم- که با 4 رأی موافق و 3 رأی مخالف به تصویب رسید- طبق مفاد بند 3 متمم 14 قانون اساسی آمریکا نام دونالد ترامپ به دلیل نقشی که او در شورش 6 ژانویه 2021 داشته نمی‌تواند در برگه‌های رأی قرار بگیرد و او با استناد به این قانون «صلاحیت داشتن مسئولیت‌های فدرال» را از دست داده است.

رد صلاحیت

یک دادگاه رده‌پایین‌تر پیش از این حکم داده بود که اقدامات ترامپ در روز 6 ژانویه 2021 که هواداران او به ساختمان کنگره حمله کردند در حد شورش محسوب می‌شود اما این دادگاه با این استدلال که بند 3 روسای جمهور را شامل نمی‌شود از رد صلاحیت او خودداری کرده بود.

البته این حکم هنوز نهایی نیست و دونالد ترامپ پرونده را برای رسیدگی به دیوان عالی آمریکا ارجاع داده. حکم نهایی این دادگاه هنوز مشخص نیست اما اکثر قضات این دادگاه در حال حاضر محافظه‌کارند و سه نفر از آنها منصوب خود ترامپ هستند. برخی از قضات این دادگاه از مدت‌ها پیش از منتقدان اعطای اختیارات غیرمندرج در قانون به دادگاه‌ها بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز نوشته حتی اگر حکم دادگاه کلرادو توسط دیوان عالی تثبیت شود باز هم اثری در نتیجه انتخابات اصلی 2024 نخواهد داشت زیرا ترامپ برای پیروزی در انتخابات نیازی به رأی ایالت کلرادو که به صورت سنتی پایگاه رأی دموکرات‌ها محسوب می‌شود نخواهد داشت./همشهری آنلاین

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه