اصفهان با این وضع باید به فکر تخلیه باشد!!!

این فعال محیط زیست اضافه کرد: گام سوم برای اصفهان این است که از تکنولوژی روز استفاده کنند، مثلا گروهی از متخصصین از دانشگاه صنعتی شریف به یکی از واحد‌های تولید کننده فولاد رفته بودند و اعلام آمادگی برای استانداردسازی مصرف آب کرده بودند.

اصفهان با این وضع باید به فکر تخلیه باشد!!!
کدخبر : 21882
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

یک فعال محیط زیست درباره آینده اصفهان با وجود آلودگی و کم آبی گفت: اصفهان دو سناریو دارد، یک سناریو بدبینانه این است که در سال ۱۴۰۹ با توجه به اینکه مخازن سفره‌های زیرزمینی اش تمام می‌شود مردم مجبور به مهاجرت هستند، سناریو خوشبیانه هم ۱۴۱۸ است که آن وقت در صورت عدم اصلاح مبلمان شهری و رفتار صنایع ناچار به مهاجرت می‌شوند. اگر موضوع آلودگی هوا را هم به آن اضافه کنیم و با توجه به اینکه اصفهان بیشتر از اهواز و تهران روز‌های ناسالم دارد، حتی قبل از تمام شدن آب، هوای اصفهان تمام شود و مردم قبل از فرار از تشنگی، از فقدان اکسیژن مجبور به رفتن شوند.

محمد درویش، کارشناس محیط زیست، درباره علل افزایش شدید آلودگی هوا در اصفهان  گفت: حقیقت این است که الان اگر وارد برنامه‌های کارخانه فولاد مبارکه یا ذوب آهن و پتروشیمی و پالایشگاه در اصفهان بشوید، این‌ها طرح‌های توسعه‌ای فراوانی را برای یک دهه آینده تعریف کرده اند. اولین گام و مهم‌ترین گام این است که اجازه هرگونه بارگزاری جدید به این کارخانه‌های آب بر داده نشود. 

وی ادامه داد: در گام اول نباید بگذاریم طرح‌های توسعه شان را در آبریز زاینده رود انجام شوند.

درویش افزود: در گام بعدی باید واحد‌هایی مانند کوک سازی در ذوب آهن که فوق العاده الاینده است و آلایندگی آن بیشتر از کل ذوب آهن است را تفکیک کنیم و به مناطق دیگر منتقل کنیم.

  آن‌ها گفته بودند شما چقدر پول می‌خواهید و آن‌ها گفته بودند ۳ میلیون دلار، آن‌ها گفته بودند ما با پول‌های کمتر می‌توانیم طرح انتقال آب را اجرا کنیم. این‌ها نکاتی است که حاکمیت باید روی آن دست بگذارد. اگر این اتفاقات رخ دهد من فکر می‌کنم که بخش بزرگی از این مشکل در میان مدت حل می‌شود.

اصفهان

درویش خاطرنشان کرد: این تفکر که کارخانه‌ها باید به سمت استفاده از فاضلاب بروند و فشار به آب کشاورزی نیاورند مشکل را حل نمی‌کند. پسآب‌ها وقتی تصفیه شدند به دلیل تراز منفی دشت اصفهان و اطراف آن مجال تغذیه پیدا کنند تا خطر فرونشست کاهش یابد نه اینکه آن‌ها را در بخش صنعت استفاده کنیم.

وی درباره انتقال آب برای صنایع به اصفهان اشاره کرد: برای استفاده صنایع از آب در حال انتقال آب از دریای عمان هستند، اما صنایع فعلی بیشتر از توان اصفهان و زاینده رود هستند، یکی از محدودیت صنایع کمبود آب است اگر آب را از دریای عمان بیاوریم که مردم اصفهان دیگر نمی‌توانند نفس بکشند. چطور است که انتقال گران قیمت آب از جنوب به نظر این دوستان اقتصادی‌تر است تا بخشی از واحد‌های آلاینده به جنوب منتقل شود و اصفهان از محل ظرفیت واقعی اش که یک روزی نصف جهان بود استفاده کند.

درویش درباره آینده اصفهان با وجود آلودگی و کم آبی گفت: اصفهان دو سناریو دارد، یک سناریو بدبینانه این است که در سال ۱۴۰۹ با توجه به اینکه مخازن سفره‌های زیرزمینی اش تمام می‌شود مردم مجبور به مهاجرت هستند، سناریو خوشبیانه هم ۱۴۱۸ است که آن وقت در صورت عدم اصلاح مبلمان شهری و رفتار صنایع ناچار به مهاجرت می‌شوند. اگر موضوع آلودگی هوا را هم به آن اضافه کنیم و با توجه به اینکه اصفهان بیشتر از اهواز و تهران روز‌های ناسالم دارد، حتی قبل از تمام شدن آب، هوای اصفهان تمام شود و مردم قبل از فرار از تشنگی، از فقدان اکسیژن مجبور به رفتن شوند.

وی ادامه داد: الان در استان گیلان اگر سر بزنید و با مسئولین آموزش و پرورش صحبت کنید، تعداد دانش آموزان اصفهانی زیاد شده و در برخی محلات در شمال کشور، مردم با لهجه اصفهانی صحبت می‌کنند. نشانه‌های مهاجرت همین الان خود را نشان داده است.

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز یکشنبه نوزدهم آذر با میانگین ۱۰۸ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

اصفهان

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با ۱۴۶، میدان انقلاب با ۱۰۶، پارک زمزم با ۱۲۷، زینبیه با ۱۲۳ و کردآباد با ۱۴۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه بزرگراه خرازی با ۱۵۵ AQI قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با ۹۰، پروین اعتصامی با ۹۸، دانشگاه صنعتی با ۹۵، رودکی با ۹۱، رهنان و بولوار کاوه با ۹۶، سپاهان‌شهر با ۷۴، خیابان فرشادی با ۹۳، خیابان فیض با ۹۸، میرزا طاهر با ۹۳ و ولدان ورزشگاه میثاق با ۹۰ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در زرین شهر با ۹۶، سجزی ۷۷، شاهین‌شهر ۷۳ و مبارکه با ۶۷ AQI در وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۵۳ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده است که شرایط سکون جوی تا اواسط هفته جاری (روز سه‌شنبه ۱۴ آذر) ادامه دارد که در مناطق مرکزی و صنعتی استان به ویژه کلانشهر اصفهان منجر به انباشت آلاینده‌ها و بالا رفتن شاخص آلودگی هوا خواهد شد./اقتصادنیوز

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه