چپ دست ها در کل چه خصوصیت هایی دارند!!!

پیشتر نتایج یک مطالعه نشان داد: چپ دست ها از هر دو ناحیه چپ و راست مغز هنگام نگاه کردن به صورت استفاده می کنند. اما برای راست دستان در این مطالعه، تشخیص چهره تا حد زیادی در سمت راست مغز متمرکز بود. زیلمر گفت: این تفاوت‌ها در جانبی‌سازی مغز ممکن است به چپ ‌دست‌ها کمک کند بیشتر خارج از چارچوب فکر کنند و در نتیجه خلاقیت بیشتری داشته باشند.

چپ دست ها در کل چه خصوصیت هایی دارند!!!
کدخبر : 21790
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

با این حال دانشمندان بیش از یک قرن است که روی دست انسان مطالعه می‌ کنند و کشف کرده ‌اند: استفاده از هر دست می ‌تواند چیزهای زیادی در مورد نحوه عملکرد متفاوت مغز انسان نشان دهد.

به گفته محققان، از آنجایی که خلاقیت معیاری برای نحوه تفکر ما است، هر مدرکی مبنی بر خلاقیت افراد چپ دست باید در جایی از مدار عصبی ما پنهان باشد. دانشمندان معتقدند که به نظر می رسد، مغز افراد چپ دست در واقع با افراد راست دست متفاوت است. در این رابطه اریک زیلمر (Eric Zillmer) استاد عصب روانشناسی در دانشگاه درکسل و محقق این مطالعات می گوید: چپ دست ها به ویژه، نسبت به راست دست ها جانبی شدن مغز کمتری را نشان می دهند.

جانبی شدن مغز این ایده است که مغز انسان به دو نیمکره چپ و راست تقسیم می شود که هر نیمه مسئول مجموعه ای از عملکردهای خود هستند. سمت چپ به طور کلی با گفتار، نوشتار، حساب، زبان و درک مطلب مرتبط است، در حالی که سمت راست، خلاقیت، مهارت‌های موسیقی و بیان هنری را کنترل می‌ کند.

زیلمر توضیح می دهد: اگر محققی مکالمه ای با شما شروع کند و مغز شما را با fMRI اسکن کند، نیمکره چپ که با زبان مرتبط است باید بیشتر از نیمه راست آن روشن شود و این چیزی است که محققان برای اکثر راست دست‌ها دریافته‌ اند.

اما دانشمندان دریافتند: این مورد برای اکثر چپ‌ها صادق نیست. اکثر افراد چپ دست در واقع فعالیت بیشتری در نیمکره راست خود برای انجام کارهای زبانی نشان می دهند. زیلمر گفت، از آنجایی که چپ دست‌ها کمتر به نیمکره چپ متکی هستند، محققان این موضوع را به ‌عنوان نشان دادن جانبی شدن کمتر مغز توصیف می ‌کنند.

پیشتر نتایج یک مطالعه نشان داد: چپ دست ها از هر دو ناحیه چپ و راست مغز هنگام نگاه کردن به صورت استفاده می کنند. اما برای راست دستان در این مطالعه، تشخیص چهره تا حد زیادی در سمت راست مغز متمرکز بود. زیلمر گفت: این تفاوت‌ها در جانبی‌سازی مغز ممکن است به چپ ‌دست‌ها کمک کند بیشتر خارج از چارچوب فکر کنند و در نتیجه خلاقیت بیشتری داشته باشند.

چپ دست

نیمکره راست در تفکر واگرا درگیر است و شامل توانایی تفکر خلاقانه به چندین راه حل منحصر به فرد برای یک مشکل خاص می شود. زیلمر گفت، این احتمال که چپ دست‌ها خلاق‌تر هستند نیز می ‌تواند تا حدی به دلیل نحوه سازگاری افراد چپ دست با دنیایی باشد که برای راست دست‌ها طراحی شده است.

کاتینا باجاج (Katina Bajaj) محقق روانشناسی بالینی گفت: این تغییرات فرصت هایی را برای چپ دست ها فراهم می کند تا بیشتر از تخیلات خود استفاده کنند، که می تواند به افراد در پرورش خلاقیت کمک کند. او افزود: مغز خلاق ما زمانی استفاده می شود که درگیر تجربیات جدید و ناآشنا هستیم. از آنجایی که افراد چپ دست دائماً در حال حرکت در دنیایی هستند که از آنها می ‌خواهد متفاوت فکر کنند، آنها تمرین بیشتری با استفاده از تخیل خود دارند که دسترسی به آن را در طول زمان آسان‌تر می‌ کند.

در نهایت، چپ دست بودن به طور خودکار شما را خلاق‌تر نمی‌کند، اما همانطور که مغز شما رش

۱۳ آگوست برابر با ۲۲ مرداد، روز جهانی چپ‌دست‌ها است. هدف از نام‌گذاری این روز آگاهی‌رسانی درباره‌ی مشکلاتی است که چپ‌دست‌ها در دنیایی که برای راست‌دست‌ها طراحی شده با آن‌ها مواجه می‌شوند. اگر چپ‌دست هستید، حتما می‌دانید که چه حسی دارد وقتی در مدرسه و کنکور از شما می‌پرسیدند که چپ‌دست هستید یا نه و در آخر همان صندلی راست‌دست‌ها را در اختیارتان قرار می‌دادند!

چپ‌دست بودن با وجود اینکه انجام بعضی کارها را برایتان دشوار می‌کند، اما به شما حس خاص بودن می‌دهد. جالب است بدانید که دانشمندان باور دارند چپ‌ دست‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند؛ برای مثال این افراد به دلیل اینکه باید خودشان را با محیط اطراف و وسایلی که برای راست‌دست‌ها ساخته شده تطابق دهند، مستقل‌تر هستند. مقاله‌ی امروز را به مناسبت روز جهانی چپ‌دست‌ها به این افراد اختصاص داده‌ایم و قصد داریم چند راز جالب را در اختیارتان قرار دهیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید‌‌.

چپ دست

۱. تقریبا ۱۲ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند

روز جهانی چپ دست ها

به‌طور میانگین ۱۲درصد از جمعیت جهان چپ‌دست و ۸۷ درصد راست‌دست هستند و ۱ درصد با هر دو دست می‌نویسند. هرچند درصد افراد چپ‌دست رو به افزایش است. شاید باورتان نشود، اما هنوز هم افرادی پیدا می‌شوند که فرزندان چپ‌دست خود را مجبور به یادگیری نوشتن با دست راست می‌کنند! خوب است تعداد گیتاریست‌های چپ‌دست را هم بدانید! بر اساس آخرین آمار‌ها در سال ۲۰۱۵، فقط ۰.۵ درصد از افرادی که گیتار می‌نوازند، چپ‌دست هستند.

۲. احتمالا بیشتر دچار آلرژی‌ها می‌شوند

محققان در یک مطالعه به این نتیجه رسیدند که افراد چپ‌دست ۱۱ برابر بیشتر از راست‌دست‌ها در معرض ابتلا به حساسیت‌ها قرار می‌گیرند. این مطالعه همچنین نشان داد که چپ‌دست‌ها ۲ برابر بیشتر گرفتار اختلالات خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید می‌شوند./بهداشت نیوز

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه