یارانه نقدی | حواشی یارانه نقدی

یارانه نقدی 3 میلیونی یلدایی برای این افراد | یارانه نقدی یلدایی مخصوص چه کسانی است؟

معاون اقتصادی وزیر کار گفت: از مجموع حدود ۸.۵ میلیون نفری که در دهک ۱۰ بودند و یارانه نقدی آنها حذف شده بود، پس از اعتراض، یارانه حدود ۳ میلیون نفر آنها مجدد برقرار شد.

یارانه نقدی 3 میلیونی یلدایی برای این افراد | یارانه نقدی یلدایی مخصوص چه کسانی است؟
کدخبر : 21682
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

یارانه نقدی به زودی حذف می شود. یارانه نقدی شامل همه افراد نمی شود. یارانه نقدی مبلغ چندانی نداشت. یارانه نقدی با چالش زیادی همراه بود. جزئیات حذف یارانه نقدی را بخوانید.

یارانه نقدی

به نقل از تسنیم، علیرضا عسگریان با اعلام اینکه سال 1401، یارانه نقدی دهک 10 کلا حذف شد، گفت: در آن مقطع هشت و نیم میلیون نفر حذف شدند، بعد این‌ها اعتراض کردند و یک تعدادشان برگشتند. یعنی ما الان در دهک 10، کسانی داریم که یارانه می‌گیرند.

وی افزود: در حال حاضر فقط حدود 5.5 میلیون نفر در دهک ده یارانه نمی گیرند، افزود: یارانه حدود سه میلیون نفر مجدد برقرار شد.

عسگریان با تاکید بر اینکه طبق قانون سه دهک یعنی 24 میلیون نفر نباید یارانه بگیرند، افزود: ولی الان تصمیم دولت این نیست که دهکی را حذف کند.

با تصمیم دولت، جامعه ایرانی که تا کنون 10 قسمت (دهک) تقسیم می شد حالا قرار است به 100 قسمت (صدک) تقسیم شود.

برای پرداخت یارانه ها و سایر تسهیلات حکایتی نیز از این پس صدک مبنای تصمیم گیری ها خواهد بود.

«حکمت کارت» در راستای ارائه ‌خدمات رفاهی به بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد از ابتدای آبان‌ماه جاری صادر شد که با شارژ ماهیانه این کارت به مبلغ سه میلیون تومان امکان خرید اقساطی کالا و خدمات برای این دسته از بازنشستگان فراهم می‌شود که طی این مدت و تاکنون، بیش از ۳۴۰۰ بازنشسته برای دریافت این کارت ثبت نام کرده‌اند.

در این راستا صندوق بازنشستگی فولاد اقدام به انعقاد قراردادی با فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتکا کرده و با شارژ ماهیانه حکمت کارت به مبلغ سه میلیون تومان امکان خرید اعتباری از فروشگاه‌های مذکور برای کلیه بازنشستگان متقاضی سراسر کشور میسرشده است. بازنشستگان صندوق فولاد با مراجعه به این فروشگاه‌ها می‌توانند بدون ضامن و بدون پیش پرداخت در اقساط ۶ الی ۲۴ ماهه به صورت اقساطی با کارمزد ۲ درصد کالا و خدمات خریداری کنند.

در حالی که بازنشستگان می توانند با مراجعه به لینک https://neservices.irsbf.ir جهت دریافت کارت مذکور ثبت نام کنند، طی ۱۵ روز گذشته بیش از ۳۴۰۰ تن از بازنشستگان صندوق برای دریافت کارت رفاهی حکمت ثبت نام کرده‌اند؛ البته ثبت نام کارت رفاهی حکمت همچنان ادامه دارد.

بدین منظور بازنشستگان و متقاضیان کارتیاد شده پس از اینکه در سایت صندوق ثبت نام کردند، فهرست ثبت نام کنندگان پس از تایید صندوق برای فروشگاه‌های اتکا ارسال می‌شود و پس از آن کارت برای متقاضیان صادر می‌شود. مطابق عرف ۱۰ هزار تومان هم هزینه صدور کارت خواهد بود.

لازم به ذکر است طبق توافق صورت گرفته، تخفیف کلی روی کالاهای کارت حکمت تا سقف پنج درصد است که این تخفیف ممکن است در مناسبت‌های مختلف تغییرکند.

باید گفت که شارژ ماهیانه در صورت عدم مصرف ذخیره نخواهد شد؛ دارندگان کارت حکمت در هر صورت فقط ماهیانه ۳ میلیون تومان اعتبار دارند و اگر ماهیانه دو میلیون تومان تا ۶ ماه اقساط داشته باشند، تا موعد تسویه کامل، فقط یک میلیون در حساب آنها شارژ خواهد شد.

در خصوص نحوه دریافت حکمت کارت نیز صندوق بازنشستگی فولاد پیش از این اعلام کرده که «روش‌های دریافت حکمت کارت متعاقبا اطلاع‌رسانی می‌شود حال آنکه به هیچ وجه این کارت‌ها برای متقاضیان پست نخواهد شد».

راحله سادات حسینی، مشاور معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی در ابتدای این نشست، با اشاره به تصویب پر حاشیه موارد مربوط به کارگران و بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه گفت: قرار بود برنامه هفتم توسعه در سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۷ اجرا شود اما به دلیل تاخیرهای مربوط به بررسی لایحه تاکنون هنوز به تصویب کامل نرسیده است.

وی با بیان اینکه به منظور بهبود محیط کسب و کار در این برنامه به دولت توصیه شده است که به‌جای سازمان تامین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی حق بیمه تامین اجتماعی را اخذ کند، اظهار داشت: به این ترتیب استقلال مالی صندوق تامین اجتماعی نقض شد. در کمیسیون تلفیق البته این بند تغییر کرد و تنها به مدت یک سال به سازمان امور مالیاتی مهلت اجرای این طرح را داد و به وزارت کار شش ماه مهلت تدوین آیین‌نامه آن را داد و این اصلاحیه کمیسیون تلفیق در مجلس رای آورد.

مشاور معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی با اشاره به بحث مردمی‌سازی اقتصاد در برنامه هفتم توسعه و خصوصی‌سازی در برنامه هفتم توسعه تصریح کرد: قرار است در ماده ۲۹ لایحه برنامه‌ هفتم توسعه، اصلاحات مالی و مدیریتی برای کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و جلوگیری از ورشکستگی و جلوگیری از وابستگی به بودجه، اصلاحات پارامتریک و ساختاری در صندوق‌ها رخ دهد که این بند بسیار حاشیه‌ساز بود.

به گفته حسینی، صندوق تامین اجتماعی وابسته به حق بیمه خود افراد کارگر و کارفرما وابسته است و یک صندوق حق‌الناس بین‌النسلی است و یک صندوق حمایتی مثل آنچه در اصل ۲۹ قانون اساسی مطرح است، نباید در نظر گرفته شود.

وی در ادامه این بخش ماده ۲۹ لایحه برنامه خاطرنشان کرد: در بخش متناسب‌سازی این لایحه آمده است که میزان دریافتی بازنشستگان باید در یک بازه زمانی به ۹۰ درصد دریافتی شاغلان در همان رده برسد که این بار مالی سنگینی برای سازمان تامین اجتماعی به همرا هدارد اما بهرحال این موضوع رای آورد.

مشاور معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: در بند «خ» الحاقی این بند بحث افزایش سن بازنشستگی چنانکه در رسانه‌های جمعی مطرح شد، اما قانونگذاران این را نفهمیدند که برنامه توسعه پنج ساله است اما قانونگذار در این بند درحال تصمیم‌گیری برای آینده دور است. شرط سنی ۵۵ برای بانوان و ۶۲ برای آقایان نیز در صندوق‌ها دائمی فرض شده است. البته در بخش آخر این بند (خ) آمده که افراد مازاد بر این نیز بنابر درخواست کارفرما می‌توانند بیشتر خدمت کنند و در عین حال دستگاه می‌تواند زودتر از این موعد نیز می‌تواند نیرو را زودتر بازنشسته کند! در عین حال فرد به درخواست خود نیز می‌تواند کمتر خدمت کند. اینکه همه چیز در این قانون برعهده دستگاه و کارفرما و بیمه شده سپردند، یکی از مشکلات عمده این بند است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه