اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار برف و باران در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 30 آبان 1402

سامانه بارشی امروز در بخش‌هایی از غرب، جنوب و شمال غرب، جنوب، دامنه‌های البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی، سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق کشور فعال است.

هشدار برف و باران در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 30 آبان 1402
کدخبر : 21487
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: سامانه بارشی امروز در بخش‌هایی از غرب، جنوب و شمال غرب، جنوب، دامنه‌های البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی، سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق کشور فعال است.

بیشترین بارش‌ها برای استان‌های خراسان شمالی، گلستان، شرق مازندران، ارتفاعات البرز شرقی و ارتفاعات زاگرس مرکزی روی می‌دهد.

فردا بارش‌ها در بخش‌هایی از شمال شرق، سواحل شرقی و ارتفاعات شرقی البرز بارش‌ها ادامه دارد و اواخر وقت سامانه بارشی از کشور خارج خواهد شد.

 بر اساس هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی ، تشدید فعالیت سامانه بارشی طی امروز و فردا موجب رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و بارش برف و کولاک در نقاط سردسیر و ارتفاعات می‌شود.

آذربایجان شرقی، البرز، تهران، شمال سمنان امروز و لرستان، هرمزگان، ارتفاعات سمنان، جنوب بوشهر و جنوب شرق فارس فردا با شرایط جوی را تجربه می‌کنند.

اختلال در ناوگان حمل‌ونقل و لغزندگی گردنه‌های کوهستانی

این شرایط جوی خطراتی از جمله اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، لغزندگی گردنه‌های کوهستانی و نقاط سردسیر به سبب بارش برف را به دنبال دارد.

همچنین تشدید فعالیت سامانه بارشی و وزش باد شدید می‌تواند موجب سقوط سنگ از ارتفاعات، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهن‌سال شود.

پرهیز از سفرهای غیر ضروری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر در این شرایط ضروری است.

محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و آمادگی راهداری جهت برف روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر نیز توصیه شده است.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: سامانه بارشی امروز در بخش‌هایی از غرب، جنوب و شمال غرب، جنوب، دامنه‌های البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی، سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق کشور فعال است.

بیشترین بارش‌ها برای استان‌های خراسان شمالی، گلستان، شرق مازندران، ارتفاعات البرز شرقی و ارتفاعات زاگرس مرکزی روی می‌دهد.

به نوشته مهر، فردا بارش‌ها در بخش‌هایی از شمال شرق، سواحل شرقی و ارتفاعات شرقی البرز بارش‌ها ادامه دارد و اواخر وقت سامانه بارشی از کشور خارج خواهد شد.

مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور از کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای هوا در بیشتر مناطق کشور در روز چهارشنبه خبر داد و گفت: امروز برای ۱۴ استان بارش باران پیش‌بینی شده که شدت بارش‌ها در سه استان خواهد بود.

صادق ضیاییان در گفتگو با ایرنا در مورد آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: با فعالیت سامانه بارشی امروز (سه‌شنبه) برای بخش‌هایی از غرب، شمال‌غرب، جنوب، جنوب‌غرب، شمال‌شرق، ارتفاعات و دامنه‌های البرز، بارش باران، وزش باد شدید موقتی و در مناطق سردسیر و ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: امروز شدت بارش‌ها در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی خواهد بود که احتمال آب‌گرفتگی معابر و همچنین سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیر‌ها وجود دارد.

مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی ادامه داد: امروز همچنین برای استان تهران، البرز، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خراسان رضوی بارش باران و در ارتفاعات برف پیش‌بینی شده است. البته استان‌های همدان، مرکزی، فارس و هرمزگان نیز بارش‌های پراکنده خواهند داشت.

ضیاییان گفت: سامانه بارشی روز چهارشنبه از شرق کشور خارج خواهد شد و در این روز استان‌های شمال‌شرق شاهد بارش خواهند بود و برای سایر نقاط کشور جوی آرام و پایدار پیش‌بینی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه روز چهارشنبه کاهش محسوس دما پدیده غالب در بیشتر مناطق کشور است، بیان کرد: در این روز کاهش دما بین ۵ تا ۱۰ درجه پیش‌بینی شده است.

مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی با اعلام اینکه روز‌های پنجشنبه و جمعه هفته جاری برای بیشتر مناطق کشور جوی آرام و پایدار را شاهد خواهیم بود، اعلام کرد: روز پنجشنبه تقریباً در بیشتر مناطق کشور بارشی نخواهیم داشت و فقط در استان ایلام، بخش‌هایی از لرستان و جنوب و جنوب‌غرب استان خوزستان می‌توان بارش‌ها را انتظار داشت.

ضیاییان در مورد وضعیت هوا در تهران گفت: آسمان پایتخت امروز نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و در برخی ساعات وزش باد شدید پیش‌بینی شده است. کمینه دمای هوا در شهر تهران ۶ درجه خواهد بود. روز چهارشنبه کاهش محسوس دما را خواهیم داشت، به طوری در برخی نقاط تهران دمای هوا به صفر درجه خواهد رسید و در مناطق سردسیر و ارتفاعات یخبندان رخ دهد.

وی با اشاره به پایداری هوا در روز‌های پنجشنبه و جمعه هفته جاری، بیان کرد: احتمال انباشت آلاینده‌های هوا در این دو روز وجود دارد. البته این موضوع به وضعیت ترافیک و به میزان انتشار آینده‌ها بستگی خواهد داشت؛ ولی تا روز یکشنبه هفته آینده در تهران بارش پیش‌بینی نمی‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور گفت: در هفته آینده نیز بارش خیلی شدیدی در کشور رخ نخواهد داد و می‌توان از روز یکشنبه آینده به بعد انتظار بارش‌ها داشته باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه