جواد نکونام | تحلیل بازی

تحلیل استقلال جواد نکونام | جواد نکونام یا ریکاردو ساپینتو؟!!!

در هفته دهم که همه نگاه‌ها به ال کلاسیکو و تقابل سپاهان و پرسپولیس بود، استقلال صدرنشین ضلع چهارم مدعیان یعنی تراکتور را برد و جای خود در صدر محکم‌تر کرد.

تحلیل استقلال جواد نکونام | جواد نکونام یا ریکاردو ساپینتو؟!!!
کدخبر : 21294
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

جواد نکونام از بازیکنان لژیونر ایران بوده است. افتخارات بزرگی در رزومه جواد نکونام است. جواد نکونام برهه ایی از زمان سندی از او رو شده بود که در آستانه اخراج از استقلال بود. دیدار جواد نکونام و مهدی تاج رئیس فدراسیون حواشی را برای او در پی داشت. پاسخ شدید اللحن جواد نکونام علیه سرمربی پرسپولیس و واکنش بازیکنان پرسپولیس خبر هایی است که دست به دست می شود.

در فوتبال به تقابل‌های رودرروی مدعیان ‌بازیهای ۶ امتیازی می‌گویند. بردن رقیب اصلی ۳ امتیاز به حساب شما واریز می‌کند و مانع گرفتن سه امتیاز توسط رقیب می‌شوید. برتری روحی ناشی از این برد هم که جای خود، فرقی نمی‌کند این رقابت در بالای جدول برای قهرمانی باشد یا در پایین جدول برای بقا، یکی  از شرط‌های شناسایی تیم موفق در تمام دنیا بردن جدال‌های ۶ امتیازی است.

برای اهمیت کار استقلال همین مقایسه کافی است که تیم نکونام را با تیم ساپینتو در فصل گذشته مقایسه کنید. تیم ساپینتو همین اسکلت را داشت، جذاب و تماشاگر پسند بازی می‌کرد، پیروزی‌های پرگل هم داشت اما نتوانست به موفقیتی برسد. چرا؟

به گواه تمام کارشناسان مشکل بزرگ تیم ساپینتو از دست دادن بازی‌های ۶ امتیازی و شکست مقابل رقبای اصلی بود. ساپینتو هر دو بازی مقابل سپاهان را در شروع دو نیم فصل اول و دوم دو بر صفر باخت. دو دربی حساس امسال در فینال جام حذفی و بازی برگشت لیگ برتر را در فاصله کمتر از یک ماه به پرسپولیس باخت و پس از این دو تیم در رتبه سوم قرار گرفت! اما حالا نگاه کنید به کارنامه جواد نکونام که در اولین فصل تصدی استقلال و بعد از شکست یک بر صفر در هفته سوم مقابل سپاهان، در دومین جدال ۶ امتیازی فصل تراکتور را دو بر صفر برد.

البته فراموش نمی‌کنیم که در آخرین بازی فصل قبل، زمانی که تکلیف همه تیم‌ها مشخص شده بود، ساپینتو در یک بازی تشریفاتی در همین ورزشگاه آزادی تراکتور را ۷-۱ برد اما این بازی زمین تا آسمان با آن مسابقه تفاوت داشت. هنوز در هفته دهم هستیم و هر دو تیم سابقه صدرنشینی داشتند، هنوز شانس قهرمانی برای همه وجود دارد و خلاصه این بازی از هیچ نظر تشریفاتی نبود!

جواد نکونام پس از پیروزی 2 بر صفر تیم فوتبال استقلال مقابل تراکتور در نشست خبری حضور پیدا کرد و اظهار داشت: اول از همه دوست دارم که برد تیم ملی نوجوانان ایران مقابل برزیل را تبریک بگویم.

 کار بزرگی اتفاق افتاده است و از صمیم قلب به آنها تبریک می‌گویم. امیدوارم در ادامه راه خود موفق باشند. آنها آینده‌های فوتبال ایران هستند و تمام تمرکز و برنامه‌های ما باید روی آنها باشد تا انشالله آینده فوتبال ایران را بسازند.

جواد نکونام

* قضاوت فوق‌العاده‌ای از داور دیدیم

وی ادامه داد: درمورد بازی باید بگویم که خودتان دیدید که یک بازی پرفشار برای هر دو تیم بود. بازی سخت و درگیرانه‌ای بود. قضاوت این بازی هم سخت بود و به نظرم کاظمی با توجه به اتفاقاتی که دیروز افتاد خیلی خوب قضاوت کرد.

طبیعی است که گاهی اعتراض هم صورت بگیرد، اما در مجموع فوق‌العاده قضاوت کرد و به وی خسته نباشید می‌گویم. قضاوت وی با کلاس بالا بود و فکر می‌کنم هر دو تیم از قضاوت رضایت داشتند.

* برای ما مهم بود که در نیمه اول به گل برسیم

نیمه اول و در دقیقه 3 شانس گلزنی داشتیم، اما به گل نرسیدیم. در ادامه طبق برنامه موقعیت‌های دیگری ایجاد کردیم و اگر دقت می‌کردیم می‌توانستیم به گل برسیم. در توپ‌گیری شرایط خوبی داشتیم، اما به هر حال نیمه اول را با گل به رختکن رفتیم. برای ما مهم بود که در نیمه اول به گل برسیم. 

* می‌توانستیم با اختلاف بیشتر برنده بازی شویم

در نیمه دوم با توجه به بالا بازی کردن حریف می‌خواستیم از فرصت‌ها بهتر استفاده کنیم. اگر دقت می‌کردیم می‌توانستیم در ضدحملات و توپ‌گیری‌هایی که داشتیم به گل برسیم و با اختلاف گل بیشتر برنده باشیم. به بازیکنانم تبریک می‌گویم که جانانه بازی کردند.

تمام اتفاقاتی که رخ می‌دهد فقط برای هواداران و بازیکنان است، چون آنها از جان خود مایه می‌گذارند و زحمت می‌کشند. مرادمند سعی کرد تا لحظه آخر بازی کند، اما پایش اجازه نداد و تعویض شد.

از هواداران هم تشکر می‌کنم که جو فوق‌العاده‌ای برای ما رقم زدند. جو کاملاً استقلالی بود و از اینکه تماشاگران خوشحال به خانه می‌روند، خوشحال هستم. امیدوارم در ادامه راه بتوانیم آنها را سربلند کنیم.

* خمز یک مربی بین المللی است

سرمربی تیم فوتبال استقلال درمورد اتفاقات قبل و بعد از بازی توسط خمز و اینکه شاید برخی مربیان می‌خواهند تیم استقلال را تحت تاثیر قرار دهند، تصریح کرد: ابتدای صحبت‌هایم جواب خمز را ندادم. او بزرگ فوتبال و یک مربی بین‌المللی است.

من نظر خودم را گفتم. در کنفرانس قبل از بازی هم گفتم که تمرکز ما روی کارمان است و با این اتفاقات و حاشیه‌ها درگیر نمی‌شویم و تمرکزمان روی تیم خودمان است.

با بازیکنان هم صحبت کرده‌ایم و می‌دانیم که در این مسیر حواشی هم زیاد خواهد بود، اما ما فقط روی کار خودمان تمرکز می‌کنیم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم.

نکونام درمورد اینکه گفته می‌شود از بازیکنانش خواسته تا از فضای مجازی دور شوند، تصریح کرد: خیلی از مسائل درون خانوادگی است و نیازی نیست بیرون درمورد آنها صحبت کنم. 

جواد نکونام

*یک کانکس بگذارند یا چادر بزنند

وی در پاسخ به این سوال که آیا مسیر نشست خبری شما را اذیت می‌کند یا خیر، گفت: واقعاً خسته شده‌ایم. یک کانکس بگذارند یا چادر بزنند. بعد از بازی از آن طرف باید به این طرف بیایم؛ تازه به پله و آسانسور می‌رسیم و ... از حالا عزای برگشت را گرفته‌ایم! 

سرمربی تیم فوتبال استقلال درمورد اینکه این تیم برنامه خاصی روی ارسال‌ها دارد، اظهار داشت: وقتی خطا اتفاق می‌افتد یا کرنر می‌شود با توجه به ارسال‌های خوبی که بازیکنان ما انجام می‌دهند سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را داشته باشیم و بتوانیم به موقعیت و گل برسیم.

خودتان می‌دانیم که بازیکنان سر زن روی ضربات ایستگاهی نیازمند توپ و ارسال خوب هستند تا عملکرد خوبی داشته باشند. ما هم مثل همه تیم‌ها تمرین می‌کنیم و شاید تمرکز ما روی تیم خودمان و آنالیز حریف باشد، اما برای ضربات ایستگاهی  هم برنامه داریم، چون خیلی از گل‌ها در دنیا روی همین ضربات اتفاق می‌افتد.

*عجول بودیم

نکونام درمورد عجول بودن بازیکنان در ضدحملات، عنوان کرد: برنامه ما این بود که به دلیل کیفیت تیم تراکتور که یکی از پرمهره‌ترین تیم‌های ایران است را از بالا پرس کنیم تا به موقعیت برسیم.

در ضربات آخر و پاس آخر کم دقت بودیم. اگر دقت می‌کردیم و پاس آخر را خوب می‌دادیم می‌توانستیم گل‌های بیشتری بزنیم، اما عجول بودیم. در نیمه اول دو بازیکن ما اینقدر عجله داشتند که به گل برسند با هم برخورد کردند و توپ را از دست دادیم. قطعاً باید تمرین کنیم و بیشتر تمرکز کنیم تا بهتر شویم.

*کیفیت و کارایی بلانکو خیلی بالاتر است

سرمربی تیم فوتبال استقلال درخصوص عملکرد بلانکو و گلزنی‌اش در بازی امروز، تصریح کرد: قطعاً خودم چون بازیکن بوده‌ام و مربی هستم نمی‌توانم بی‌دلیل از کیفیت یک بازیکن تعریف کنم.

شاید در این راه اتفاقاتی رخ دهد که خواسته‌های مربی و هوادار و ... برآورده نشود. بلانکو فوتبالیست خوبی است و ما برای این بازی برنامه داشتیم و او هم کیفیت خود را نشان داد. به نظر من کیفیت و کارایی او خیلی بالاتر از این است و همچنان نیاز به زمان و بازی دارد تا با تیم و شرایط و شکل تیم آشنا شود.

نکونام درمورد خط دفاع استقلال و کم گل خوردن این تیم، گفت: دفاع تیمی ما با تمرکز وارد بازی شد. زمانی که توپ نداشتیم عملکرد دفاعی تیم مان خوب بود. تمرکز تیمی و شرایط هر بازی هم متفاوت است./صدآنلاین

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه