حمید سوریان را به یاد دارید؟! | یادی کنیم از حمید سوریان و حواشی اطرافش

قهرمان اسبق المپیک ۶ سال پیش در چنین روزی حرف‌های ناگفته خود را با خبرورزشی در میان گذاشت.

حمید سوریان را به یاد دارید؟! | یادی کنیم از حمید سوریان و حواشی اطرافش
کدخبر : 21240
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بدون تردید حمید سوریان یکی از چهره‌های ماندگار ورزش ایران محسوب می‌شود. قهرمان المپیک لندن و یکی از بزرگترین مدال‌آوران کشتی ایران در عرصه رقابت‌های جهانی که خبرورزشی پس از فتح لندن ۲۰۱۲ برایش تیتر زد: ژنرال ۷ ستاره!

سوریان روز هفدهم آبان سال ۱۳۹۶ مصاحبه مفصلی با انجام داد و بسیاری از حرف‌های ناگفته زندگی خودش را بر زبان آورد. او با تایید بحث احتمال حضورش در انتخابات شورای شهر صراحتا گفت پس از مشورت با محمد بنا و سایر ورزشی‌های مورداعتماد خود به این نتیجه رسید که بهتر است وارد چنین عرصه‌ای نشود. از قرار معلوم بنا به او گفته بود در دنیای ورزش بماند و وارد سیاست نشود. سوریان همچنین تاکید کرد با این‌که خودش فرنگی‌کار بوده اما از دیدن کشتی‌های حسن یزدانی به خودش می‌بالد و افتخار می‌کند. قهرمان المپیک لندن که حسرت قهرمانی در پکن ۲۰۰۸ و ریو ۲۰۱۶ بر دلش مانده، در بخش دیگری از مصاحبه خود با تصریح کرد به او پیشنهاد بازی در فیلم سینمایی هم داده شد اما قبول نکرد چون معتقد است هر کسی باید در حیطه تخصصی خود کار کند. آقاحمید همچنین گفته بود با توجه به سختی‌ها و فراز و نشیب‌هایی که داشته، می‌توان از زندگی‌اش یک سریال ۹۰قسمتی ساخت.

نکته جالب دیگری که حمید سوریان در مصاحبه خود با به آن اشاره کرد بحث علاقه‌اش به فوتبال بود. او این مسئله را کتمان نکرد و گفت که هر از گاه با رفقایش فوتبال و فوتسال هم بازی می‌کند. سوریان از علاقه خودش به لیونل مسی صحبت کرد و در میان بازیکنان ایرانی نیز تاکید داشت سردار آزمون و مهدی طارمی بازیکنان بسیار خوب و بااستعدادی هستند. این قهرمان بزرگ ادامه داد: شهاب حسینی را خیلی دوست دارم و چون او گفته در لیگ برتر طرفدار پارس جنوبی جم هستم من هم به تبعیت از آقا شهاب می‌گویم که پارس جنوبی را دوست دارم! البته نکته اینجاست که حالا دیگر پارس جنوبی در لیگ برتر حضور ندارد و طرفداران دوست‌داشتنی این تیم را نمی‌بینیم.

حمید سوریان

حمید سوریان در روز دوم شهریور ماه سال 1364 در کنار کوه طبرک در شهرری نزدیک(کوه بی‌بی‌شهربانو) پا به عرصه وجود گذاشت.

قبل ازاینکه حمید سوریان در سال 1376 تمرینات جدی کشتی را در باشگاه بابک شهرری آغاز نماید. تحت نظر و تعلیم دو برادرش، محسن و مرتضی، که هر دو از قهرمانان کشتی بوده و هستند، به یادگیری فنون و اجرای آنها پرداخت. محسن سوریان برادر بزرگتر حمید، در سال چندین مسابقه داخلی و بین‌المللی موفقیت داشت. از جمله در مسابقات نیکلای پتروف در سال 1373(1995) و د رجام ابراهیم مصطفی در سال 1379 در قاهره به نشان طلا و به چندین نشان در جام بین‌المللی تختی و قهرمانی ایران دست یافت.

سوریان که عضو یک خانواده هشت نفری است، پنج برادر و او آخرین فرزند ذکور پدر (محمدسوریان) و مادرش(اعظم السادات شادالله‌زاده) می‌باشد. او در شهرری مدارج تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را پیموده است.

حمید در سال 1376 کشتی را زیر نظر عبدالله زارع، به طور جدی شروع کرد. او تا مرحله شرکت درمسابقات بین‌المللی اسیایی و جهانی از تجربیات و راهنمایی مربیان(زارع و محسن سوریان) و سایر مشوقینش سود برد.

فاتح قله‌ها

حمید سوریان در سال 2004 در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا صاحب نشان نقره شد، اما در سال 2005 نشان طلای این دوره از مسابقات جهانی را از آن خود ساخت. سوریان در سال 2005(مهرماه 1384)در حالی که هنوز در رده جوانان قرار اشت، درمسابقات جهانی رده بزرگسالان شرکت داده شد. جوان تازه نفس و بی‌ادعا 55 کیلویی تیم ایران در بوداپست دو کشتی‌گیر اوکراین (ویگورراگموف) و ترکیه(بایران اوزدمیر) را در دوره‌های نخست مسابقه‌ها به ترتیب 6-2 و 7-2 امتیاز، از پای درآورد و آماده نبرد با لازاروریواس کوبایی، قهرمان سال 1999 جهان و نایب قهرمان المپیک سیدنی و قهرمان قاره آمریکا شد. در این پیکار سرنوشت ساز سوریان موفق شد در تایم اول 2 بر 1، در تایم دوم 7 بر 1(نتیجه نهایی 9-2) این حریق قلدر را به بند کشد. ویرمیک کوکتی‌یف از قزاقستان حریف بعدی سوریان بود. در این دیدار سوریان حریف را با 6 امتیاز به سود خود کنار زد و راهی مسابقه نهایی شد که اون چول پارک از ج-مهوری خلق کره را در مقابل داشت. سوریان در پنج کشتی که برگزار کرد در تمام آنها برنده بود. مجموعا 35 امتیاز از حریفان گرفت و 14 امتیاز واگذار کرد.

حمید سوریان

نشان طلا در گوانگجو

در چهل و نهمین دوره مسابقات جهانی 2006 در گوانگ‌جو، شهری که  بازی‌های اسیایی سال 2010 در آن انجام شد، نماینده ایران در دسته 55 کیلوگرم، حمید سوریان برروی صحنه مسابقات پا نهاد. او می‌رفت تا از عنوان جهانی خود درمقابل حریفان قدر و صاحب نام دفاع کند در مقدماتی حریفان آنچنانی را در برابر خود نداشت ولی این به آن معنا نبود که سوریان حریفان را هر چقدر نابرابر، دست کم بگیرد. او حریف نخست را با امتیاز 13 بر صفر از پای درآوردو نشان داد از چه آمادگی و اعتماد به نفسی برخوردار است. راگیموف از اوکراین حریف بعدی او بود. سوریان این قهرمان اروپایی را هم با نتیجه 9بر 3 مغلوب نمود.

 حمید سوریان

عناوین و افتخارات حمید سوریان

بازیهای المپیک 2012 لندن طلا

مسابقات جهانی

205بوداپست، مجارستان نشان طلا

2006 گوانگ‌جو، چین نشان طلا

جام جهانی

2004 تفلیس، گرجستان نشان نقره

جوانان جهان

2005 بوداپست، مجارستان نشان طلا

مسابقات بین‌المللی

2003ترکیه نشان نقره(جام ترکیه)

2004 ترکیه نشان برنز( جام جمهوری)

2005 لهستان نشان برنز(تورنمنت لهستان)

مسابقات قهرمانی جوانان آسیا

2004 تاشکند، قزاقستان نشان نقره

2005 سئول، کره نشان طلا

/خبرورزشی

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه