اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار تگرگ و باران در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 14 آبان 1402

سازمان هواشناسی نسبت به سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها به دنبال تشدید فعالیت سامانه بارشی در برخی استان‌ها هشدارداد.

هشدار تگرگ و باران در این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 14 آبان 1402
کدخبر : 21158
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش خبرگزاری آریا، بر اساس هشدار سطح نارنجی صادر شده از سوی سازمان هواشناسی تشدید فعالیت سامانه بارشی طی امروز یکشنبه 14 آبان ماه موجب رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما می‌شود.

این سامانه روز یک‌شنبه خراسان جنوبی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، شمال شرق اصفهان، جنوب یزد و کرمان را در بر می‌گیرد و مخاطراتی از جمله اختلال در سفرهای بین شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر را به دنبال دارد.

وزش باد شدید موقت، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهن‌سال از دیگر مخاطرات پیش‌بینی شده برای این سامانه است.

تشدید فعالیت سامانه بارشی موجب اختلال در ناوگان حمل و نقل عمومی و خسارت به ماشین‌آلات و محصولات باغی و زراعی می‌شود.

سازمان هواشناسی به اجتناب از سفرهای غیر ضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها و لایروبی کانال‌ها و آب‌روها توصیه کرده است.

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های اصفهان، یزد، کرمان،‌ خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان،‌ نیمه شرقی فارس،‌ بخش‌هایی از خراسان رضوی،‌ سمنان،‌ شرق دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های البرز شرقی، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی رگبار باران،‌گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

این شرایط فردا دوشنبه در مناطق شرق و جنوب شرق و بخش‌هایی از شمال شرق ادامه دارد و سامانه بارشی به‌تدریج از کشور خارج می‌شود.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و مناطقی از شمال شرق کشور رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و پنجشنبه در اکثر مناطق کشور جو نسبتاً پایداری انتظار می‌رود.

به گزارش تسنیم، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در بخش‌هایی از شمال شرق و شرق کشور افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است. همچنین طی سه روز آینده خلیج‌فارس و سه‌شنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۴

نوع مخاطره: رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۴: خراسان جنوبی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، شمال شرق اصفهان، جنوب یزد و کرمان.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهنسال، اختلال در ناوگان حمل و نقل عمومی و خسارت به ماشین‌آلات و محصولات باغی و زراعی.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیر ضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۵

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۴: هرمزگان، سیستان و بلوچستان، شمال و شرق فارس، یزد، اصفهان، شرق چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، سمنان، گلستان، مازندران و شرق گیلان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۵: سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، هرمزگان و نیمه جنوبی کرمان.

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب ، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال تاخیر در پرواز و احتمال خسارت به محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی.

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه