با کمترین قیمت مو هایتان را تقویت کنید | ساده ترین روش برای پرپشت کردن مو سر

بسیاری از مردم از اوایل قرن یازدهم استفاده از زرده‌ تخم‌مرغ را برای تقویت مو شروع کردند. از آن تاریخ قرن‌ها گذشته است و هنوز بعضی از افراد از زرده و حتی سفیده‌ تخم‌مرغ برای موهای خشک یا آسیب‌دیده استفاده می‌کنند؛ چرا که معتقدند مواد مغذی که به‌طور طبیعی در زرده‌ تخم‌مرغ وجود دارند، همان مواد مغذی موجود در موهای سالم و براق هستند.

با کمترین قیمت مو هایتان را تقویت کنید | ساده ترین روش برای پرپشت کردن مو سر
کدخبر : 21122
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

زرده‌ تخم‌مرغ سرشار از پروتئین و ویتامین از جمله بیوتین (ویتامین B7)، فولات (ویتامین B9)، ویتامین A، ویتامین D و ویتامین E است. در این مطلب به نقل از «دیجی‌کالا مگ» به بررسی فواید زرده تخم‌ مرغ برای مو می‌پردازیم. 

۱ از موهای شما در برابر آسیب‌دیدگی محافظت می‌کند| زرده‌ تخم‌مرغ سرشار از ویتامین‌هایی است که مو را در برابر آسیب مقاوم‌تر می‎‌کنند. این ماده به‌دلیل ترکیب منحصربه‌فرد ویتامین‌های خود می‌تواند یک غذای فوق‌العاده عالی برای موهای شما باشد. ویتامین A، ویتامین E، بیوتین و فولات فقط تعدادی از مواد مغذی مهمی هستند که محققان آن‌ها را با سلامت مو مرتبط می‌دانند.

۲ باعث رشد سریع‌تر موها می‌شود| بعضی از طرفداران درمان‌های طبیعی ادعا می‌کنند که استفاده موضعی از زرده‌ تخم‌مرغ روی پوست سر و مو می‌تواند ریشه‌ مو را با مواد مغذی آغشته و رشد آن را تحریک کند. درنتیجه، موهای جدید قوی‌تر هستند و کمتر در معرض شکستگی و ریزش قرار می‌گیرند. هنگامی که ریزش مو کاهش می‌یابد، موهای سر پرپشت‌تر می‌شوند و حتی به نظر می‌رسد که سریع‌تر در حال رشد هستند.

۳ به رفع خشکی مو کمک می‌کند| پروتئین یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در زرده‌ تخم‌مرغ است که می‌تواند به تغذیه‌ مو و براق شدن آن کمک کند. زرده همچنین چربی بالایی دارد و به همین دلیل نرمی مو را افزایش می‌دهد. در هر ۱۰۰ گرم زرده‌ تخم‌مرغ حدود ۲۶/۵ گرم چربی یافت می‌شود. چربی خاصی به‌نام لسیتین (Lecithin) در تخم‌مرغ وجود دارد که به مرطوب کردن مو کمک می‌کند. این چربی همچنین یکی از اجزای تشکیل‌دهنده‌ محصولات مراقبت از مو محسوب می‌شود. از این‌رو، بعضی از کارشناسان استفاده از زرده‌ تخم‌مرغ را برای بهبود موهای خشک و آسیب‌دیده توصیه می‌کنند.

مو سر

آیا استفاده از سفیده‌ تخم‌مرغ هم برای موها مفید است؟

گروهی از متخصصان حوزه‌ زیبایی بر این باورند که استفاده از سفیده‌ تخم‌مرغ هم می‌تواند ظاهر و سلامت موها را بهبود بخشد. سفیده‌ تخم‌مرغ سرشار از پروتئین است و مقدار زیادی ویتامین مثل ریبوفلاوین (ویتامین B2) و نیاسین (ویتامین B3) دارد. این مواد مغذی همگی در رشد موها نقش دارند. همانند زرده‌ تخم‌مرغ، تحقیقات زیادی در مورد فواید سفیده تخم‌مرغ برای موها انجام نشده است. با این حال، بعضی از افراد از سفیده به‌عنوان شفاف‌کننده‌ مو استفاده می‌کنند، چون حاوی آنزیم‌هایی است که می‌توانند بقایای محصولات آرایشی و بهداشتی و انواع آلودگی‌ها را از روی موها پاک کنند.

تخم مرغ یکی از اصلی ترین و کامل ترین مواد غذایی است که در سبد غذایی اکثر مردم در تمام دنیا جا دارد . حال دانستن این مسئله که چه تخم مرغ از چه موادی تشکیل شده است و اجزای تشکیل دهنده ی آن چیست بسیار جالب است. پوسته (۱۲-۹%)، سفیده (۶۳-۶۰%) و زرده (۳۳-۳۰%)  از اجزا تشکیل دهنده تخم مرغ می باشند. همچنین تخم مرغ از (۶۵% ) آب،(۱۱.۸%) پروتئین، (۱۱ %) چربی (لیپید) و (۱۱.۷%) خاکستر تشکیل یافته است. که در ادامه ی این مطلب به بررسی تمامی اجرا و خاصیت های هر یک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید ..

۱- پوسته تخم مرغ  (SHELL) :

اولین بخش از اجزا تشکیل دهنده تخم مرغ پوسته یا Shell می باشد ،‌پوسته آهکی بوده و از بافتی ناهموار و دانه دانه برخوردار است. پوسته از ۱۷-۷ هزار روزنه میکروسکوپی پوشیده شده است. پوسته یک غشاء نیمه تراوا میباشد که اجازه میدهد  دی اکسید کربن و رطوبت از طریق منافذ ریز به بیرون تخم مرغ و هوا به داخل آن راه یابد. پوسته دارای یک لایه پوششی محافظت کننده بنام کوتیکول است که به عنوان یک سد دفاعی تخم مرغ را از ورود میکروارگانیسمهای بیماریزا و گرد و غبار مصون ساخته و در تازه ماندن تخم مرغ نقش بسزایی ایفا میکند.

استحکام پوسته به جیره غذایی مرغ بستگی داشته به ویژه میزان کلسیم، فسفر و ویتامین D دریافتی. ضخامت پوسته به نژاد، سایز و سن مرغ  بستگی دارد. هر قدر سن مرغ بالاتر باشد، سایز تخم مرغ نیز بزرگتر خواهد بود اما پوسته نازکتر خواهد شد.

پوسته ۱۲-۹ درصد وزن کل تخم مرغ را تشکیل میدهد.

پوسته نخستین سد دفاعی تخم مرغ در برابر عفونت باکتریایی میباشد.

تا قبل از استفاده از تخم مرغ از شستن آن خودداری کنید، چراکه پوشش محافظ آن حلال در آب بوده و براحتی با شستن پاک میشود و تخم مرغ در معرض فساد قرار خواهد گرفت.

مو سر

تخم مرغها را بایستی در بسته های مخصوص خودشان و یا در ظروف دربسته نگهداری کرد. چراکه بو و طعم مواد غذایی میتواند از طریق روزنه های پوسته وارد تخم مرغ گردید.

ترکیبات پوسته شامل ۹۴% کربنات کلسیم، ۱% کربنات منیزیوم، ۱% فسفات کلسیم و ۴% مواد آلی و ویتامین D میباشد.

علت تفاوت رنگ در پوسته چیست؟ 

رنـگ پـوسته تخم مرغ به نژاد مرغ هـای تـخـمـگذار بستگی دارد و از سفید تا قهوه ای پر رنگ متغیراست.

در تخم مرغهای قهوه ای و سفید رنگ از لحاظ ارزش تغذیه ای و طعم هیچگونه تفاوتی وجود ندارد.

مرغهایی که پر و لاله گوش سفید دارند  تخمهای سفید، و مرغهایی که پر و لاله گوش قرمز رنگ دارند تخمهای قهوه ای می گذارند.

علت گرانتر بودن تخم مرغهای قهوه ای رنگ آنست که مرغهایی که تخم قهوه ای رنگ میگذارند  نسبت به مرغهایی که تخم سفید میگذارند جثه بزرگتری داشته و به غذای بیشتری  نیاز دارند.

نکته:یک گونه مرغ تخمگذار موسوم به ARAUCANA تخمهای با خالهای سبز رنگ میگذارد.

نکته:کندن پوسته تخم مرغهای پخته در تخم مرغهای تازه از تخم مرغهای کهنه سخت تر است.

۲- غشاهای درونی و بیرونی (INNER AND OUTER MEMBRANES)

یکی دیگر از اجزا تشکیل دهنده تخم مرغ غشاهای درونی و بیرونی میان پوسته و سفیده قرار گرفته اند. این دو غشاء شفاف پروتئینی یک سد دفاعی در برابر هجوم باکتریها فراهم می آورند. جنس این دو غشاء عمدتاً از کرآتین می باشد./خبرگردون

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه