قتل 20 میلیونی رفیق خبر ساز شد | قاتل به خاطر 20 میلیون رفیقش را کشت!

درگیری دو دوست بر سر بیست میلیون تومان با قتل به پایان رسید.

قتل 20 میلیونی رفیق خبر ساز شد | قاتل به خاطر 20 میلیون رفیقش را کشت!
کدخبر : 21092
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری فردی که بر سر طلب ۲۰ میلیون تومانی، دوستش را به قتل رسانده بود، خبرداد.

 سردار  علی ولی‌پور گودرزی در تشریح جزئیات این خبر گفت: درپی وقوع یک فقره قتل و اعلام این خبر به پلیس آگاهی تهران بزرگ، رسیدگی به این پرونده در دستورکار تیمی از کارآگاهان اداره دهم این پلیس قرار گرفت و آنان در گام نخست با بررسی صحنه جرم متوجه شدند که مقتول درپی جراحت عمیق در قسمت ران پای چپ و خونریزی شدید فوت کرده است. در ادامه نیز کارآگاهان با استفاده از تحقیقات میدانی و اطلاعاتی متوجه شدند که  مقتول خودش را با پای زخمی به نزدیکی ساختمانی در یکی از محله‌های غرب استان تهران رسانده و محل وارد شدن جراحت با محل مرگ وی متفاوت است.

وی با اشاره به شناسایی یکی از اقوام درجه یک مقتول و دعوت از وی برای انجام تحقیقات در پلیس آگاهی گفت:‌ در جریان این تحقیقات نیز مشخص شد که مقتول تبعه خارجی است و پس از عزیمت به ایران با این عضو خانواده‌اش تماس گرفته و گفت که در یک محل ساکن شده است. اما پس از آن دیگر خبری از وی نشده است. همچنین کارآگاهان متوجه شدند که مقتول با یکی از دوستانش در زمان حضور در کشور مبدا اختلاف داشته است و همین موضوع سبب شک ماموران به این فرد شد.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه کارآگاهان پس از تحقیقات از محل حادثه و تطابق تصویر قاتل با دوست مقتول موفق شدند قاتل را شناسایی کنند، اظهارکرد:‌ کارآگاهان در یک عملیات با استفاده از اصل غافلگیری موفق شدند متهم را در مخفیگاهش دستگیر و به اداره دهم انتقال دهند.

ولی‌پور گودرزی با اشاره به انجام بازجویی از متهم دستگیر شده، گفت: این فرد در جریان بازجویی‌های اولیه صراحتا به ارتکاب قتل معترف شد و گفت که با مقتول بر سر ۲۰ میلیون تومان وجه اختلاف داشته و هر زمان حرف از پرداخت بدهی می‌شد، بین این افراد درگیری ایجاد شده و مقتول به جای پرداخت بدهی او را مورد ضرب و شتم قرار می‌داد، تا اینکه یک روز متهم از سوی مقتول به یک مهمانی دعوت شد و دوباره در هنگام خروج از مهمانی بحث طلب مطرح شد، این بار هم این دو نفر با یکدیگر درگیر شدند و در نهایت متهم یک ضربه چاقو به پای متهم وارد کرد و از صحنه متواری شد.

وی با بیان اینکه متهم تصور نمیکرده که این ضربه منجر به مرگ مقتول شود، گفت: برای متهم دستگیر شده پرونده‌ای تشکیل شد و این فرد به همراه پرونده متشکله و برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شد. 

۱ - قتل در لغت

واژه‌ی "قتل" در لغت به معنی ازاله‌ی روح از بدن [۱]

و از بین رفتن زندگی است[۲]

۲ - قتل در اصطلاح

این واژه در اصطلاح فقه به عملی گفته می‌شود که ادامه‌ی زندگی و حیات را از انسان گرفته و به مرگ شخص منجر شود.[۳] این عمل به دست قاتل انجام می‌گیرد.[۴]

۳ - تعریف لغوی و اصطلاحی حکم

احکام از ریشه‌ی " حکم " در لغت به معنی منع و بازداشتن است و در اصطلاح فقه درباره‌ی چیزی حکم کردن گفته می‌شود. به‌طوری‌که بگوییم آن‌طور هست یا آن‌طور نیست.[۵] امر و نهی کردن درباره‌ی یک موضوع از لوازمات احکام است.[۶] به قوانین و دستوراتی که خدای متعال برای موضوعات مختلف صادر نموده، حکم شرعی گفته می‌شود.[۷]

پس منظور از احکام قتل بایدها و نبایدهایی است که خداوند در قرآن کریم درباره‌ی قتل بیان نموده است که در ذیل به آن می‌پردازیم.

۴ - کاربرد قتل در قرآن

در قرآن کریم مباحث مربوط به قتل به صورت گسترده مطرح شده و آیات زیادی را به خود اختصاص داده است، این واژه معانی و مفاهیم مختلفی را در برگرفته و مباحث مختلفی را همچون کشته شدن در راه خدا ( شهادت )، جنایت و آدم‌کشی، [۸][۹] پاک‌سازی زمین از فساد با کشتن انسان‌های فاسد،[۱۰] نهی از خودکشی [۱۱] و فرزند کشی [۱۲] [۱۳] [۱۴] و... را در خود جای داده است. اما در این مقاله مطالبی که منحصراً در مورد مسائل احکام قتل بوده، مورد بررسی قرار گرفته است./اطلاعات

۵ - احکام قتل در قرآن

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه