قیمت مرغ | قیمت مرغ امروز در بازار

قیمت مرغ امروز همه را غافلگیر کرد | قیمت مرغ امروز به چند رسید؟

بازار گوشت مرغ طی چند ماه گذشته روزهای آرامی را سپری کرده و نوسان چندانی در قیمت آن مشاهده نمی‌شود ...

قیمت مرغ امروز همه را غافلگیر کرد | قیمت مرغ امروز به چند رسید؟
کدخبر : 20833
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

قیمت مرغ طی چند ماه گذشته افزایشی بود. قیمت مرغ در بازار با نوسان همراه است. قیمت مرغ پس از بین بردن جوجه های یک روزه روند صعودی به خود گرفت. قیمت مرغ به دلیل نبود نظارت موثر گران شد. قیمت مرغ امروز را در ادامه می خوانیم.  قیمت مرغ در روزهای اخیر تغییر چندانی نسبت به روزهای گذشته نداشته است و به گفته بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاهها همچنان مشکل کمبود مرغ در بازار وجود دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفت:  هیچ کمبودی در تامین مرغ وجود ندارد و هر کیلو مرغ گرم با نرخ ۷۸ هزار تومان در مغازه‌ها عرضه می‌شود.

بر اساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو مرغ گرم در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۷۸ هزار تومان است و در برخی مغازه‌ها نیز با حدود ۱۰ درصد  بیشتر از این قیمت به فروش می‌رسد.

گفتنی است؛ چند ماهی می شود که مرغ بازار آرامی را سپری می‌کند و نوسان چندانی نداشته است.

مهدی یوسف‌خانی در پاسخ به این سئوال که مرغ در حال حاضر با چه قیمتی در مغازه‌ها عرضه می‌شود؟ گفت: هر کیلو مرغ گرم با نرخ ۷۸ هزار تومان عرضه می‌شود و قیمت‌ها تغییری نکرده است.

وی ادامه داد: این نرخ در همه مغازه‌ها رعایت می‌شود و نباید این کالای پروتئینی بیش از این قیمت فروخته شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اضافه کرد: هیچ کمبودی در تامین مرغ وجود ندارد. وضعیت تامین مرغ در مهرماه بسیار خوب بود و آبان ماه نیز به همین شکل خواهد بود. همچنین ذخایر نیز به اندازه کافی وجود دارد.

دولت کمر صادرات تخم مرغ را شکست

از سال ۹۷ که موضوع پیمان سپاری ارزی یا همان بازگشت ارز حاصل از صادرات برای همه محصولات غیر نفتی اجباری شد. صادرکنندگان متعددی نسبت به این سیاست اعتراض کردند. سیاستی که دولت به دلیل محدویت های ارزیش حاضر نیست آن را متوقف کند. هرچند تاکنون همین سیاست منجر به کاهش شدید صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی و … شده است. اخیرا حسین مهدی‌زاده رئیس کارگروه طیور اتاق ایران اعلام کرد که صادرات تخم مرغ زیان‌ده است.

برای بررسی این موضوع «اکوایران» با یکی از فعالان صنعت گفتگو کرد. او که نخواست نامش فاش شود گفت: در بازار ایران هر کارتون تخم مرغ ۶ شانه است. با احتساب اینکه هر شانه ۳۰ عدد می‌شود ۱۸۰ عدد تخم مرغ. اما آنچه صادرکنندگان برای بازار صادراتی آمده می‌کنند، ۱۲ شانه است یعنی ۳۶۰ عدد تخم مرغ با وزن کارتونی حدود ۲۴ تا ۲۴.۵ . او افزود: قیمت هر کیلو تخم مرغ درب کارخانه ۴۵ هزار تا ۴۷ هزار تومان است. اگر ۷ هزار تومان هزینه بسته‌بندی و …  این کالا را در نظر بگیرید. دست بالا هر کارتون ۵۴ هزار تومان در می‌آید. اگر صادرکنندگان دست پایین تخم مرغ را ۶۰ هزار تومان بفروشند. سود آنها می‌شود ۶ هزار تومان.

او ادامه داد: ایران تخم مرغ را ۶۰ هزار تا ۶۴ هزار تومان به افغانستان می‌فروشد که این رقم در بازار بسیار پایین است. برای همین فقط استان خراسان صادرات تخم مرغ به افغانستان دارد. چون هزینه حمل زیادی به آن تعلق نمی‌گیرد. به گفته این منبع مطلع قیمت تخم مرغ ایران به سایر کشورهای بالای ۶۴ هزار تومان است.

او تاکید کرد: البته ما نمی‌توانیم با ترکیه رقابت کنیم چون ترکیه برای تولید و صادرات برنامه دارد ولی ما هیچ برنامه منظم و مدونی برای صادرات تخم مرغ نداریم. صادرکننده تخم مرغ اضافه بازار را صادر می‌کند و برای همین هم صادرکننده با هر عددی بتواند تخم مرغ را صادر کند از آن استقبال می‌شود.

رئیس کارگروه طیور اتاق ایران در واکنش به این اظهارات به «اکوایران» گفت: داده‌های اعلامی همه درست است. فقط  یک مسئله وجود دارد که آن هم  اینکه دولت ما را موظف کرده به اجرای پیمان سپاری و درنتیجه سودی برای ما باقی نمی‌ماند و می‌شود ضرر.

او تاکید کرد: مدت‌هاست به دنبال اجرای سیاست رفع تعهدات ارزی نه تنها سود ما صفر شده بلکه منفی شده است. در واقع ما ضرر می‌کنیم. به گفته مهدی‌زاده، صادرات تخم مرغ به دلیل رفع تعهد ارزی و مابه‌التفاوت نرخ ارزی که به دولت می‌پردازند و بازار آزاد، در هر کیلو حدود ۴ هزار و ۸۰۰ تومان ضرر می‌کنند. البته این عدد با توجه به قیمت ارز متغیر است.

او ادامه داد: اما صادرکنندگان برای حفظ بازار محدود خود به این کار ادامه می‌دهند تا بازار عراق و افغانستان را از دست ندهند.

طبق داده‌های موجود صادرات تخم مرغ ایران در هفت ماهه اخیر ۹۷ هزار تن بوده است. با احتساب تولید ماهی ۱۳ هزار تن تخم مرغ در این مدت ۱۳ درصد محصول تخم مرغ صادر شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه