اخبار بازنشستگان | حقوق بازنشستگان

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه مجلس به دنبال تقویت صندوق‌های بازنشستگی است، گفت: هزینه‌های درمانی از جیب بیمه شدگان باید کاهش پیدا کند.

کدخبر : 2082
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

یکی از مسائل مهم در ماه‌های گذشته، لایحه دائمی شدن متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین اجتماعی بوده است. منبع مالی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موضوع مورد مناقشه تصویب آن است. اعتبارات کافی برای واریز حقوق بازنشستگان در سال 1400 مورد رایزنی قرار گرفته است. طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مجلس بررسی می‌شود. بر اساس قانون رقمی حدود ۱۰ درصد اختلاف حقوق بازنشستگان و شاغلان است که به دلیل تورم و گرانی‌ها این میزان باید سالانه محاسبه و به افراد بازنشسته پرداخت شود.

اخبار مرتبط با حقوق بازنشستگان را در سایت پیشنهاد ویژه بخوانید.

حقوق بازنشستگان

میرهاشم موسوی در جلسه شورای اداری تأمین اجتماعی استان آذربایجان غربی در ارومیه افزود: در این استان شهدای نامداری چون شهیدان باکری که الگوی ایثار و از خودگذشتگی هستند داریم و باید از روح شهدای گرانقدر مدد بگیریم.

وی افزود: در بدو ورود به سازمان تأمین اجتماعی سه عنوان؛ تحول، عدالت و اعتماد را مطرح و تاکید کردیم که بخش‌های بیمه و درمان با این مفاهیم سنجیده و ارزیابی خواهند شد. این مفاهیم ناظر به وضعیت موجود و مشکلات ما هستند.

موسوی گفت: مشکل اصلی صندوق‌های بازنشستگی فاصله بین درآمد و هزینه‌ها است. باید در زمینه هزینه‌ها و درآمدها مدیریت صحیح داشته باشیم و فرصت‌های جدیدی ایجاد کنیم. در بخش بیمه باید رویکردهایی در زمینه صندوق‌های انفرادی داشته باشیم و اصلاح ساختاری و پارامتریک انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های خیلی خوبی در داخل سازمان تأمین اجتماعی داریم، تاکید کرد: در صورت استفاده از آنها می‌توانیم آینده بهتری را برای ذینفعان رقم بزنیم. باید برای آینده بیمه شدگان برنامه ریزی کنیم و از طرح‌های تحول ناظر به استفاده از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: باید بتوانیم هزینه‌های خود را به سمت صحیح سوق دهیم و کیفیت را در ارائه خدمات تضمین کنیم. وقتی عدالت را مطرح می‌کنیم باید ببینیم خدماتی که ارائه می‌کنیم تضمین کننده و در برگیرنده مفهوم عدالت است یا خیر.

وی اظهار داشت: در درمان غیر مستقیم و مراکز طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی باید پرداخت از جیب بیمه شدگان را کم کنیم و بهترین خدمات را باید به آنها ارائه کنیم تا در نتیجه آن رضایت مخاطبین را کسب کنیم.

موسوی خاطرنشان کرد: بالاترین ارزش برای ما سلامت بیمه شدگان است. در بخش درمان ۵۳ هزار میلیارد تومان هزینه کردیم. ارتقای خدمت رسانی ساز و کارهای مناسب را می‌طلبد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه از فرصت‌های داخلی این سازمان باید خلق ارزش و خلق مدیریت کنیم، گفت: حرکت با برنامه در اولویت کارهاست. باید تصویر کلی از مشکلات داشته باشیم تا بتوانیم برنامه ریزی مناسب برای حل آنها ارائه دهیم.

موسوی افزود: زمانی که تحول را مورد تاکید قرار می‌دهیم منظور این است که کارگر و کارفرما به حق خود برسند. سازمان تأمین اجتماعی امانت دار بیمه شدگان است. برای ایجاد تحول راهی جز حرکت به سمت هوشمندسازی نداریم. هر چند در این راه سختی‌هایی وجود دارد ولی مسیر صحیح همین است.

وی فرایند زدایی را از راهکارهایی دانست که برای رفع مشکلات بیمه شدگان مؤثر است و برای تحقق آن استفاده از ظرفیت‌های نیروی انسانی سازمان تأمین اجتماعی را مؤثر عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: هر کاری که بخواهیم انجام دهیم نیازمند همکاری و مشارکت کارکنان در تمام سطوح سازمان است. مسئولیت ما این است که با همکاران با عدالت رفتار شود و افراد شایسته و فعال ارتقا پیدا کنند. باید تمام قوانین مرتبط با ایثارگران در سازمان تأمین اجتماعی اجرا شود. در بحث تبدیل وضعیت همکاران ایثارگر اقداماتی انجام شده است.

موسوی گفت: تأمین اجتماعی یک سازمان خدمت محور است و ارتباط مخاطب و مردم با این سازمان در اولویت قرار دارد. باید مشکلات ارباب رجوع ما که اکثریت آنها قشر ضعیف و کارگر هستند را با سعه صدر حل کنیم.

بازنشستگان

توجه به بیمه تکمیلی کنار افزایش حقوق بازنشستگان

علی‌اصغر بیات با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مطالبه بازنشستگان تأمین اجتماعی پس از مستمری ماهیانه، بحث درمان و رضایتمندی کمی و کیفی از خدمات بیمه تکمیلی آنهاست، اظهار داشت: بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع، جلسات کارشناسی و تخصصی فشرده‌ای را از ماه‌های قبل برگزار کردیم. در این جلسات ضمن بررسی ابعاد و جوانب مختلف، پیشنهادات و دیدگاه‌های رؤسای کانون‌های استانی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در فضایی مبتنی بر خرد جمعی، بسته‌های پیشنهادی تهیه شد. در این بسته‌ها سعی شده با کمترین هزینه و عددی معقول، خدمات مناسب و مطلوب برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران فراهم شود ضمن آنکه از روان‌سازی امور و تسهیل دریافت خدمات با صرف زمان کوتاه نیز غافل نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: مبلغ بیمه تکمیلی در قرارداد جدید به ازای هر نفر ۹۱ هزار تومان است که به ازای هر بازنشسته در نظر گرفته شده است. این مبلغ با احتساب مشارکت سازمان تأمین اجتماعی در تقبل بخشی از هزینه است که با مساعدت مدیرعامل سازمان و مصوبه هیئت مدیره انجام خواهد شد.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر سازمان تأمین اجتماعی افزود: در قرارداد جدید بیمه تکمیلی سقف تعهدات با افزایش قابل قبولی همراه بوده است. به عنوان مثال تعهدات مربوط به بستری فوق‌تخصصی شامل درمان جراحی سرطان، تومورهای بدخیم، اعمال جراحی مغز و اعصاب و نخاع، قلب، آنژیوپلاستی، عروق محیطی، پیوند ریه، پیوند قلب، پیوند کلیه، پیوند مغز استخوان، کبد، کلیه و … با افزایش ۱۲.۵ درصدی از مبلغ ۴۰۰.۰۰.۰۰۰ ریال به ۴۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال افزایش یافته است.

بیات اظهار داشت: تعهدات بستری عمومی شامل هزینه‌های درمانی بیمارستانی و اعمال جراحی به شرط بستری شدن در بیمارستان و مراکز جراحی آنژیوگرافی قلب، چشم (پیوند قرنیه و …) و با افزایش ۸۵ درصدی همراه شده است. همچنین تعهدات پاراکلینیکی و خدمات تشخیصی درمانی و سرپایی شامل انواع آنژیوگرافی، سی‌تی آنژیوگرافی، انواع اسکن، اسکن ۳ بعدی، انواع سی‌تی‌اسکن و… ۳۵ درصد افزایش یافت. علاوه بر این، تعهدات مربوط به اعمال مجاز سرپایی ۴۴ درصد، آزمایش‌های پاتولوژی ۵۵ درصد، لیزیک ۳۰۰ درصد، بیماران خاص و صعب‌العلاج ۵۰ درصد و هزینه‌های مربوط به آمبولانس نیز ۵۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: در قرارداد قبل هم کمترین مشکل را در بحث تأخیر در پرداخت هزینه‌ها داشتیم و بنا به نظرسنجی‌ها و بررسی‌های انجام شده توسط همکاران از سراسر کشور، وضعیت خدمات‌دهی بیمه طرف قرارداد را در حد مطلوب ارزیابی می‌کنیم. ضمن آنکه در امور مربوط به کسر مبالغ بیمه تکمیلی از حقوق بازنشستگان و پرداخت به شرکت بیمه توسط سازمان نیز مشکلی نداشتیم که لازم است از همراهی مدیران سازمان تشکر و قدردانی نمائیم، البته معتقد هستیم هیچ قراردادی آن هم در این حجم وسیع و گسترده خدمت گیرندگان بلا اشکال نیست و خوشبختانه یک نظام نظارتی و کنترلی قوی هم توسط همکاران بنده در کانون عالی ایجاد شده، به دقت فرآیند خدمات‌رسانی به بازنشستگان و مستمری‌بگیران را تحت نظر داریم و اشکالات و کمبودها را با همکاری مسئولان در اسرع وقت برطرف می‌کنیم.

حقوق کارگران و بازنشستگان

وی تأکید کرد: با توجه به آغاز قرارداد جدید از ابتدای آذرماه، افراد تحت پوشش که تاکنون از این خدمت بهره‌مند بوده‌اند، مشخصات آنها به صورت خودکار در سامانه تمدید خواهد شد و نیازی به مراجعه حضوری به کانون‌ها ندارند ضمن آنکه افرادی که تاکنون تحت پوشش بیمه تکمیلی نبوده‌اند و مایل هستند از مزایای بیمه تکمیلی استفاده کنند، سه ماه فرصت دارند با مراجعه به دفاتر کانون‌ها نسبت به ثبت مشخصات خود و افراد تحت تکفل اقدام نمایند. همچنین مهلت سه ماهه برای افرادی که درخواست لغو عضویت در بیمه تکمیلی دارند، در نظر گرفته شده و چنانچه حق بیمه‌ای از مستمری آنها کسر شده باشد، عیناً مسترد خواهد شد.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر سراسر کشور ضمن تشکر از حمایت‌ها و تلاش‌های کانون‌های استانی و همراهی و مساعدت مسئولان سازمان تأمین اجتماعی گفت: امیدواریم این قرارداد رضایتمندی بیش از پیش بازنشستگان و مستمری‌بگیران را به همراه داشته باشد.

حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان چقدر افزایش می‌یابد؟

بر اساس قوانین چیزی حدود ۱۰ درصد اختلاف حقوق شاغلین و بازنشستگان است که به دلیل تورم و گرانی‌ها این میزان باید سالانه محاسبه و به افراد بازنشسته پرداخت شود که عملا و در واقعیت اجرا نمی‌شود. حقوق و مزایای کارگران شاغل در معادن و پرسنل شرکتی اندکی باهم متفاوت است، با وجود اینکه کارگران معدن از سختی کار بیشتر رنج می‌کشند اما نسبت به پرسنل از مزایای کمتری بهره‌مند می‌شوند که این موضوع باید به طور جدی رسیدگی شود.

فرامرز مهرزاد، عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان شرکت فولاد مبارکه اصفهان می‌گوید: طبق آیین‌نامه استخدامی صنعت فولاد برای افراد مشغول به کار و بازنشسته بیمه درمان به افراد تعلق می‌ گیرد که بر عهده شرکت فولاد مبارکه است و همچنین خدمات رفاهی دیگری نیز به پرسنل و بازنشستگان ارائه می‌ شود که این خدمات کوتاه مدت و بلند مدت هستند. به عنوان مثال خدمات ورزشی و کمک هزینه‌ های خرید وسایل جانبی ورزشی به پرسنل و بازنشستگان تعلق می‌ گیرد. همچنین در راستای خدمات رفاهی عمومی موضوع دانشجویان و دانش‌آموزان خانواده‌ های پرسنل و بازنشستگان است که کمک هزینه کلاس‌ های تقویتی و کنکور در این قسمت نیز به فرزندان افراد تعلق می‌ گیرد. گفتنی است که در این خصوص بازنشستگان کمتر فرزند دانشجو و دانش‌ آموز دارند و این خدمات اغلب پرسنل مشغول به کار را شامل می‌ شود.

او افزود: در رابطه با خدمات درمانی بیمه نیز طبق آیین‌نامه استخدامی شرکت فولاد مبارکه که توسط خود شرکت تامین می‌ شود و در خصوص کمک هزینه‌‌ها و بیمه بیماری‌‌های صعب‌‌العلاج همچون سرطان، ام‌اس، درمان‌‌های سخت دندان پزشکی اگر تحت پوشش بیمه شرکت فولاد مبارکه نباشند، صندوق فولاد مبارکه کمک‌‌هایی را برای افراد در نظر می‌گیرد و بر اساس پیش فاکتورهای که از پزشک معالج به صندوق ارائه می‌دهند از این مزایا استفاده می‌کنند.

بازنشستگان

آیا امکان کاهش دریافتی بازنشستگان وجود دارد؟

هیئت دولت در راستای اجرای مواد (۱۲) و (۳۰) قانون برنامه ششم توسعه نسبت به متناسب سازی حقوق بازنشستگان ، مستمری بگیران و وظیفه بگیران در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ اقدام کرد تا حقوق این گروه از جامعه ترمیم و بهبود یابد. درحال حاضر از آنجا که اجرای متناسب سازی مذکور براساس مفاد قانون برنامه ششم توسعه بوده، نگرانی از ایجاد وقفه در این امر به لحاظ پایان قانون برنامه ششم توسعه وجود دارد، بنابراین باتوجه به پیگیریهای کانونهای بازنشستگی و به منظور رفع دغدغه این قشر، سازمان برنامه و بودجه کشور لایحه دوفوریتی «دائمی نمودن متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان» را که با همکاری کانون فوق تهیه شده، تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.

در متن پنج ماده پیش نویس این لایحه آمده است:

ماده ۱: حقوق کلیه بازنشستگان، موظفین و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح از تاریخ تصویب این قانون توسط هیئت وزیران به نحوی تعیین می‌شود که از حداقل ۹۰ درصد میانگین حقوق و فوق‌العاده‌ها و سایر اقلام مشمول کسور بازنشستگی شاغل سی سال خدمت هم گروه/ طبقه، هم رتبه، هم پایه، هم‌درجه یا عناوین مشابه در همان سال کمتر نباشد.

تبصره ۱: مفاد ماده (۱۰۴)، تبصره‌های (۱) الی (۹) ماده (۱۰۹) و تبصره های (۱) الی (۴) ماده (۱۱۰) قانون مدیریت خدمات کشوری به قوت خود باقی است.

تبصره ۲: چنانچه هر کدام از بازنشستگان و موظفین بر اساس مقررات مورد عمل قبلی بیش از ارقام فوق الذکر دریاف می نمایند همان ارقام ملاک پرداخت می‌باشد. تفاوت دریافتی این دسته از افراد ناشی از اجرای این قانون با مقررات قبلی از جمع حقوق آنان محاسبه و به صورت ثابت در ردیفی جداگانه درج می گردد. این تفاوت بجز افزایش سنواتی مشمول سایر افزایش های موضوع تبصره (۳) این ماده نخواهد بود.

تبصره ۳: چنانچه امتیازات یا درصد عوامل و مبانی تشکیل دهنده اقلام مشمول کسور بازنشستگی حقوق شاغلین، طبق مقررات و مصوبات و با تأیید سازمان های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور تغییر یابد، حقوق بازنشستگان به نحوی ترمیم می گردد که از ۹۰ درصد مذکور در این ماده کمتر نشود.

تبصره ۴: بازنشستگان شرکت‌های واگذار شده به استناد قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و همچنین مشمولان بند (الف) ماده (۶) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که به اشتراک خود در صندوق های بازنشستگی ذیربط ادامه داده اند بر اساس ضوابطی که در آیین نامه اجرایی این قانون پیش بینی می گردد مشمول این قانون می شوند.

تبصره ۵: بار مالی این ماده هر ساله بنا به پیشنهاد صندوق بازنشستگی و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و تأیید سازمان برنامه و بودجه در لوایح بودجه سنواتی منظور می شود.

ماده ۲: دولت مکلف است حداکثر ظرف مدت ۵ سال ضمن تأدیه کامل بدهی های حسابرسی شده خود بر اساس محاسبات آکچوئری به سازمان تأمین اجتماعی، هر ساله تعهدات قانونی جاری خود در قبال بیمه شدگان شاغل مشترک سازمان تأمین اجتماعی که به استناد قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام برقرار شده است را در لوایح بودجه سنواتی منظور نماید.

ماده ۳: سازمان تأمین اجتماعی مکلف است بر اساس مقررات مصوب هیأت امنا از محل کلیه منابع خود از جمله موارد مندرج در ماده (۲) نسبت به متناسب سازی حقوق مستمری بگیران خود اقدام نماید.

تبصره ۱: مستمری حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی با سی سال سنوات بیمه پردازی نباید از حقوق حداقل بگیران بازنشستگان کشوری که سی سال سابقه یبمه پردازی دارند، کمتر باشد.

تبصره ۲: حقوق مستمری بگیران سایر سطوح (غیر از حداقل بگیران) می بایست به صد درصد نسبت مسترمی زمان برقراری به حداقل دستمزد زمان برقراری مصوب شورای عالی کار برسد.

ماده ۴: سایر صندوق ها و سازمان های بازنشستگی می توانند بر اساس مقررات مصوب بالاترین مرجع تصمیم گیری خود و متناسب با منابع خود نسبت به متناسب سازی حقوق بازنشستگان و موظفین اقدام نماید.

ماده ۵: آیین نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف دو ماه پس از ابلاغ این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دستگاه های اجرایی ذیربط تنظیم و پس از تصویب هیأت وزیران به دستگاه های اجرایی ذیربط ابلاغ خواهد گردید.

وام بازنشستگان

زمان واریز حقوق بازنشستگان

بر اساس روال ماه‌های گذشته در ماه آبان نیز دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، همچنین باید هر دو گروه بازنشستگان کشوری و بازنشستگان تامین اجتماعی منتظر دریافت وام ضروری باشند.

یکی از واریزی‌های آبان یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی است که بر اساس اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها برای هر نفر مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان واریز خواهد شد. البته حدود ۲۱ میلیون خانوار در بهار سال ۹۹ مرحله اول وام یک میلیون تومانی کرونا را دریافت کردند که اقساط این وام نیز از یارانه نقدی خانوارها کسر می‌شود. هفدهمین قسط این وام نیز از یارانه آبان برداشت می‌شود.

یارانه معیشتی بنزین واریزی دیگری است که در آبان توسط دولت رئیسی پرداخت می‌شود. در آبان ۱۴۰۰ بیست و چهارمین مرحله از یارانه بنزین به حساب واجدین شرایط واریز می‌شود. این یارانه به‌طور معمول در روز دهم هر ماه واریز می‌شود.

مبلغ یارانه معیشتی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان است. این یارانه برای خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز می‌شود.

حدود ۷ میلیون خانوار یارانه‌بگیر معیشتی، در پاییز سال ۱۳۹۹ مرحله دوم وام یک‌میلیون تومانی کرونا را دریافت کردند که اقساط آن از مبلغ یارانه کسر می‌شود. در این ماه «یازدهمین قسط» این وام از حساب سرپرستان خانواده‌هایی که این وام را دریافت کرده‌اند، برداشت می‌شود. هر قسط این وام حدود ۳۵ هزار تومان است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • ازکارافتاده
    0

    سلام.چراکسی بدردبازنشستگان تامین اجتماعی رسیدگی نمیکند بااین گرانی ومستاجری.وبیماری وهزینه های غیره وحداقل حقوق چطوری میشودزندگی کردشمارابخدابگوش مسئولین برسانیدتاشخصی دلش برحم بیایدواین قشرضعیف که پیروفرسوده هستن بیشترازاین شرمنده زن وبچه نباشند

روی خط رسانه