هشدار دانشمندان به سطح یخ جنوبگان | جنگ آب در حال رقم خوردن است؟

جنوبگان که این روزها فصل زمستان خود را می‌گذراند، حالا کمترین سطح یخ دریا را در طول تاریخ ثبت‌شده‌اش دارد.

هشدار دانشمندان به سطح یخ جنوبگان | جنگ آب در حال رقم خوردن است؟
کدخبر : 19999
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

مرکز ملی داده‌های برف و یخ آمریکا می‌گوید اطلاعات به‌دست‌آمده از ماهواره‌ها نشان می‌دهد که یخ دریا یا همان آب‌های یخ‌زده پیرامون سرزمین جنوبگان، به سطحی بسیار پایین‌تر از تمام زمستان‌های ثبت‌شده از این منطقه رسیده است. زمانی تصور می‌شد که این منطقه در برابر گرمایش جهانی مصون است، اما حالا داده‌های جدید نگرانی‌های زیادی را به‌وجود آورده.

به‌ گزارش BBC، «والتر مه‌یر» که در مرکز ملی داده‌های برف و یخ به نظارت بر سطح یخ دریا می‌پردازد، می‌گوید: «سطح فعلی بسیار متفاوت از هر چیزی است که دیده بودیم و شرایط تقریباً بُهت‌آور است.»

یخی که در سطح اقیانوس منجمد جنوبی شناور است، درحال‌حاضر به کمتر از 17 میلیون کیلومتر مربع رسیده. این یعنی سطح یخ‌ها نسبت به میانگین ماه سپتامبر حدود 1.5 میلیون کیلومتر مربع کمتر شده و بسیار پایین‌تر از کمترین رکوردها در طول زمستان‌های قبلی است. گفتنی است که چون جنوبگان در نیم‌کره جنوبی وجود دارد، در زمستان به‌سر می‌برد.

دکتر مه‌یر امید ندارد که سطح یخ‌ها به‌طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. دانشمندان درحال‌حاضر در تلاشند تا تمام عوامل مؤثر در این کاهش قابل‌توجه سطح یخ‌ها را شناسایی کنند.

کاهش چشمگیر سطح یخ‌های جنوبگان نگران‌کننده است

متخصصان قطب می‌گویند یک جنوبگان ناپایدار می‌تواند پیامدهای عظیمی را برای جهان به‌دنبال داشته باشد؛ چرا که یخ‌های بزرگ این سرزمین و اطراف آن نقش مهمی را در تنظیم دمای سیاره ایفا می‌کنند.

دکتر «کرولین هولمز» از British Antarctic Survey توضیح می‌دهد که تأثیر کاهش یخ دریا احتمالاً در هنگام ورود جنوبگان به تابستان آشکار خواهد شد. این پیش‌بینی وجود دارد که در تابستان جنوبگان شاهد چرخه‌های توقف‌ناپذیر ذوب یخ‌ها باشیم.

با توجه به اینکه یخ‌ها با رنگ سفید خود مقدار زیادی از نور خورشید را بازتاب می‌دهند، ذوب‌شدن آن‌ها رنگ تیره اقیانوس‌ها را آشکار می‌کند که موجب جذب بیشتر نور و گرما می‌شود. درنتیجه یخ‌های بیشتری آب می‌شوند.

پروفسور «مارتین سیگرت»، یخچال‌شناس دانشگاه اکستر می‌گوید آیا ما درحال بیدارکردن غول جنوبگان هستیم؟ او باور دارد که تغییرات این منطقه می‌تواند فاجعه‌ای تمام‌عیار را برای جهان به‌همراه داشته باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه