خداحافظی WordPad با سیستم های کامپیوتری | مایکروسافت از حدف WordPad خبر داد

مایکروسافت می‌گوید توسعه نرم‌افزار وردپد متوقف شده است و این برنامه به‌زودی از ویندوز حذف خواهد شد.

خداحافظی WordPad با سیستم های کامپیوتری | مایکروسافت از حدف WordPad خبر داد
کدخبر : 19797
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

مایکروسافت 28 سال پیش نرم‌افزار وردپد (Wordpad) را به‌عنوان جانشین نرم‌افزار قدیمی‌تری به‌ نام Microsoft Write معرفی کرد. وردپد با ویندوز 95 از راه رسید و از آن زمان تاکنون بخشی از همه نسخه‌های ویندوز بوده است، اما توسعه آن حالا متوقف شده و در به‌روزرسانی‌های آینده از ویندوز 11 حذف خواهد شد.

براساس اسناد رسمی مایکروسافت، نرم‌افزار وردپد دیگر در دست توسعه قرار ندارد و قرار نیست به‌روزرسانی یا قابلیت جدیدی دریافت کند. به‌علاوه، این شرکت اعلام کرده است که در یکی از آپدیت‌های آتی ویندوز این برنامه را از سیستم‌عامل حذف خواهد کرد.

مایکروسافت می‌گوید: «WordPad دیگر به‌روز نمی‌شود و در یکی از آپدیت‌های آتی ویندوز حذف خواهد شد. ما برای کار با اسناد متنی حرفه‌ای مثلاً فایل‌های doc. و rtf. استفاده از نرم‌افزار مایکروسافت ورد و برای اسناد متنی ساده مثل txt. استفاده از نرم‌افزار نوت‌پد را توصیه می‌کنیم.»

به فکر استفاده از جایگزین‌های WordPad باشید

خوشبختانه درزمینه اپ‌های جایگزین برای WordPad کمبودی وجود ندارد. افزون بر ورد که خود مایکروسافت هم به آن اشاره کرده است، می‌توانید از نمونه‌های رایگان آن ازجمله LibreOffice استفاده کنید.

وردپد تنها نرم‌افزاری نیست که مایکروسافت تصمیم به حذف آن از سیستم‌عامل ویندوز گرفته است. این شرکت اخیراً با کورتانا هم خداحافظی کرد تا دستیار صوتی خود را کنار بگذارد. افزون‌براین، نرم‌افزار MSDT و پروتکل‌های قدیمی Transport Layer Security هم از ویندوز 11 حذف می‌شوند.

گفتنی است که مایکروسافت پنج سال پیش اعلام کرده بود که می‌خواهد نرم‌افزار Paint را هم حذف کند، اما با انتقاد شدید کاربران مواجه شد و درنهایت تصمیم گرفت این برنامه را در مایکروسافت استور حفظ کند.

حال شاید اگر شاهد مخالفت‌های مشابهی با حذف وردپد باشیم، این برنامه هم سرنوشتی شبیه به Paint پیدا کند و به‌طور کامل به گورستان نرم‌افزارهای ویندوز منتقل نشود. این برنامه 28 سال همراه کاربران بوده و در این مدت کار با اسناد متنی را ساده‌تر کرده است./دیجیاتو

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه