قیمت گوشت | قیمت گوشت امروز| افزایش قیمت گوشت

قیمت هر کیلو گوشت در میدان های تره بار !! | افزایش قیمت گوشت بازار غذا تهران رو بهم ریخت

قیمت هر کیلو گوشت در میدان های تره بار !! | افزایش قیمت گوشت بازار غذا تهران رو بهم ریخت
کدخبر : 19119
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

براساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران قیمت هرکیلو شقه گوسفندی حدود ۴۰۰هزارتومان است. براساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران قیمت هرکیلو شقه گوسفندی حدود ۴۰۰هزارتومان، دست، سردست و راسته گوسفندی ۴۰۰ تا ۴۲۰هزارتومان، ران گوسفندی ۴۰۰تا۵۰۰ هزارتومان و ران گوساله حدود ۴۸۰هزارتومان است.

گفتنی است قیمت های ذکر شده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد.

چندی پیش رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اعلام کرد که در حال حاضر مغازه‌داران شقه گوسفندی را کیلویی ۴۲۵ تا ۴۳۵ هزار تومان بسته به کیفیت آن خریداری می‌کنند که با اعمال ۱۰ درصد سود به دست مصرف کننده می‌رسد. به گفته وی در حاضر بازار مسکوت و آرام است.

قیمت گوشت قرمز

مرغ نیز در میادین میوه و تره بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برخی از مغازه ها با قیمت هرکیلو ۷۸ هزارتومان عرضه می‌شود که البته قیمت آن در برخی دیگر از مغازه ها به کیلویی ۸۸هزارتومان هم می رسد. این درحالی است که با آغاز ماه محرم و افزایش طبیعی تقاضا برای گوست سفید و قرمز در این ماه، جوسازی هایی درباره کمبود گوشت در بازار و یا ایجاد صف برای خرید گوشت و مرغ ایجاد شده بود، اما با عبور از تلاطم مقطعی بازار، طبق‌پیش‌بینی‌ها بازار به ثبات رسیده است.

وزیر جهادکشاورزی نیز اخیرا اعلام کرده که تولید مرغ گرم به سطح مطلوبی رسیده و مشکلی برای تامین مرغ مورد نیاز بازار وجود ندارد.

طبق بررسی داده‌های سال ۲۰۲۲ فائو نیز میزان مصرف گوشت قرمز ایران ۶ کیلوگرم است که ۱۷ درصد کمتر از متوسط جهانی را نشان می‌دهد البته با وجود اینکه سرانه مصرف گوشت قرمز به سمت گوشت مرغ سوق داده شده اما مصرف این محصول در سبد خانوار کاهش یافته است.

قیمت گوشت قرمز کاهش خواهد یافت

رئیس شورای تأمین دام کشور در گفت‌وگو با خبرنگار «ایران» درباره وضعیت بازار دام زنده و گوشت قرمز گفت: با توجه به نرخ دام زنده، قیمت فعلی گوشت قرمز در بازار واقعی نیست و به نظر می‌رسد با تداوم تزریق گوشت از سوی دولت به بازار، قیمت این محصول کاهش می‌یابد.

منصور پوریان با بیان اینکه جمعیت دامی کشور تأمین است و کمبودی در این زمینه نداریم، اظهار داشت: دولت به منظور متعادل شدن بازار گوشت و جلوگیری از افزایش فزاینده قیمت گوشت، برای ایام تاسوعا و عاشورای حسینی اقدام به تزریق گوشت قرمز گرم و منجمد با قیمت‌های مناسب کرد که تاکنون نیز مؤثر واقع شده است.

وی افزود: با اتمام ایام تاسوعا و عاشورای حسینی بازار با کاهش تقاضا در دام زنده روبه‌رو شد که همین امر در افت قیمت این محصول مؤثر بوده و به نظر می‌رسد طی روزهای آتی تأثیر این مهم در قیمت گوشت قرمز نیز نمایان شود به طوری که اکنون به طور میانگین قیمت دام زنده سبک بین ۱۵۰ تا ۱۷۵هزار تومان است بنابراین نرخ هر کیلوگرم گوشت قرمز در بازار باید بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزارتومان باشد. این درحالی است که در برخی از مناطق این محصول همچنان با قیمت‌هایی بالای ۴۵۰ هزارتومان به فروش می‌رسد.

قیمت گوشت

قیمت گوشت گوساله همچنان در نوسان

پوریان علت گرانی گوشت قرمز در بازار را شبکه توزیع این محصول دانست و اضافه کرد: آنچه در بازار دیده می‌شود دلال بازی چوب‌دارها و میدان‌داران است که قیمت‌ها را بالاتر از آنچه که باید عرضه می‌کنند و در حال حاضر با توجه به رکود بازار دام، خرید و فروش به‌صورت توافقی انجام می‌شود. وی ادامه داد: در صورت تداوم گوشت قرمز توزیعی از سوی دولت و تأمین بازار، وضعیت بازار دام زنده و گوشت قرمز روند کاهشی پیدا می‌کند که در نهایت موجب متعادل شدن بازار خواهد شد.

رئیس شورای تأمین دام کشور گفت: طبق گزارش‌های مرکز آمار ایران، جمعیت دام سبک کشور حدود ۶۸میلیون رأس و دام سنگین ۹ میلیون رأس است بنابراین کاهش چندانی در جمعیت دامی کشور نداریم اما تقاضا برای خرید این محصول پایین است.

وی با تأکید بر اینکه تولیدکنندگان دام سبک و سنگین با کمبود جدی نقدینگی برای ادامه روند تولید روبه‌روهستند، افزود: البته اکنون در بخش پرواربندی با کاهش ۲میلیون رأسی دام سبک روبه‌رو هستیم که این مهم به افزایش هزینه‌های تولید و نبود نقدینگی برمی‌گردد که به نظر می‌رسد با شروع فصل سرما در نیمه دوم سال و تأمین نقدینگی این موضوع تا حدودی مرتفع شود.

وی اظهار داشت: آنچه مسلم است، صنعت دامی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری و تأمین نقدینگی است بنابراین باید از تولیدکنندگان حمایت شود که بخشی از این حمایت‌ها می‌تواند در ازای صادرات دام زنده باشد تا تولیدکنندگان بتوانند به تولید ادامه بدهند در غیر این صورت باید شاهد خروج برخی واحدهای دامپروری از چرخه تولید باشیم.

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: طی روزهای آینده قرار است نزدیک به ۵۰۰ تن گوشت از انبار گوشت وارد شود و در سطح گسترده نیز قرار است پنج هزار تن گوشت منجمد، گوشت لاشه، گوشت گوساله و گوشت گاو به کشور وارد شود؛ این حجم واردات گوشت به‌طور قطع می‌تواند تأثیرات قیمت گسترده‌ای داشته باشد.

پوریان در پایان خاطرنشان کرد: واردات گوشت در روزهای قبل نیز انجام می‌شده است اما در شرایط فعلی، بازار از ثبات قیمت خارج شده و هرکدام از فروشندگان گوشت به‌طور خودخواسته قیمت‌ها را تغییر می‌دهند. علاوه بر این باید این موضوع را در نظر گرفت که بازار تابع عواملی مانند تورم است و این تورم در بسیاری از کالاها بویژه در بازار مواد غذایی وارد شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه