وام مسکن | وام مسکن کارگران | وام مسکن برای متاهلان

وام مسکن ویژه تازه زوجین آغاز شد | هفته ی رو به رو اولین مهلت ثبت وام مسکن 200 میلیونی !!

شرایط لازم برای دریافت وام جدید مسکن را بخوانید.

وام مسکن ویژه تازه زوجین آغاز شد | هفته ی رو به رو اولین مهلت ثبت وام مسکن 200 میلیونی !!
کدخبر : 18566
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

همین چند هفته قبل بود که خبر افزایش مبلغ وام مسکن همه جا پیچید. به این ترتیب وام 320 میلیون تومانی زوجین تبدیل به 800 میلیون تومان شد و وام مجردها هم تا 400 میلیون تومان رشد کرد؛ 160 میلیون تومان وام جعاله هم که همچنان ثابت است و به هر دو گروه زوجین و مجردها تعلق می‌گیرد. بر این مبنا حالا وام زوجین 960 میلیون تومان و وام مجرها 560 میلیون تومان شده است.

افزایش مبلغ وام مسکن خبر خوبی برای خریداران مصرفی بازار بود اما اعلام شرایط وام و محاسبه اقساط آن، امید به خانه‌دار شدن را به ناامیدی تبدیل کرد.

آن طور که اعلام شده سود وام جدید مسکن هم مانند قبل، 22.5 درصد و بازپرداخت آن نیز 12 ساله است. البته به جز وام جعاله که بازپرداخت آن 5 سال است.

یک محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد که اقساط این تسهیلات برای وام 960 میلیونی زوجین تهرانی، بیش از 19 میلیون تومان و برای مجردها حدود 11 میلیون تومان خواهد بود.

اما مبلغ بالای اقساط ماهانه انتقاد مردم و نمایندگان مجلس را در پی داشته است. چرا که عملا دریافت و بازپرداخت این وام را برای بسیاری از مردم ناممکن می‌کند. بر همین اساس بانک مرکزی در بخشنامه‌ای موضوع «پرداخت پلکانی» را مطرح کرد.

در روش پرداخت پلکانی اقساط وام مسکن، در صورتی ‌که متقاضی تمایل داشته باشد، به جای تعیین یک رقم ثابت به‌عنوان قسط در طول کل دوره بازپرداخت، رقم پایین‌‌‌تری در سال اول تعریف می‌شود و سپس سالانه به درخواست متقاضی سه، پنج یا ۹‌ درصد بر آن افزوده خواهد شد.

وام مسکن

اگرچه همین روش پلکانی هم به معنای کاهش ملموس مبلغ اقساط نیست و نمی‌تواند برای خانه‌دار کردن قشر بزرگی از مردم مفید واقع شود.

مردم می‌گویند فردی که باید ماهانه 20 میلیون تومان قسط مسکن پرداخت کند، باید درآمدش دو برابر این رقم باشد! که البته این محاسبه تعداد زیادی از افراد متقاضی را از دایره دریافت‌کنندگان وام 960 میلیون تومانی مسکن، خارج می‌کند.

بر این اساس شاید بتوان گفت که وام مسکن به ظاهر افزایش پیدا کرده، اما در عمل تاثیری بر قدرت خرید مردم نگذاشته است!

از سوی دیگر در شرایط کنونی که به گفته کارشناسان متوسط قیمت مسکن در پایتخت، 65 میلیون تومان را هم رد کرده است، چنین وامی با اقساط 20 میلیونی تنها برای خرید یک اتاق 14 متری کفایت می‌کند!

به این ترتیب حتی در صورت توانایی پرداخت اقساط، پوشش‌دهی وام 960 میلیونی مسکن، کمکی به هزینه خرید خانه نخواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه