کپک زدن خیار شور | جلوگیری از کپک زدن خیارشور

ترفند طلایی برای کپک نزدن خیار شور | با این روش دیگه خیارشورها کپک نمیزنه

راهکارهایی برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور

ترفند طلایی برای کپک نزدن خیار شور | با این روش دیگه خیارشورها کپک نمیزنه
کدخبر : 17019
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

جلوگیری از کپک زدن خیارشور شاید یک دغدغه پیش پا افتاده باشد، اما بسیار درد سر ساز است و سبب هدر رفتن هزینه ی زیادی می شود. ما در این مقاله از شادمگ سعی کردیم راهکارهایی ساده اما کاربردی برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور در اختیارتان بگذاریم تا هم زحمتتان هدر نرود، هم پولتان حفظ شود.

نوع و مقدار سرکه خیارشور

توجه کنید سرکه خیار شور خانگی باید صاف و زلال باشد و در حالت استاندارد آن باید به ازای هر 14 لیوان آب جوش ، 1 لیوان سرکه استفاده کنید. وجود سرکه کافی در خیار شور موجب بالا رفتن ماندگاری خیار شور و جلوگیری از کپک زدن خیارشور خواهد شد.

استفاده از آب جوشیده برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور

برای طرز تهیه خیار شور خانگی سالم و بدون کپک باید حتما از آب جوشیده استفاده کنید و سعی کنید خیارها و سبزی ها را پس از شستن کامل خشک کنید. استفاده از آب شیر و نجوشیده کلردار حتی به مقدار خیلی کم دلیل اصلی کپک زدن خیار شور می باشد.

جلوگیری از ورود هوا به داخل دبه خیارشور

شما باید حتما درب دبه یا ظرف خیار شور خود را به گونه ای محکم کیپ کنید تا به هیچ وجه هوای بیرون به داخل ظرف و دبه نفوذ پیدا نکند. در واقع راز اصلی جلوگیری از کپک زدن خیارشور جلوگیری از ورود هوا به دبه خیار شور است. برای این کار می توانید با نایلون فریزر درب دبه خیارشور را کیپ کنید.

همچنین بهتر است پس از تهیه خیار شور درب آن را زود زود باز نکنید و وقتی موقع استفاده آن شد درب آن را باز کنید و استفاده کنید. استفاده از دبه های کوچک باعث می شود بعد از باز کردن درب دبه، آن دبه خیلی زود مصرف و تمام شود. برای مثال به جای یک دبه بزرگ می توانید از دو یا سه دبه کوچک استفاده کنید. در این صورت دبه های دو و سه ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

استفاده از سبزیجات تازه برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور

یکی دیگر از دلایلی که می تواند جلوگیری از کپک زدن خیارشور کند استفاده از سبزیجات تازه می باشد. متاسفانه برخی از افراد برای اینکه سبزیجات خیار شور خود را کمی ارزان بخرند از سبزیجات مانده برخی سبزی فروشی ها خرید می کنند.

باید این حقیقت را قبول کنید استفاده از سبزیجات کهنه و مانده یکی از دلایل اصلی کپک زدن خیار شور می باشد چونکه این مواد بیشتر در دسترس فساد و میکروب هستند.

سبزی مناسب برای درست کردن خیارشور ،ترخون- مرزه- نعنا و شوید است که بعد از ریختن خیارها باید سبزی ها را داخل ظرف خیار شور بریزید. انتخاب خیار های ریزتر باعث خوشمزگی و تردی بیشتر خیارشور شما میشود.

مقدار نمک خیار شور برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور مهم است

در حالت استاندارد تهیه خیار شور باید به ازاری هر لیتر آب جوشیده ، 2 قاشق غذاخوری نمک استفاده کنید. البته باید در مراحل تهیه خیار شور ، نمک آن را تست کنید و اگر نیاز بود نمک بیشتری هم اضافه کنید. استفاده از مقدار مناسبی از نمک در تهیه خیار شور ها علاوه بر طعم مناسب آن، باعث  جلوگیری از کپک زدن خیارشور و بالا رفتن ماندگاری آن می شود.

اگر نمی دانید میزان نمک خیار شور باید به چه اندازه باشد از روش زیر استفاده کنید :

آب نمک خیار شور را در یک ظرف جداگانه درست می کنیم و بعد یک تخم مرغ را پس از شستن داخل ظرف حاوی آب نمک می اندازیم. اگر تخم مرغ به ته ظرف رفت مقدار نمک خیار شور شما کم است و اگر تخم مرغ روی سطح آب قرار گرفت مقدار نمک زیاد است اما اگر تخم مرغ وسط محلول آب و نمک شناور شد نمک کاملا اندازه است و می توانید مطمئن شوید که طعم خیار شور شما عالی خواهد شد.

هم زدن خیارشور

برای اینکه از تکشیل و تمرکز کپک ها بر روی سطح خیار شورهایی که بالای ظرف قرار دارند جلوگیری کنید سعی کنید هر روز آن ها را هم بزنید یا درب ظرف را محکم ببندید و سپس آن را تکان دهید.

استفاده از آب تصویه شده برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور

آب شیر آب حاوی مقادیری مواد شیمیایی مانند کلر و دیگر ترکیبات است که میتواند محیط مساعد رشد باکتری کپک باشد پس سعی کنید از آب تصویه شده برای تهیه خیار شور استفاده کنید تا جلوگیری از کپک زدن خیارشور شود.

استفاده از برگ درخت انگور

بهتر است روی خیارشورها برگ درخت انگور یا همان برگ مو بگذارید. ای کار برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور بسیار مفید است. اگر بعد از استفاده از خیارشور از آن استفاده نکید بهتر است دوباره به ظرف برگردانده شود.

از مواد اولیه بی کیفیت استفاده نکنید

یکی دیگر از علل خرابی خیارشور استفاده از خیار و سبزجیات بی کیفیت و پلاسیده و فاسد شده است زیرا سبزیجات و مواد اولیه بی کیفیت بیشتر در معرض فساد هستند و سرعت فساد بالاتری دارند پس برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور از مواد تازه در تهیه خیارشور استفاده کنید.

محیط مناسب نگهداری خیارشور

همان طور که می دانید همیشه محیط گرم جای مساعدی برای رشد کپک می باشد. پس بهتر است خیارشورهای خود را در یک محیط خنک و سایه و بیرون از خانه نگهداری کنید.

بهترین راهکار برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور تهیه آن در دبه های کوچک و نگهداری آن ها در یخچال می باشد. یخچال هوای خنکی دارد و باکتری هایی که موجب کپک زدن می شوند در محیط خنک رشد خیلی کمی دارند و شما با این روش می توانید برای مدت بیشتری خیارشورهای خود را سالم و بدون کپک نگهداری کنید.

غوطه ور کردن خیارها در آب برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور

سعی کنید تمام خیارها داخل آب قرار داشته باشند و آب شور شما سطح تمام خیارها را پوشانده باشد. اگر دقت کرده باشید کپک همیشه روی سطح خیار شورهایی که از آب بیرون زده اند تشکیل میشود چراکه باکتری های مولد کپک در محیط آب نمک نمیتوانند رشد کنند.

چند نکته در مورد تهیه خیار شور خانگی

چرا خیارشور پوک می شود  ؟

اگر خیارشور شما پوک می شود، ممکن است:

خیارها را در زمان تهیه سوراخ نکرده باشید.

خیارهای انتخابی شما بد رشد کرده باشند.

آب شوری که برای تخمیر استفاده کرده اید، شور یا خیلی کم نمک بوده است.

آبی که روی خیارشور ریخته اید، خیلی سرد یا خیلی گرم باشد.

خیار ها را قبل از ترشی کردن زیاد نگه داشته اید.

تخمیر آن ها خیلی تند بوده است.

برای اینکه خیار شور شما پوک نشود

حتما خیارها را قبل از تهیه خیارشور سوراخ کنید.

دمای آب و نمکی که روی خیار شور می ریزید نه داغ و نه سرد باشد.

به جای نمک معمولی از سنگ نمک استفاده کنید.

برای ترد شدن خیارشور، چند عدد نخود خام به ظرف خیارشور خود اضافه کنید.

چرا خیارشور نرم و لیز می شود ؟

اگر خیارشور شما نرم یا لیز شده است، ممکن است:

نمک آن خیلی کم باشد.

آب شورتان روی خیارها را نگرفته باشد.

هوا به داخل راه یافته و درپوش کاملاً مهر و موم نشده باشد.

سیر یا ادویه ها کپک زده باشند.

شکوفه های خیار را جدا نکرده باشید زیرا ممکن است قارچ یا مخمر موجود در آن ها مسئول نرم شدن آنزیم ترشی باشند.

چرا خیارشور چروک می شود ؟

چروک شدن خیارشور می تواند ناشی از:

استفاده زیادی از سرکه، یا محلول شکر و نمک، پختن زیاد یا فرآوری زیاد باشد. پس بهتر است در ابتدا محلول رقیقی درست کنید و به تدریج آن را به غلظت دلخواه برسانید.

علت تیره شدن خیارشور چیست ؟

اگر رنگ خیارشور شما تیره می شود ممکن است به این دلیل باشد که :

مقدار ادویه و نمک افزوده زیاد باشد.

شما از ظرف آهنی برای تهیه خیارشور استفاده کرده باشید زیرا مواد معدنی موجود در آب، بخصوص آهن سبب تیره شدن خیار می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه