بیمه تامین اجتماعی | سوابق بیمه تامین اجتماعی

فوری/احکام جدید بازنشستگی اعلام شد | خبر مهم برای کسانیکه بیمه تامین اجتماعی هستند

معاون بازنشستگی اداره کل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی به سوالی پیرامون زمان برقراری حکم بازنشستگی و استحقاق درمان در بازه زمانی تا صدور حکم قطعی بازنشستگی پاسخ داد.

فوری/احکام جدید بازنشستگی اعلام شد | خبر مهم برای کسانیکه بیمه تامین اجتماعی هستند
کدخبر : 16716
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بیمه تامین اجتماعی سازمان تامین اجتماعی به منظور ایجاد رفاه و حمایت از حقوق کلیه کارکنان کارخانه ها، اداره ها و سازمان ها و دیگر محیط های کاری به وجود آمد. بیمه تامین اجتماعی بیشتر برای دهک های متوسط و پایین در نظر گرفته می شود. بیمه تامین اجتماعی کمک زیادی در تامین برخی نیاز های اولیه ی افراد می کند. در حال حاضر، طبق قانون بیمه تامین اجتماعی  و بیمه نامه برای تمامی افراد شاغل، اجباری است. می توان گفت که سازمان و بیمه تامین اجتماعی، مهم ترین رکن صنعت بیمه در کشور است.

حسینعلی میرزایی در پاسخ به این سوال که «فاصله زمانی پایان کار تا برقراری حکم بازنشستگی چقدر است؟ آیا استحقاق و اعتبار درمان در بازه زمانی مذکور برای فردی که درخواست بازنشستگی داده برقرار است؟» اظهار کرد: بله، مشکلی برای دریافت خدمات درمانی از سوی فردی که درخواست بازنشستگی ارائه داده است وجود ندارد.

وی افزود: اگر فردی شاغل باشد، در صورت برخورداری از شرایط قانونی ( وفق ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی و تبصره های ذیل آن)، امکان بهره‌مندی از مزایای بازنشستگی را پیدا می‌کند و به محض ارائه درخواست بازنشستگی‌اش همکاران ما نامه استعلام ترک کار وی را از کارگاه محل اشتغال، صادر و پس از ارائه پاسخ استعلام، برایش پیش‌نویس حکم بازنشستگی می‌زنند.

معاون بازنشستگی اداره کل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: اگر هم فرد شاغل نباشد از تاریخ ارسال درخواست، پیش‌نویس حکم برای وی نیز صادر و از فرد شماره بانکی می‌گیرند. در هر دوصورت، ماهانه و تا زمان صدور حکم قطعی، مبلغ مستمری علی‌الحسابی برای فرد واریز می‌شود و در نهایت پس از صدور حکم بازنشستگی (قطعی)، مبلغ مابه‌التفاوت نیز برای وی محاسبه و لحاظ خواهد شد.

میرزایی درباره استحقاق درمان این افراد نیز گفت: استحقاق درمان فردی که درخواست بازنشستگی ارائه داده و همچین اعضای تحت تکفل وی برقرار است.

بیمه تامین اجتماعی

حیدر ملکی رئیس اداره امور بیمه‌شدگان تامین اجتماعی استان کرمانشاه با اشاره به برنامه سازمان تامین اجتماعی برای گسترش چتر بیمه و خدمات آن خصوصا در زمینه بیمه‌های اختیاری، یکی از مهمترین انواع این بیمه‌ها را بیمه دانشجویان اعلام کرد.

وی با اشاره به جزئیات شرایط بیمه دانشجویان اظهار کرد: تمام دانشجویان با داشتن کارت دانشجویی می‌توانند برای برقراری بیمه خود اقدام کنند.

ملکی درباره شرایط سنی بیمه دانشجویان عنوان کرد: تنها محدودیت سنی که برای بیمه دانشجویان وجود دارد این است که سن آن‌ها نباید بیش از ۵۰ سال تمام باشد و در سایر محدوده‌های سنی امکان استفاده از بیمه تامین اجتماعی برای دانشجویان هست. البته برای دانشجویانی که سن بالاتر از ۵۰ سال دارند چنانچه به ازای هر سال سن بیشتر، سابقه بیمه پردازی از گذشته داشته باشند، امکان استفاده از بیمه دانشجویی وجود دارد.

رئیس اداره امور بیمه‌شدگان تامین اجتماعی استان کرمانشاه گفت: بیمه دانشجویان دارای سه نوع بیمه ۱۲ درصد دارای بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، ۱۴ درصد شامل بازنشستگی، فوت قبل از بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی و ۱۸ درصد شامل بازنشستگی، فوت قبل از بازنشستگی، فوت بعد از بازنشستگی و از کار افتادگی می‌باشد.

به گفته ملکی، در حال حاضر میزان پرداختی برای بیمه ۱۲ درصدی در ماه‌های ۳۱ روزه معادل ۶۵۸ هزار تومان، برای بیمه ۱۴ درصدی ۷۶۸ هزار تومان و برای بیمه ۱۸ درصدی ۹۸۷ هزار تومان در ماه است.

وی اضافه کرد: برای اکثر دانشجویان که مجرد بوده و جوان هستند، بیمه ۱۲ درصدی را پیشنهاد می‌دهیم که قیمت مناسب‌تری دارد و برای شروع رقم خوبی است.

رئیس اداره امور بیمه‌شدگان تامین اجتماعی استان کرمانشاه از مزایای بیه دانشجویان هم یاد کرد که به سابقه‌ای برای دانشجویان تبدیل شده و در نهایت برای آینده شغلی و کاری دانشجویان، به سوابق بیمه‌ای آن‌ها اضافه خواهد شد.

وی به این نکته هم اشاره کرد که بیمه شدگان اختیاری تامین اجتماعی از جمله بیمه شدگان دانشجویی عمدتا از خدمات بلندمدت مانند بازنشستگی، فوت، درمان و از کار افتادگی بهره‌مند می‌شوند و خدمات کوتاه مدت مانند غرامت دستمزد دوران بارداری، غرامت دستمزد ایام بیماری و ... شامل آن‌ها نمی‌شود.

ملکی از شیوه‌هایی که دانشجویان می‌توانند نسبت به عقد قرارداد برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی اقدام کنند هم یاد کرد و افزود: راحت‌ترین شیوه مراجعه به سامانه es.tamin.ir و ثبت نام و در نهایت پرداخت حق بیمه با استفاده از کارت بانکی است. به علاوه افراد می‌توانند با مراجعه به شعب تامین اجتماعی که ۱۸ شعبه در سطح استان کرمانشاه فعال است نسبت به برقراری بیمه دانشجویان اقدام کنند.

وی افزود: از آنجایی که دانشجویان عمدتا درگیر دغدغه‌های درس و تحصیل خود هستند، لازم است والدین نسبت به موضوع بیمه دانشجویان حساس باشند و این فرصت خوب را برای سابقه بیمه فرزندان خود از دست ندهند .

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه