حقوق بازنشستگان | معوقات بازنشستگان

فوری/حقوق بازنشستگان 2 برابر شد | افزایش حقوق بازنشستگان تصویب شد

بررسی فیش‌های حقوقی فروردین بازنشستگان دولت نشان می‌دهد که در صندوق‌های کشوری و لشگری، حق اولاد دوبرابر شده است؛ دریافتی پایه این بازنشسته بیست درصد ولی مزایا تا مرز صد درصد افزایش یافته است.

فوری/حقوق بازنشستگان 2 برابر شد | افزایش حقوق بازنشستگان تصویب شد
کدخبر : 16531
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​​حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال 1401 ، با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان را میخوانید.

براساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری، «میانگین حقوق بازنشستگان این صندوق از ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به حدود ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است». گرچه این رقم با استناد به خط فقر بسیار ناکافی‌ست اما متوسط حقوق در صندوق تامین اجتماعی همچنان زیر هشت میلیون تومان است و مشخص نیست «مزایا مزدی مصوب شورایعالی کار» از جمله بن خواربار و حق مسکنی که دولتی‌ها مدام ادعا می‌کنند در مجموع دو میلیون تومان می‌شود، چطور قرار است برای این دسته از بازنشستگان اعمال شود؟

بازنشستگان کارگری خواستار افزایش مزایای مزدی و بالا رفتن دریافتی نهایی هستند؛ آن‌ها می‌گویند نباید فقط پایه مستمری افزایش یابد. تا امروز هنوز احکام جدید صادر نشده و هیچ توضیحی در مورد مزایای مزدی بازنشستگان از طرف مسئولان رسانه‌ای نشده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در نامه‌ای به هلدینگ‌های تابعه این صندوق دستور داد تا ضمن ممنوع شدن استفاده از خودروهای خارجی برای مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابعه، نسبت به فروش خودروهای خارجی اقدام شود.

سخنگوی دولت گفت: هیات وزیران با افزایش حقوق بازنشستگان مطابق قانون کار موافقت کرد.از این پس بخشداری‎ها، شهرداری‌ها و استانداری‌ها موظفند از شوراهای بخش ، شهر و استان در سقف امکانات خودشان حمایت کنند.

علی بهادری جهرمی افزود: هیئت وزیران دستگاه‌های اجرایی را مجاز دانست تا اموال خود را به منظور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان به بصورت امانی در اختیار آنان قرار دهند.

وی گفت: فهرست کالاهای اساسی، دارو و شیرخشک اطفال که مشمول کاهش حقوق گمرگی از ۴ به یک درصد در هیئت دولت تصویب شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: هیئت وزیران با پیشنهاد تامین اجتماعی برای افزایش حقوق بازنشستگان به میزان افزایش حقوق مصوبه برای کارگران در سال ۱۴۰۲ موافقت کرد.

استفاده مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری از خودروهای خارجی ممنوع شد

به گزارش ایلنا، استفاده مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابعه و هلدینگ‌های صندوق کشوری از خودروهای خارجی ممنوع شد.

نعمت‌الله ترکی(مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری) در نامه‌ای به هلدینگ‌های تابعه این صندوق دستور داد تا ضمن ممنوع شدن استفاده از خودروهای خارجی برای مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره تمامی شرکت های تابعه، تدابیری اندیشیده شود تا نسبت به فروش خودروهای خارجی و استفاده از منابع حاصل شده در طرح‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌ها اقدام شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این نامه آورده است: همانگونه که مستحضرید تعداد بسیاری خودروی خارجی در طول ادوار گذشته در شرکتهای ذیل صندوق بازنشستگی کشوری خریداری شده که ماهیت موضوع و علت خرید آن جای سوال دارد.

وی با طرح این سوال که «چگونه اجازه داده شده که با پول و اموال بازنشستگان خودروی خارجی جهت استفاده مدیران خریداری شود؟» یادآور شده است: یقینا بازنشسته عزیز و زحمتکش کشور رضایت ندارد که مدیری که امانتدار اموال آن است خودروی خارجی سوار شود. همواره رئیس جمهور محترم و مقام عالی وزارت بر اهتمام نسبت به رویکرد عدالت محوری دولت مردمی تاکید داشته اند، لذا صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص عملیاتی نمودن اهداف دولت محترم می بایست همواره پیش قدم باشد.

حقوق بازنشستگان

ترکی در ادامه این نامه تاکید کرده است: مقتضی است به تمامی شرکتها ابلاغ فرمایید که استفاده از خودرو خارجی توسط مدیرعامل و سایر اعضای هیئت مدیره ممنوع و در صورت مشاهده برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در پایان این نامه خطاب به مدیران هلدینگ های این صندوق با بیان اینکه «مدیران ملزم به استفاده از خودرو تولید داخل می‌باشند» آورده است: تدبیر و اقدام لازم در خصوص فروش خودروهای خارجی با رعایت تمامی تشریفات قانونی جهت استفاده از منابع حاصل از فروش آن در طرح های سرمایه گذاری شرکت ها بررسی و اقدام لازم بعمل آید.

علی دهقان‌کیا در پاسخ به این پرسش که آیا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه بر اساس مصوبه شورای عالی کار افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر، اظهار کرد: بنا بر پیگیری‌های انجام شده و قول‌هایی که مسئولان سازمان تامین اجتماعی داد‌ه‌اند، ان‌شاءالله افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان در اردیبهشت ماه عملیاتی می‌شود.

وی افزود: بر همین اساس حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در اردیبهشت‌ماه بر مبنای مصوبه شورای عالی کار (افزایش ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح) پرداخت می‌شود.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: بنابر پیگیری‌های صورت گرفته قرار است مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان مربوط به فروردین ماه نیز همزمان با حقوق اردیبهشت ماه به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود.

وی تصریح کرد: بر اساس جدول طراحی شده، حقوق بازنشستگان هر ماه از بیستم بر اساس حروف الفبا به حسابشان واریز خواهد شد.

در تعریف مستمری یا حقوق بازنشستگان به زبان عامیانه ، می توان گفت ، مقدار پولی است که ماهانه ، به طور مستمر و تا پایان عمر ، به افراد دارای شرایط بازنشستگی مندرج در قانون تامین اجتماعی و قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس احکام جدید بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی ، تعلق می گیرد. سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.حقوق بازنشستگان۱۴۰۱ همانند پاداش بازنشستگی برای افراد مختلف متفاوت است . حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۴۰۱ مقداری از حقوق بازنشستگان کشوری کمتر می باشد.

حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان ۲۰ درصد افزایش می یابد.

حقوق بازنشستگان مسئله پر چالش همه دولت ها بوده است . مقدار دریافتی حقوق بازنشستگان همیشه موجب نارضایتی قشر عظیمی از بازنشستگان است زیرا بازنشستگان بر این اعتقادند که مبلغ حقو بسیار ناچیز است . تعیین میزان حقوق بازنشستگان در اواخر هر سال با تنش همراه است. طبق نظر کارشناسان حقوق بازنشستگان با فرمول جدید بیشتر می شود. جزئیات جدید از حقوق بازنشستگان را بخوانید.بر این اساس، حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاههای ‌اجرایی، به میزان بیست درصد (۲۰%) نسبت به آخرین حکم حقوق سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد. حداقل حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور در سال ۱۴۰۲ معادل (۱/۲) برابر حداقل حکم حقوق سال ۱۴۰۱، موضوع جزء(۲) بند(الف) تبصره(۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با اعمال افزایش جزء (۲) قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری خواهد بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه