خبر مهم برای معلمان | ملاک رتبه بندی معلمان تغییر کرد

در آیین تجلیل از معلمان نمونه کشوری موضوعاتی از توجه به معیشت معلمان تا برداشتن محدودیت‌های رتبه‌بندی معلمان مطرح شد که اندیشه معاصر به شرح آن می پردازد.

خبر مهم برای معلمان | ملاک رتبه بندی معلمان تغییر کرد
کدخبر : 16525
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​در این آئین، معلمان نمونه منتخب کشوری فرصت یافتند در نشستی صمیمی با سرپرست وزارت آموزش و پرورش نظرات، مسائل و تجربیات خود را در حوزه تعلیم و تربیت مطرح کنند.

نظرات، مسائل و تجربیات زیر از سوی معلمان نمونه کشوری در این آئین مطرح شد:

به گروه‌های آموزشی توجه شود و برای تقویت آن‌ها برنامه‌ریزی شود؛ تناسب حجم کتاب‌های درسی، آموزش‌ها، تمرین‌ها و … با ساعت‌های درسی بررسی شود، زیرا حجم کتاب‌های درسی تناسبی با ساعت‌های اختصاص‌یافته به آن ندارد.

تراکم دانش آموزان در کلاس‌ها زیاد است؛ طرح‌های متعددی به مدارس برای آموزش‌های مهارت‌های زندگی و پیوند دانش‌آموز به جامعه ارائه می‌شوند، اما این طرح‌ها نمی‌توانند به اهداف واقعی خود دست یابند، لذا این مشکل ریشه‌یابی شود.

بسیاری از مشاغل از طریق پدر به پسر یا مادر به دختر انتقال می‌یابد و تجربیات این مشاغل به‌صورت نسل به نسل انتقال و افزایش می‌یابد، لذا با این نگاه برای اشتغال فرزندان بازنشستگان فرهنگی در آموزش‌وپرورش تدبیری اندیشیده شود.

به معلمان مدارس غیردولتی درصدی از سود مدارس غیردولتی به‌جای حقوق پرداخت شود، زیرا این معلمان، عامل اصلی اداره مدرسه هستند.

برای معلمان فرصت‌های مطالعاتی در نظر گرفته شود؛ محتوای درسی مهارت محور و مناسب زندگی کودکان در کتاب‌های درسی طرح شود. در هرسال تحصیلی بودجه‌بندی تدریس کتاب‌های درسی ارائه شود و در هرماه با توجه به تعطیلاتی که در آن سال تحصیلی اتفاق می‌افتد، این بودجه‌بندی به‌روزرسانی شود.

شرایط ادامه تحصیل برای معلمان ابتدایی به دلیل تدریس هفتگی و روزانه غیرممکن است، لذا شرایطی فراهم شود که اگر معلمی در دوره ابتدایی قصد ادامه تحصیل دارد با مشکل مواجه نشود؛ نظام درسی متمرکز است، بنابراین بخشی از آن به سمت نیمه‌متمرکز شدن پیش برود.

محدودیت‌هایی برای نومعلمان در آموزش‌وپرورش وجود دارد مانند این‌که در ابتدای ورود به آموزش‌وپرورش حداکثر تا رتبه ۳ نمی‌توانند کسب کنند یا حداقل باید ۵ سال سابقه داشته باشند تا سرگروه آموزشی شوند، لذا این محدودیت‌ها برداشته شود.

در دانشگاه فرهنگیان به ساحت‌های زیستی و بدنی و هنری بیشتر توجه شود. به‌جای استفاده از اساتید مدعو در دانشگاه فرهنگیان از معلمان باتجربه استفاده شود. نیروهای کارآمدی که در شرف بازنشستگی هستند به‌عنوان معلمان راهنما و برگزارکنندگان کارگاه‌های آموزشی برای انتقال تجربه‌های معلمی استفاده شود. در مباحث فرهنگی جامعه مانند طرح حجاب و عفاف از نظرات معلمان استفاده شود.

ملاک‌های رتبه‌بندی معلمان در راستای فعالیت‌ها و وظایف شغلی معلمان باشد؛ معلمان علاوه بر انگیزه‌های درونی، نیاز به انگیزه‌های بیرونی و مشوق‌هایی مانند رتبه‌بندی دارند، لذا به مشوق‌های بیرونی بیشتر توجه شود و به قابلیت‌های دستیابی به این مشوق‌ها توجه شود.

برای کیفیت‌بخشی به آموزش و پرورش در رویدادهایی مانند «الف تا» داده‌های این رویدادها در سامانه‌های آموزش‌وپرورش در اختیار معلمان قرار گیرد. همایش‌های علمی بیشتری برای معلمان برگزار شود. دانش‌آموزانی که فعالیت‌های تحقیقاتی می‌کنند، حمایت و تشویق شوند. مسئولان توجه بیشتری به معلمان داشته باشند تا آن‌ها بدون دغدغه‌های منزلتی و معیشتی در کلاس‌های درس حاضر شوند. از همکاران خرید خدمات حمایت بیشتری شود.

در دانشگاه فرهنگیان از تجربیات و دانش معلمان نمونه استفاده شود و به آن‌ها کلاس‌های درسی برای انتقال این تجربیات اختصاص یابد. شیوه‌نامه‌های جشنواره‌ها از ابتدای سال تحصیلی ابلاغ شود تا فرصت کار روی ایده‌ها وجود داشته باشد.

به جذب نیروهای کیفی در آموزش‌وپرورش توجه شود؛ فوق‌العاده ویژه معلمان مانند سایر دستگاه‌ها و به‌اندازه ۵۰ درصد شود؛ اتاق فکری با حضور معلمان نمونه در استان‌ها برای ارائه راهکارهای آموزشی و تربیتی تشکیل شود؛ در انتصابات در استان‌ها شایسته‌سالاری در اولویت باشد. اجازه دخالت به سایر دستگاه‌ها و… داده نشود.

    از افراد توانمند در مدیریت استفاده شود؛ کتاب‌های علوم انسانی خصوصاً علوم اجتماعی به سمت خلاصه کردن کتاب‌های دانشگاهی سمت‌وسو پیداکرده است، این کتاب‌ها طوری طراحی شوند که قابل‌فهم برای دانش‌آموز باشد و معلم در زمان محدود تدریس امکان انتقال این مفاهیم را داشته باشد.

از ظرفیت آزمایشگاه‌های مدارس بیشتر استفاده شود، انجام این کار نیازمند داشتن متصدی برای آزمایشگاه، تناسب حجم کتاب‌های علوم تجربی با ساعت‌های درسی و… را دارد.

برای دبیران تازه استخدام به‌جای دوره‌های ضمن خدمت مجازی، از کلاس‌های ضمن خدمت حضوری استفاده شود.

سامانه پیشنهادات در آموزش‌وپرورش فعال شود؛ از رساله‌های دکتری و کارشناسی ارشد که ارتباط مستقیم با آموزش‌وپرورش دارد، استفاده شود.

دانش آموزان مناطق محروم به امکانات آموزشی مانند کلاس‌های هوشمند و آزمایشگاه بهره‌مند شوند. کتاب‌های دینی باید استدلالی‌تر و منطقی‌تر شوند تا بتوانند به سوالات روز دانش آموزان پاسخ دهند، برخی کتاب‌ها در حوزه علوم انسانی خوب طراحی شده‌اند، اما نیاز به معلمانی قوی برای تدریس دارند، لذا این توانمندی در معلمان ایجاد شود.

فرصت طرح ساحت سیاسی اجتماعی در کلاس‌های درس ایجاد شود؛ بخشنامه‌ها خصوصاً در پایه دوازدهم به‌موقع ابلاغ شود تا دانش آموزان از این بابت آسیب نبینند؛ به هنرستان‌ها به‌عنوان محلی برای تربیت نیروی انسانی بازار کار توجه بیشتری شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه