حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران

خبر مهم وزیر برای حقوق کارگران | جزییات تازه از همسان سازی حقوق کارگران با کارمندان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در بودجه سال ۱۴۰۲ منابع بسیار مطلوبی برای تأمین کسری‌های صندوق‌های بازنشستگی از جمله صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق فولاد و صندوق تأمین اجتماعی پیش بینی شده است و باید بگویم راه‌های مناسبی برای اخذ مطالبات صندوق‌ها از دولت و کاهش آن‌ها ترسیم شده است.

خبر مهم وزیر برای حقوق کارگران | جزییات تازه از همسان سازی حقوق کارگران با کارمندان
کدخبر : 15612
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​طبق روال سال های گذشته در نیمه دوم سال بحث افزایش حقوق کارگران پر تکرار می شود. طبق پیش بینی ها قرار است افزایش حقوق کارگران مطابق سبد معیشت تعیین شود. قرار است در سال آینده نیز حقوق کارگران بیش از 50 درصد افزایش یابد.در ادامه به آخرین خبر ها از حقوق کارگران می پردازیم.

صولت مرتضوی درباره این‌که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته در رابطه با بهبود شرایط کارگران و معیشت آنان چه گام‌هایی برداشت، گفت: خوشبختانه ما همه تلاش‌مان این بود کارگاه‌های اقتصادی در بخش کشاورزی، صنعت و خدمات و سایر بخش‌ها سرپا نگه داشته شوند تا خدایی ناخواسته کارگری از کار بیکار نشود. البته اگر به هر دلیلی کارگری از کار بیکار شود حتما ملتزم بودیم بیمه بیکاری را در وقت مقرر پرداخت کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: نکته بعدی موضوع همسان‌سازی دریافتی کارگران با کارمندان دولت بود که به حمدالله این کار به نحو احسن انجام شد و ما یک عدالت توزیعی را در این حوزه مشاهده می‌کنیم و بالغ بر یک میلیون فرصت شغلی در سال ۱۴۰۱ ایجاد شد.

وی با اشاره به کاهش بدهی دولت به صندوق‌ها عنوان کرد: مستحضر هستید که صندوق تأمین اجتماعی نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات معوقه‌اش را از دولت گرفت. از سوی دیگر هم در بودجه سال ۱۴۰۲ منابع بسیار مطلوبی برای تأمین کسری‌های صندوق‌های بازنشستگی از جمله صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق فولاد و صندوق تأمین اجتماعی پیش بینی شده است و باید بگویم راه‌های مناسبی برای اخذ مطالبات صندوق‌ها از دولت و کاهش آن‌ها ترسیم شده است.

مرتضوی بیان کرد: اقدامات خوب دیگری هم در حوزه تعاون صورت گرفت از جمله اینکه شرکت‌های تعاونی به شدت افزایش یافت و صادرات این شرکت‌ها افزایش پیدا کرده‌ است. در بخش تعاونی مسکن شرکت‌های جدیدی به ثبت رسیدند و همکاران ما تلاش می‌کنند به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: در حوزه رفاه اجتماعی تلاش دولت این بوده است که فقر مطلق را کاهش دهد، ضریب جینی را به شکلی ترمیم کند و به دهک‌های کم‌درآمد توجه ویژه‌ای داشته باشد، بحث کالابرگ الکترونیکی در حوزه رفاه یکی از اقدامات ویژه و مناسب دولت بود که بحمدالله ما آمادگی داریم به صورت کلی در سراسر کشور آن را اجرا کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که هرگاه یک مزیت‌ها و امکانات بیشتری ایجاد شود، احساس ما این است مردم استقبال بهتری خواهند کرد، اظهار داشت: در حال حاضر بستر و شبکه برای این کار (ارائه کالابرگ الکترونیکی) فعال است.

وی با اشاره به این‌که در حوزه اشتغال بالغ بر یک میلیون شغل ایجاد شده است، گفت: در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تعداد مراکز آموزشی افزایش پیدا کرده است. همچنین ایجاد مراکز آموزشی در کنار کارگاه‌ها و کارخانجات از جمله اقدامات ما در حوزه آموزش فنی و حرفه‌ای بوده است. از سوی دیگر سایر مراکز مانند سازمان بهزیستی در جامعه اقدامات فراخور خودش را به احسن وجه با روی گشاده، با خلق حَسن رسیدگی کرد و  اقدامات خوبی انجام دادند و بر جذب و جلب مشارکت‌های مردمی در این حوزه بسیار خوب و اثرگذار بوده است.

حقوق کارگران

مراسم ضیافت افطاری خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران در محل این تشکل واقع در تهران با حضور جمعی از اعضا و بازنشستگان و کارگران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) با تبریک ایام عید نوروز و همزمانی آن با ماه مبارک رمضان گفت: فلسفه روزه و افطار در ماه مبارک رمضان توجه به فقرا و کوشش در راه پایبندی به این توجه است. بهار دل‌ها زمانی است که این توجه به حداکثر برسد و هر روز سفره‌ای بیشتر از روز گذشته آن هم مملوء از برکت الهی داشته باشیم. ماه مبارک رمضان ماه یادآوری خانواده کارگرانی است که امروزه حتی نان شب برای افطار را ندارند. امروز نیز سفره خود را به نام کارگران می‌نامیم.

وی افزود: امروز ما به یاد سفره کارگران، سفره افطار خود را سبک‌تر در نظر گرفتیم تا یادمان باشد که مالک و صاحب اصلی سفره در جامعه ما صنف زحمتکشی است که ما آن را جامعه کارگری می‌دانیم و امروز از سفره‌ای کوچک برخوردار است.

نماینده ادوار پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: در سال همزمانی بهار قرآن و بهار طبیعت، نگرانی ما عموما در عرصه بازنشستگان و مستمری‌بگیران در سال جاری خواهد بود زیرا به این بخش امسال بیشتر آسیب خواهند دید. فعالیت و تلاش همکار ما آقای صادقی در بحث بازنشستگان دارند، در کنار کوشش سایر اعضای خانه کارگر و اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری به نتیجه برسد و این تلاش در این جهت است که تصمیم صورت گرفته از سوی دولت در شورایعالی کار برای تعیین حقوق کارگران و بازنشستگان باطل شود.

محجوب تصریح کرد: تصمیم صورت گرفته شده در مورد مزد و حقوق در سال ۱۴۰۲ از نظر ما متناسب با آنچه قانون گفته است نبوده و آنطور که باید تصمیمی اتخاذ نشد؛ لذا باید تلاشی در این زمینه دریغ نشود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه