افزایش حقوق | حقوق کارمندان | حقوق بازنشستگان | حقوق کارگران

فوری/افزایش حقوق 40 درصدی این گروه در سال آینده | تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان در 1402

مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش 40 درصدی مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اعلام شد.

فوری/افزایش حقوق 40 درصدی این گروه در سال آینده | تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان در 1402
کدخبر : 14601
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 در حالی‌که پیشنهاد دولت، در لایحه بودجه، افزایش ۲۰درصدی افزایش حقوق کارمندان در سال۱۴۰۲ بوده، کمیسیون اجتماعی مجلس طرح افزایش این رقم به ۳۰درصد را به تصویب رسانده است؛ اما همچنان این مقدار افزایش حقوق از تورم انتظاری سال آینده کمتر بوده و قادر به جبران هزینه‌های تحمیل شده به معیشت خانوارهای حقوق‌بگیر نخواهد بود، رشد مستمر نرخ تورم در اقتصاد، افزایش سالانه دستمزد و افزایش حقوق در ایران را ناگزیر کرده و به همین واسطه، هر سال قوانینی برای جبران هزینه تحمیلی تورم به خانوارها از طریق تعیین میزان افزایش حقوق و مزد در سال جدید به تصویب می‌رسد. این مهم برای کارگران در شورای‌عالی کار انجام می‌شود و برای کارمندان، در لایحه بودجه سالانه دولت پیشنهاد می‌شود و در مجلس به تصویب می‌رسد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه از موافقت اکثریت اعضای این کمیسیون با افزایش ۲۰درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1402 با اشاره به تعیین تکلیف تبصره 12 لایحه بودجه سال آینده در جلسه نوبت شامگاهی این کمیسیون که به موضوع حقوق و دستمزد کارمندان دولت و بازنشستگان اختصاص دارد، اظهار کرد: بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق حقوق گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر به‌میزان 20 درصد نسبت به سال 1401 افزایش می‌یابد.

وی افزود: براساس این مصوبه حداقل حکم کارگزینی سال 1402 حقوق‌بگیران معادل 1.2 برابر حداقل حکم کارگزینی حقوق‌بگیران سال 1401 موضوع جزء 1 بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 1401 با اعمال امتیازات جزء یک قانون اصلاح قانون بودجه سال 1401 با ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه بیان کرد: همچنین حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه اجرایی نیز مشابه کارمندان به‌میزان 20 درصد نسبت به آخرین حکم حقوق سال 1401 افزایش می‌یابد.

به گزارش تسنیم، مصوبات اعضای کمیسیون تلفیق برای تبدیل شدن به قانون نیاز به تصویب اکثریت نمایندگان در جلسه علنی و تأیید شورای نگهبان دارد.

مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش 40 درصدی مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و  بهزیستی

کمیسیون تلفیق در جریان بررسی تبصره 12 بودجه سال 1402 که به مبحث حقوق و دستمزد در سال آتی اشاره دارد، میزان مستمری و حمایت از خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را مشخص کرد.

بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق مستمری ها و سایر حمایت‌ها از خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و  بهزیستی به میزان 40 درصد افزایش می یابد.

افزایش حقوق

تعیین تکلیف میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال آینده قرار است در جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ بررسی شود و با توجه به پیشنهاد ۲۰ درصدی افزایش حقوق که از سوی دولت در لایحه مطرح شده بود باید دید نمایندگان امروز چه تصمیمی برای آن می‌گیرند.

۲۱ دی‌ماه امسال لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به صورت رسمی از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد که براساس آن دولت پیشنهاد داده بود متوسط افزایش حقوق کارکنان برای سال آینده ۲۰ درصد باشد.

در تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ آمده است که ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر به میزان متوسط ۲۰ درصد براساس آخرین حکم کارگزینی به گونه‌ای افزایش یابد که مجموع حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین (مشخص) و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد از ۷۰ میلیون ریال (هفت میلیون تومان) کمتر نباشد.

البته برای حق عائله‌مندی و اولاد نیز در بند سوم همین تبصره به ترتیب ۵۰ درصد و ۱۰۰ درصد افزایش از سوی دولت در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که در یک ماهه گذشته پیشنهادات و راهکارهای مختلفی برای افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده است و با توجه به این‌که در لایحه بودجه امسال دولت متوسط افزایش کارکنان را ۱۰ درصد تعیین کرده بود اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن را به صورت پلکانی بین پنج تا ۲۹ درصد تغییر دادند.

پیش‌بینی می‌شود تغییراتی در این تبصره لایحه بودجه سال آینده اعمال شود.

رحیم زارع - سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ - در این باره گفته بود که تکلیف میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده در جلسه نوبت صبح این کمیسیون مشخص خواهد شد و درباره این موضوع گفته بود که برخی نمایندگان پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی حقوق برای همه کارمندان در هر پایه‌ای را در سال آینده مطرح می‌کنند و برخی دیگر نیز معتقدند که افزایش ۲۰ درصدی کافی است و دیگر نمایندگان پیشنهاد افزایش حقوق به صورت پلکانی مانند امسال را پیشنهاد می‌دهند.

پیش از این نیز میثم لطیفی - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی _ درباره سناریوهای مختلف برای افزایش حقوق در سال آینده به ایسنا گفته بود که همه تلاش دولت این است که تصمیماتش در حوزه‌های مختلف منجر به تورم نشود اما به دنبال فرمولی هستیم تا بتوانیم حقوق‌ها را براساس بهره‌وری دستگاه و نیروی انسانی افزایش دهیم یعنی بخشی از افزایش حقوق در سال آینده به صورت ثابت، بخشی به صورت درصدی و بخشی دیگر تابع بهره‌وری، نیروی انسانی و دستگاه مورد نظر باشد.

با توجه به وجود چنین سناریوهایی برای افزایش حقوق، باید دید نمایندگان مجلس شورای اسلامی بالاخره چه تصمیمی در این زمینه خواهند گرفت و حقوق کارکنان دولت در سال آینده چقدر افزایش پیدا می‌کند؟

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه