حقوق بازنشستگان | معوقات بازنشستگان

افزایش حقوق بازنشستگان به نسبت نرخ تورم | حقوق بازنشستگان 47 درصد افزایش یافت

گلبان با اشاره به اینکه کف حقوق حداقل‌بگیران ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، گفت: ما با توجه به سیر صعودی تورم و مشکلات شدید معیشت این گروه از بازنشستگان، به هیچ عنوان با افزایش حقوق حداقل‌بگیران مخالف نیستیم لیکن مخالف این هستیم که بجای بهره‌مندی از منابع عمومی و کمک دولت برای گروه یادشده، از سهم سایر سطوح کسر و به آنان اضافه گردد و این کار عدالت بیمه‌ای را از بین خواهد برد.

افزایش حقوق بازنشستگان به نسبت نرخ تورم | حقوق بازنشستگان 47 درصد افزایش یافت
کدخبر : 14471
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

زمان واریز معوقات حقوق بازنشستگان اعلام شد.علی اکبر عیوضی گفت: درحال‌حاضر، دو ماه دیگر از معوقات حقوق بازنشستگان سایر سطوح باقی مانده که در دو ماه آینده همراه مستمری‌ها به حساب‌شان واریز می‌شود.علی اکبر عیوضی (دبیر کانون بازنشستگان کارگری استان تهران) در ارتباط با وضعیت مستمری و مطالبات  حقوق بازنشستگان کارگری گفت:   حقوق بازنشستگان در دی بازنشستگان کارگری به همراه یک ماه دیگر از معوقات بازنشستگان سایر سطوح پرداخت شد. درحال‌حاضر، دو ماه دیگر از معوقات بازنشستگان سایر سطوح باقی مانده که در دو ماه آینده همراه مستمری‌ها به حساب‌شان واریز می‌شود.

مهدی گلبان فعال حقوق بازنشستگان با اشاره به موازین قانونی موجود در خصوص پرداخت حقوق بازنشستگان گفت: بند «ط» ماده ۹ قانون جامع رفاه و تامین اجتماعی تصریح می‎کند که " ارائه تعهدات بیمه‌ای درقبال افرادتحت پوشش، براساس قاعده عدالت و به تناسب میزان مشارکت (سنوات ومیزان پرداخت حق بیمه) و با تنظیم ورودیها و خروجیها طبق محاسبات بیمه‌ای صورت می‌پذیرد.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم ضرورت دارد به قانون بازگشت کند و اگر قرار است به حداقلی‌بگیران کمک شود، از منابع دولتی این اتفاق رخ دهد و از سایر سطوح حقی برنداشته نشود.

این فعال بازنشستگان اشاره‌ای دوباره به قانون کرد و گفت: در ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی نیز تاکید شده که تامین اجتماعی مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی به نسبت نرخ تورم رسمی کشور افزایش دهد اما می‌بینیم که نزدیک به ۱۵ سال است این اتفاق رخ نمی‌دهد به‌ طوریکه درحال‌حاضر حقوق بازنشستگان نزدیک به ۵۰% کمتر از تورم رسمی کشور است.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: متاسفانه درحال‌حاضر تامین اجتماعی این قانون را رعایت نمی‌کند و همین نکته نیز در دو دسته شدن خلاف قانون بازنشستگان موثر افتاده است.

او به ابلاغ سیاست‌های کلی تامین اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: این سیاست‌ها در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ ابلاغ شده و بار دیگر بر اجرای مفاد مصرح در ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و بند(ط) ماده (۹)قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی تاکید شده است اما می‌بینیم هنوز این مهم اجرا نشده و آنچه نگران‌کننده است اینست که هنوز هم عزمی نیز برای اجرای قانون دیده نمی‌شود.

این فعال حقوق بازنشستگان در بخش دیگری از سخنانش به بدهی کلان دولت به تامین اجتماعی که بالغ بر۶۰۰ هزار میلیارد تومان است اشاره کرد و با استناد به بند چهار سیاست‌های کلی تامین اجتماعی تاکید کرد: در این بند درجهت تامین عدالت و یکسان‌سازی قواعد و مقررات بیمه‌ای و جلوگیری از ایجاد و انباشت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی تاکید شده است اما عملکرد دولت در جهت تحقق فرمان مقام معظم رهبری و برآورده شدن این هدف نیست.

وی گفت: دولت ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است. اتفاقا بررسی‌ها نشان می‌دهد بخشی از بدهی دولت مربوط به همین جامعه حداقلی‌بگیران و گروه‌های حمایتی کم برخوردار و بخشی دیگر مربوط به ۳%سهم دولت به عنوان کارفرمایی باشد که سال‌هاست هیچ یک از دولت به تعهد خودعمل ننموده و باعث شده بدهی‌ها که در واقع متعلق به بیمه پردازان شاغل و بازنشسته است، روی هم انباشته گردد.

وی گفت: انتظار این بود که در لایحه بودجه سال آینده این مشکل برطرف شود یا حداقل عزمی برای حل این مشکل دیده شود اما همین بودجه تدوینی که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، مغایر با سیاست‌های کلی تامین اجتماعی است.

حقوق بازنشستگان

وی در پاسخ به این سئوال که آیا برای حل این مشکل تدبیری اندیشیده شده است؟ گفت: در حال رایزنی با نمایندگان مجلس در این خصوص هستیم تا به کمک آنان بخشی از دیون دولت و نیز بدهی‌های جاری در بودجه دیده شود.

گلبان تاکید کرد: برخی نمایندگان با استناد به سخنان رهبری در خصوص این که سقف بودجه از رقم تعیین شده فراتر نرود، با پیش‌بینی رقمی برای رد دیون به سازمان تامین اجتماعی مخالفت می‌کنند اما باید پرسید مگر شعار دولت دفاع از محرومان و ضعفا که کارگران و بازنشستگان را نیز شامل می‌شود نبوده است، پس چطور دولت و مجلس سهمی را برای سازمان تامین اجتماعی که بزرگترین طلبکار دولت است، تعیین نمی‌کنند. ضمن اینکه چون سیاست‌های کلی تامین اجتماعی در ابتدای سال ابلاغ شده پس لازم است بودجه ۱۴۰۲ نیز بر اساس سیاست‌های مذکور تدوین و تخصیص یابد تا فرمان رهبری که فصل الخطاب است نیز در خصوص سازمان تامین اجتماعی و جامعه هدف تحقق یابد.

در خاتمه این فعال حقوق بازنشستگان یادآوری نمود که بازنشستگان سایر سطوح هنوز از متناسب‌سازی سال‌های ۱۳۹۹و ۱۴۰۰ مطالباتی دارند تحت عنوان ۲۵% باقیمانده متناسب‌سازی که علیرغم موافقت و قول مدیرعامل سازمان به دفعات مختلف اعم از مصاحبه ی تلویزیونی در شبکه خبر در خرداد۱۴۰۱ و جلسات مکرر با تشکیلات صنفی به ویژه اعضای هیات مدیره کانون‌عالی کارگران و بازنشستگان کشور، تاکنون اقدامی صورت نگرفته و بازنشستگان همچنان چشم انتظار طلب خود از سازمان هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • بهمن
  0

  باسلام واحترام برای بازنشستگان لشکری چکارکردن چقدراضافه حقوق دا رن

 • ناشناس
  0

  این ۲۵ درصد حق حداقل بگیرا هم هست

 • ناشناس
  0

  سازمان تامین اجتماعی ودولت به قانون احترام بگذارند وآنرا اجرا کنند دولت هم بدهی خودرا به تامین اجتماعی پرداخت نمیکند و هم در مصوبات قانونی برای بازنشستگان در نحوه پرداخت دخالت میکند قانون گریز ی یک روال شده و هیچ کسی هم به فکر بازنشستگان نیست و وعده توخالی میدهند

روی خط رسانه