تاکید رئیسی در دیدار سفرای خارجی

رئیس‌جمهور گفت : آمادگی داریم گفتگوهای متقابل با کشورهای مختلف درباره حقوق بشر داشته باشیم.

تاکید رئیسی در دیدار سفرای خارجی
کدخبر : 14349
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در مراسمی که با عنوان «سلام و تبریک سفرا به رئیس‌جمهور به مناسبت دهه فجر» در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: حادثه‌ای که در کشورهای دوست و برادرمان سوریه و ترکیه رخ داد، موجب اندوه همه ما شد. به دولت‌ها و ملت‌های سوریه و ترکیه تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و برای بازماندگان این حادثه طلب صبر و اجر دارم.

وی با بیان اینکه همه در غم عزیزانمان در این دو کشور سهیم هستیم، ابراز امیدواری کرد که جریان امداد و نجات به زودی انجام شود. اسکان زلزله‌زدگان نیز انجام بگیرد.

رئیسی تاکید کرد: ما به عنوان کشور دوست و همسایه برای کمک‌رسانی اعلام آمادگی کرده‌ایم. به عنوان انسانی و اسلامی وظیفه داریم که به این دو کشور کمک کنیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انقلاب اسلامی مردم ایران در سال ۱۳۵۷ گفت: انقلاب اسلامی همچنان در مسیر استقلال، آزادی و پیشرفت همه‌جانبه پیش می‌رود. ملت ایران، ملت پیشرفت و آزادی‌خواهی هستند.

وی ادامه داد: دور از انتظار نبود که مستکبران عالم، رستاخیز مردم ایران را تحمل نکنند و با همه توان از توطئه‌ای دریغ نورزند، اما جمهوری‌ اسلامی ایران بالنده‌تر و مطمئن‌تر از هر زمان دیگری در مسیر ساخت ایران اسلامی قرار دارد و به پیشرفت‌های غرورآفرینی دست یافته است.

رئیسی با اشاره به برخی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران در حوزه‌های مهمی به سطوح بالایی از علم دست یافته است. خودکفایی اقتصادی از برنامه‌های کشور است. توسعه سیاسی مبتنی بر نظام مردم‌سالاری دینی که در آن عالی‌ترین مسئولان کشور با رای مردم انتخاب می‌شوند نیز گوشه‌ای از دستاوردهای ملت ایران است. وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا دستاوردهای علمی خود را در راستای صلح و توسعه به اشتراک بگذارد.

رئیس جمهور گفت: بخش مهمی از مشکلات امروز جامعه بشری متاثر از اجرای سیاست‌های برگرفته از رویکرد سلطه و یکجانبه‌گرایی است که بدون در نظر گرفتن منافع دیگر کشورها موجب برافروختن شعله‌های جنگ و خونریزی شده است.

وی افزود: هر ناظر منصفی می‌داند که آمریکا و برخی کشورهای غربی تا چه حد بر مواضع سلطه‌گرانه خود پای‌فشاری می‌کنند و از واقعیت‌های ایران اسلامی سر باز می‌زنند. این مبنای خطاهای راهبردی و سیاست‌های اشتباهی است که علیه ایران و منطقه به اجرا گذاشتند.

رئیسی تاکید کرد: نظام سلطه از لحظه آغازین نهضت اسلامی مردم ایران از هیچ دشمنی فروگذار نکرده است؛ از حمایت از صدام گرفته تا ایجاد تحریم‌های گسترده علیه ملت ایران. اما این دشمنی‌ها ملت ایران را متوقف نکرده و نخواهد کرد.

وی در خصوص سیاست خارجه ایران در منطقه و جهان نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است که برای تمام طرفینی که در پی برقراری، حفظ و ارتقای روابط بین‌الملی هستند شریک موثری بوده است. اما برای کسانی که در پی ضربه زدن به منافع مردم ایران هستند، سدی محکم و نفوذناپذیر است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: سال گذشته در چنین ایامی رویکرد کلان و مواضع جمهوری اسلامی را در مورد تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بیان کردم. لازم می‌دانم بار دیگر تاکید کنم تعامل حداکثری هوشمند با جهان و چندجانبه‌گرایی اقتصادی رهیافت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی و حضور در سازمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

رئیسی خاطرنشان کرد: کمک به توسعه و توانمندسازی اقتصاد داخلی و بی‌اثر کردن تحریم‌های ظالمانه در یک سال و نیم گذشته پیگیری شد و به دستاوردهای خوبی نائل شدیم.

وی درباره موضوع هسته‌ای نیز بیان داشت: به رغم تمام بدعهدی‌هایی که طرف‌های غربی داشتند، جمهوری اسلامی ایران از ماه‌ها پیش آمادگی خود را برای نهایی کردن مذاکرات و دستیابی به یک توافق خوب و منصفانه اعلام کرد و حسن نیت خود را نشان داد. آمریکا و سه کشور اروپایی گرفتار توهم و محاسبه غلط شدند. آن‌ها به جای استفاده از فرصت مذاکره و بازگشت به تعهدات، ترجیح دادند تا در امور داخلی ایران برای فرار مجدد از تعهدات، مداخله کنند.

رئیس‌جمهور گفت: در چند ماه گذشته از نزدیک شاهد موج جدیدی از طراحی‌های پیچیده خارجی درباره تحولات داخلی ایران بودیم. این کشورها با تکیه بر اطلاعات و تحلیل‌های غلط دشمنان مردم ایران، خود را در برابر ملت سربلند ایران قرار دادند. آن‌ها یکی از بارزترین مصادیق جنگ‌ ادراکی به راه انداختند. در اغتشاشات اخیر با ارائه اطلاعات کاملاً نادرست سعی بسیاری برای مخدوش کردن چهره‌ بین‌المللی آغاز کردند. این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد، اما محکوم به شکست است.

وی درباره وضعیت زنان در ایران هم گفت: ارتقا وضعیت زنان و زمینه‌سازی برای حضور در فعالیت‌های کشور یکی از افتخارات درخشان جمهوری اسلامی ایران است. آمارها و ارقام درخشان از حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های مدیریتی، علمی و... گواه روشنی بر جایگاه رفیع آنان است.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشرفت زنان بسیار مفصل است. افزایش قابل ملاحظه اعضای هیات علمی از بانوان در دانشگاه‌ها، کاهش آمار بی‌سوادی زنان به کمتر از ۱۰ درصد، حضور ۵۶ درصدی دانشجویان دختر در دانشگاه‌های کشور، مشارکت گسترده زنان در شرکت‌های دانش‌بنیان، حضور کیفی و موثر در صنعت فیلم‌سازی و... نمونه‌هایی از این‌ پیشرفت هستند.

رئیسی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره پای‌بندی و احترام خود را به اصول انسانی حقوق بشر نشان داده است. برخورد و نگاه ما با حقوق بشر براساس اهداف سیاسی نیست، بلکه براساس باورمان است.

وی ادامه داد: آمادگی داریم گفتگوهای متقابل با کشورهای مختلف درباره حقوق بشر داشته باشیم. رعایت حقوق بشر امری یک طرفه نیست. برخی از مدعیان غربی باید نسبت به وضعیت اسف‌بار در کشور خود پاسخگو باشند. توسل به استانداردهای دوگانه به بهبود وضعیت حقوق بشر نمی‌انجامد و تهدیدات جدی را متوجه اصول بشری می‌کند. همچنین به اعتماد به سازمان‌های بین‌المللی آسیب وارد می‌کند.

رئیس جمهور درباره امنیت منطقه نیز گفت: ایران ثبات، امنیت و توسعه منطقه را در راستای ثبات، امنیت و توسعه خود می‌داند. ایران همواره بر گفتگوهای درون منطقه ای تاکید داشته و دارد.

وی در خصوص فلسطین نیز گفت: ما معتقدیم حضور مخرب رژیم صهیونیستی در منطقه عامل بحران هفتاد ساله منطقه است. ایران با الهام از آموزه‌های ادیان الهی حمایت مستمر از مبارزات مردم فلسطین را در زمره اصول اساسی سیاست خود قرار داده است و بر برگزاری همه‌پرسی در فلسطین تاکید دارد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: استاندارهای دوگانه غرب در موضوع فلسطین از عوامل تاثیرگذار بر تداوم اشغال و جنایات صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین است.

وی افزود: همچنین مبارزه همه‌جانبه با گروه‌های تروریستی، از اولویت‌های جدی همکاری در منطقه است. ما با وجود مشکلات داخلی ناشی از تحریم‌ها هنگامی که برادران‌مان برای مبارزه با تروریسم دست به سوی ما دراز کردند، تمام قد در کنار آن‌ها ایستادیم. اما بنیان‌گذاران تروریسم در جهان، سردار مبارزه با تروریسم را در یک فرودگاه‌ بین الملی به شهادت رساندند و ترور کردند.

رئیسی عنوان کرد: تحولات سال گذشته میلادی نشان داد که جهان بیش از همیشه نیاز به گفتگو و فهم متقابل دارد. جنگ و تحریم از جمله آسیب‌هایی است که مشکلات بشری را تشدید کرده است. از طریق راهکارهای جدید باید با این دو پدیده شوم مقابله کرد. تقویت دوستی‌ها یکی از مهمترین کارویژه‌های دیپلماسی است. انتظار می‌رود که شما سفرا حقایق و واقعیت‌های ملت ایران را منعکس کنید.

وی تاکید کرد: دیپلماسی قوی بسیاری از سوتفاهم‌ها را برطرف و زمینه‌های همکاری را گسترش می‌دهد. این انتظار تاریخی ملت ایران و ملت‌هایی است که شما سفرا نمایندگی آن‌ها را برعهده دارید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه