هواشناسی | آب و هوا امروز

هشدار مهم هواشناسی | وضعیت آب و هوای امروز

سازمان هواشناسی با صدور هشدار ماندگاری هوای سرد در کشور از تداوم بارش برف و باران در ۱۰ استان و احتمال کولاک برف و وقوع بهمن طی امروز در ۸ استان خبر داد.

هشدار مهم هواشناسی | وضعیت آب و هوای امروز
کدخبر : 14135
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در مناطقی از خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، ارتفاعات شرق تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان و ارتفاعات کرمان بارش برف و باران پیش بینی شده است.

فردا شنبه در برخی مناطق خراسان شمالی، جنوب خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی بارش پراکنده برف و باران پیش بینی می‌شود. از اواخر وقت فردا و طی یکشنبه در برخی مناطق شمال غرب و غرب کشور به ویژه در نوار مرزی مناطق ذکر شده بارش برف و باران روی می‌دهد که دوشنبه آینده بر شدت بارش در شمال غرب و برخی مناطق واقع در غرب افزوده می‌شود.

در دامنه‌ها و ارتفاعات البرز مرکزی و غربی و زاگرس مرکزی نیز بارش پراکنده برف پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه‌شنبه آینده فعالیت سامانه بارشی گسترده شده و در مناطق شمال  غرب، غرب، جنوب غرب، شمال استان‌های فارس و بوشهر، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، سواحل دریای خزر ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز ادامه خواهد داشت.

دمای هوا در شمال غرب و غرب کشور طی امروز و فردا ۵ تا ۷ درجه کاهش می‌یابد و از روز یکشنبه در این مناطق دما به‌تدریج افزایش می‌یابد. همچنین روزهای دوشنبه و سه‌شنبه آینده در استان‌های ساحلی دریای خزر افزایش ۴ تا ۶ درجه‌ای دما و گرمباد پیش بینی می‌شود.

آسمان تهران امروز قسمتی ابری همراه با وزش باد شدید موقتی و برای شب صاف همراه با وزش باد شدید موقتی پیش بینی شده است.

 توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

نوع مخاطره: بارش باران و برف، در مناطق مستعد کولاک برف، مه، در نواحی با اقلیم گرم رگبار باران گاهی رعد برق، وزش باد شدید موقت.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در مسیرهای کوهستانی، احتمال انسداد محورهای روستایی در اثر بارش برف یا باران، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال رخداد بهمن.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، عدم توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل‌ها و انجام تمهیدات دیگر برای جلوگیری از خسارات احتمالی.

توصیف سامانه دوم: کاهش دما و ماندگاری هوای سرد

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۶

نوع مخاطره: کاهش دما (۳ تا ۷ درجه)

منطقه اثر: مناطق غرب شمال غرب مرکز شمال شرق و استا‌ن‌های قزوین، البرز، سمنان و تهران.

اثر مخاطره: یخبندان و لغزندگی جاده ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی، افزایش مصرف سوخت.

توصیه: مدیریت مصرف سوخت و حامل‌های انرژی از جمله گاز، احتیاط لازم و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در سفرها بین شهری به‌ویژه در مسیرهای کوهستانی، پرهیز از صعود و عدم اسکان در ارتفاعات، محافظت و عایق بندی لوله ها و منابع آب و آمادگی ارگان‌های ذی‌ربط، تامین سوخت کافی و جایگزین برای سالن‌های پرورش گلخانه و مرغداری ها باتوجه به افت دما.

توصیف سامانه سوم: افزایش شیو فشاری

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، در ارتفاعات کولاک برف و احتمال سقوط بهمن.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴: آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، شمال اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیابپاک از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و سست، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و سست، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی.

توصیف سامانه اول: افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل و ۱.۵ تا ۲ متر

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴: دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان.

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵: نواحی دور از ساحل دریای خزر.

اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل

ت وصیف سامانه دوم: وزش باد نسبتا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

زمان پایان: بعدازظهر یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۶

نوع مخاطره: وزش باد حداکثر ۴۰ نات، افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۲ متر و در فراساحل و ۲ تا ۳ متر

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴: خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵: خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۶: خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه