عیدی کارگران | محاسبه عیدی کارگران

واریز عیدی کارگران از این ماه | جدول پرداخت عیدی کارگران

عیدی پرداختی به کارگران و کارمندان حقوق بگیر زیر نظر قانون کار برای نوروز ۱۴۰۲ ، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است که جزئیات آن در ادامه شرح داده می شود.

واریز عیدی کارگران از این ماه | جدول پرداخت عیدی کارگران
کدخبر : 14039
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طبق ماده واحده قانون کار، عیدی کارگران برای یک سال کار حداقل معادل ۶۰ روز و حداکثر ۹۰ روز است که براساس دستمزد روزانه ۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان محاسبه می‌شود.

بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای یک شخص مجرد پنج میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است.

حداقل دستمزد نیز برای یک کارگر با دو فرزند به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان و حداقل دستمزد برای یک کارگر با یک فرزند به ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۷۲۵ تومان رسید.

حداقل حقوق پایه بدون در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است که مبنای محاسباتی عیدی ۱۴۰۲ نیز خواهد بود.

براین اساس، عیدی پرداختی به کارگران برای نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است.

 نکته: مبلغ عیدی برای افرادی که کمتر از یک سال کار کرده باشند هم بر اساس ۶۰ روز کار و نسبت ایام کارکرد محاسبه می‌شود. به این صورت که حداقل مزد ضرب در ۲ تقسیم بر ۱۲ و ضرب در تعداد ماه کارکرد خواهد بود.

عیدی کارگران و کارمندان قانون کار در سال ۱۴۰۲

تعداد ماه کارکرد                                    مبلغ عیدی

یک ماه                                 ۶۹۶,۶۲۵ تومان

دو ماه                              ۱,۳۹۳,۲۵۰ تومان

سه ماه                              ۲,۰۸۹,۸۷۵ تومان

چهار ماه                              ۲,۸۷۶,۵۰۰ تومان

پنج ماه                              ۳,۴۸۳,۱۲۵ تومان

شش ماه                              ۴,۱۷۹,۷۵۰ تومان

هفت ماه                              ۴,۸۷۶,۳۷۵ تومان

هشت ماه                              ۵,۵۷۳,۰۰۰ تومان

نه ماه                              ۶,۲۶۹,۶۲۵ تومان

ده ماه                              ۶,۹۶۶,۲۵۰ تومان

یازده ماه                              ۷,۶۶۲,۸۷۵ تومان

یک سال (حداقل)                              ۸,۳۵۹,۵۰۰ تومان

یک سال (حداکثر)                            ۱۲,۵۳۹,۲۵۰ تومان

حداقل عیدی ۱۴۰۲ چقدر است؟

کمترین عیدی کارگران و کارمندان قانون کار برای سال ۱۴۰۲: هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان است

حداکثر عیدی ۱۴۰۲ چقدر است؟

بیشترین عیدی کارگران و کارمندان قانون کار برای سال ۱۴۰۲: ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است.

عیدی ۱۴۰۲ کی واریز میشه؟

در قانون، زمان دقیقی برای پرداخت عیدی ۱۴۰۲ مشخص نشده اما بر اساس عرف کارگاه ها، کارفرمایان در ۲ ماه پایانی سال عیدی کارگران خود را پرداخت می کنند و معمولاً زمان پایانی پرداخت عیدی کارکنان پایان اسفند ماه است.

مبلغ نهایی عیدی تحت تاثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود. به عنوان مثال میزان تورم و همچنین افزایش میزان حقوق در پایان سال، تاثیر بسیاری در تعیین این رقم دارند. آیا رقم عیدی که بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است، از نظر شما مبلغ منصفانه‌ای است؟

عیدی کارگران

یک وکیل حقوق کار یادآور شد که پرداخت به‌موقع عیدی قانون است و عیدی کارگران برخلاف پاداش داوطلبانه نیست.

سهراب قنبری گفت: معمولا این سخن در بین برخی کارفرمایان و کارشناسان دیده می‌شود که عیدی را در کنار پاداش می‌گذارند در صورتی که عیدی مانند حقوق پایه از جمله «حقوق مکتسبه» بوده و به همه کارگران صرف‌نظر از خوب کار کردن یا بد کار کردن تعلق می‌گیرد.

در روزهای پایان سال معمولا بحث بر سر پرداخت عیدی کارگران و کارمندان داغ‌تر است. امسال نیز بخشی از کارگران کشور در بحث دریافت عیدی دچار مشکلاتی شدند. این مشکلات تاحدی به نوع نگاه و فرهنگ شکل گرفته در بخش کارفرمایی نسبت به قانون عیدی نیز برمی‌گردد. 

سهراب قنبری (دبیر اجرایی اسبق خانه کارگر استان البرز و کارشناس و وکیل حقوق کار) ضمن تاکید بر اصلاح ذهنیت برخی کارفرمایان درباره عیدی با بیان اینکه «عیدی از جنس پاداش نیست که داوطلبانه باشد» گفت: عیدی با توجه به مفاد قانون کار بخشی از حق و حقوق اصلی کارگران است و باید به آن‌ها ‍پرداخت شود. 

این فعال کارگری با اشاره به این نکته قانونی که «مبلغ عیدی کارگران برخلاف عیدی کارمندان به میزان حداقل دو برابر حقوق پایه خالص کارگر است» افزود: حداکثر (سقف) این رقم نیز به اندازه ۹۰ روز (سه ماه) حقوق پایه کارگر در آخرین ماه قبل از پرداخت است که باید به موقع و قبل از عید از سوی کارفرما پرداخت گردد. 

قنبری ضمن تاکید بر اینکه «اگر کارفرما عیدی را نپرداخته یا در پرداخت آن تعلل آشکار داشته باشد، این مسئله از طرف کارگران یا وکلای آن‌ها قابل پیگیری حقوقی و قانونی است» بیان کرد: کارگران می‌توانند با مراجعه به ادارات کار مناطق خود در صورت‌عدم دریافت عیدی با شرایط مذکور نسبت به اعاده حقوق خود شکایت تنظیم کنند. 

این کارشناس حقوقی ادامه داد: معمولا این سخن در بین برخی کارفرمایان و کارشناسان دیده می‌شود که عیدی را در کنار پاداش می‌گذارند و از آن به‌عنوان «عیدی و پاداش» یاد می‌کنند، در صورتی که پاداش ماهیتی داوطلبانه دارد و الزام قانونی برای آن وجود ندارد و کارفرما می‌تواند باتوجه به صلاح‌دید خود و میزان و کیفیت کار هر کارگر پاداشی پرداخت کند، اما عیدی مانند حقوق پایه از جمله «حقوق مکتسبه» بوده و به همه کارگران صرف‌نظر از خوب کار کردن یا بد کار کردن تعلق می‌گیرد و مواردی مانند کارگران بی‌انضباط یا دارای مشکل را نیز شامل می‌شود. 

قنبری در پایان تصریح کرد: اگر کارفرمایی حقوق مکتسبه اصلی کارگر را که عیدی جزئی از آن است نپردازد یا عامدانه در زمان پرداخت آن تاخیر بیندازد، در صورت شکایت علاوه بر لزوم پرداخت اصل پول کارگران، به پرداخت جریمه نیز محکوم می‌شود.

به دنبال اعلام تعارض بین آرای شماره ۵۷۵ مورخ ۱۳۹۳/۳/۲۶ و شماره ۱۰۸۳ مورخ ۱۴۰۰/۳/۲۵ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در رابطه با موضوع میزان عیدی قابل پرداخت به کارگران مشمول قانون کار و شاغل در دستگاه های اجرایی، موضوع با موافقت رئیس دیوان عدالت اداری و در اجرای حکم مقرر در ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری مطرح شد.

با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری و پذیرش درخواست اعمال ماده ۹۱ ، مقرر گردید پرداخت پاداش نوروزی (عیدی) کارگران مشمول قانون کار و شاغل در دستگاه های اجرایی، مطابق مصوبه شورای عالی کار پرداخت شود.

به دنبال اعلام تعارض بین آرای شماره ۵۷۵ مورخ ۱۳۹۳/۳/۲۶ و شماره ۱۰۸۳ مورخ ۱۴۰۰/۳/۲۵ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در رابطه با موضوع میزان عیدی قابل پرداخت به کارگران مشمول قانون کار و شاغل در دستگاه های اجرایی، موضوع با موافقت رئیس دیوان عدالت اداری و در اجرای حکم مقرر در ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری مطرح شد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه