خرید ربع سکه نصف قیمت بازار در بورس | چگونگی خرید سکه در بورس کالا

بانک مرکزی اعلام کرده است که برای نخستین بار، روز شنبه 500 هزار قطعه ربع سکه در بورس کالا عرضه خواهد کرد. اما قرار است این سکه‎‌ها با چه قیمتی عرضه شوند و چگونه باید از بورس کالا سکه خرید؟

خرید ربع سکه نصف قیمت بازار در بورس | چگونگی خرید سکه در بورس کالا
کدخبر : 13427
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

قرار است بانک مرکزی از روز شنبه بیست و چهارم دی ماه به مدت سه روز، 500 هزار ربع سکه را در بورس کالا عرضه کند. آن طور که اعلام شده خریداران سکه از بورس کالا پنج روز کاری بعد از خرید، می‌توانند به خزانه بانک‌های عامل مراجعه کرده و با ارائه اسناد و مدارک مربوط به بورس، ربع سکه خریداری شده را دریافت کنند.

برای خرید هر نوع کالا از بورس کالای ایران، متقاضی باید در ابتدا کد بورسی دریافت کند. بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، تمامی اشخاص حقیقی بالای 18 سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی را خریداری کنند.

قرار است جزئیات بیشتر درباره این عرضه به زودی از سوی شرکت بورس کالای ایران اعلام شود.

مانند تمامی عرضه‌های دیگر در بورس کالا، قیمت ربع سکه هم بر اساس عرضه و تقاضا کشف خواهد شد. بر همین اساس خریداران ربع سکه بورسی باید در عملیات حراج ناپیوسته شرکت کنند تا در نهایت، قیمت ربع سکه بر اساس این مکانیزم تعیین شود.

با این حال اما از آنجا که بانک مرکزی تلاش می‌کند روند قیمت‌ها در بازار سکه را کنترل کند، ممکن است در فرآیند کشف قیمت ربع سکه نیز دخالت‌هایی از سوی این بانک صورت گیرد و قیمت تا حدی تحت تاثیر کنترل دستوری بانک مرکزی قرار داشته باشد.

امروز و تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت ربع سکه در بازار تهران به رقم 8 میلیون و 250 هزار تومان رسیده و روندی نزولی را طی می‌کند.

با این حال اما باید اشاره داشت که ربع سکه همچنان دچار حبابی بالاست و از سوی کارشناسان بازار ارز به عنوان حبابی‌ترین نوع سکه شناخته می‌شود.

البته آن طور که بانک مرکزی اعلام کرده است، این بانک تصمیم دارد در ادامه عرضه بورسی سکه، پس از ربع سکه، دیگر انواع این کالای پرطرفدار را نیز عرضه کند. بدین ترتیب در صورتی که بانک مرکزی زمینه را برای عرضه مناسب بداند، طی مراحل بعدی، سکه‌های طلای تمام، نیم و ربع بهار آزادی را نیز در بورس خواهد فروخت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه