قوانین حقوقی مهریه | شرایط دریافت مهریه از ارث شوهر

مهریه از حقوق زن است که از زمان عقد نکاح بر گردن مرد قرار می‌گیرد چه مرد در قید حیات باشد چه فوت کرده باشد.

قوانین حقوقی مهریه | شرایط دریافت مهریه از ارث شوهر
کدخبر : 12808
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​دریافت مهریه از ارث شوهر یکی از مواردی است که زنان در مورد آن بسیار سؤال می‌کنند. باید گفت زن دائمی متوفی از جمله افرادی است که از همسرش ارث می‌برد. زن متوفی با تمام طبقات ارث از جمله (فرزندان، والدین متوفی و غیره) ارث می‌برد. همچنین اگر مرد مهریه همسر خود را در زمان حیات پرداخت نکن، زن می‌تواند از اموال برجامانده از متوفی مهریه خود را وصول کند. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

اگر مرد از خود اموالی را بر جای گذاشته باشد، تمام بدهی‌های وی از این اموال پرداخت می‌شود؛ بنابراین باید گفت که مهریه زن یکی از بدهی‌های مرد است که باید پرداخت شود. لازم به ذکر است که مهریه جزو دیون ممتاز مرد است که باید زودتر از بقیه بدهی‌ها پرداخت شود. در واقع این دین نسبت به سایر دیون ارجحیت دارد و باید زودتر پرداخت شود. بنابراین دریافت مهریه از ارث شوهر امکان دارد.

زن برای دریافت مهریه از ارث شوهر، باید همان روش دریافت مهریه در زمان حیات شوهرش را سپری کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد آن است که اگر میزان مهریه وجه نقد باشد، ملاک نرخ تورم در زمان فوت شوهر است.

برای مثال اگر ۵ سال پیش شوهر فوت کرده باشد، همان نرخ ۵ سال پیش‌پرداخت می‌شود. درصورتی‌که اگر مهریه سکه باشد به قیمت روز دریافت می‌شود. اگر به مسائلی پیرامون خیانت علاقه دارید، به مطلب مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد مراجعه کنید.

درخواست مطالبه و دریافت مهریه از ارث شوهر زمانی امکان دارد که پدرشوهر و شوهر، هر دو فوت کرده باشند. در این حالت زن از سهم‌الارث مرد که جوابگوی پرداخت مهریه‌ است، در دادگاه تقاضای دریافت مهریه‌اش را می‌کند. پدرشوهر اگر فوت کند در شرایطی به عروسش ارث می‌رسد، اگر علاقه به این مطلب دارید، به میزان ارث عروس از پدرشوهر چقدر است؟ مراجعه کنید.

اگر زن قصددریافت مهریه از ارث شوهر را داشته باشد، یک دادخواست تأمین اموال را به دادگاه خانواده تقدیم می‌کند. دادگاه، اموال مربوطه را تا سپری‌شدن روند قانونی توقیف می‌کند و زمانی که اموال از طریق مزایده بفروش برسد، همچنین مهریه پرداخت شود، اموال آزاد می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه