خبر خوش برای خریداران نهضت ملی مسکن | رونمایی از طرح جدید نهضت ملی مسکن

واگذاری زمین و احداث واحدهای مسکونی یک طبقه متناسب با الگوی ایرانی- اسلامی، جزو اولویت‌های نهضت ملی مسکن است. آنگونه که وزیر جدید راه و شهرسازی می‌گوید، احداث این خانه‌ها در همه شهرها آغاز شده و به‌عنوان مدل جدید طرح نهضت ملی مسکن در دستور کار قرار دارد.

خبر خوش برای خریداران نهضت ملی مسکن | رونمایی از طرح جدید نهضت ملی مسکن
کدخبر : 12758
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

در حاشیه سفر رییس‌جمهوری به خراسان جنوبی، معاون اول رییس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی مباحثی را در مورد نهضت ملی مسکن مطرح کردند که اجرای آنها اگرچه با مسائل و چالش‌هایی مواجه است؛ اما می‌تواند در تسریع نهضت خانه‌سازی و بهبود کیفیت این نهضت گره‌گشا باشد.

تدوین شیوه‌نامه‌های تأمین مالی برای همه روش‌های ساخت مسکن دولتی، فراخوان بانک‌ها برای انجام تعهدات خود در قانون جهش تولید مسکن و واگذاری زمین برای احداث خانه‌های یک طبقه ویلایی از مهم‌ترین مواردی است که محمد مخبر و مهرداد بذرپاش بر آن تأکید دارند.

معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به تدوین موضوع تأمین مالی مناسب برای همه روش‌های ساخت مسکن در بانک مرکزی و ابراز امیدواری برای مشخص شدن آثار و نتایج آن، گفت: در نهضت ملی مسکن، دولت بخشی از مسکن را می‌سازد و بخشی نیز با حمایت دولت و توسط خود مردم در زمین‌های دولتی ساخته می‌شود. محمد مخبر تأکید کرد: ما می‌توانیم به مردم زمین بدهیم تا خودشان مسکن بسازند؛ زیرا برای قشری از مردم این ظرفیت وجود دارد.

مهرداد بذرپاش، وزیر جدید راه و شهرسازی نیز در همین زمینه از فراخوان بانک‌ها برای عمل به تعهدات پرداخت تسهیلات تکلیفی موضوع قانون جهش تولید مسکن خبر داد.

بذرپاش گفت: از روز شنبه به همه بانک‌ها فراخوان داده‌ایم و هرکدام از بانک‌ها متعهدند که پرداخت تعداد مشخصی از تسهیلات را برعهده بگیرند تا عملیات اجرایی طرح‌های ساختمانی سرعت بگیرد.

بحث دیگری که او به آن پرداخت، مدل جدید در حوزه طرح نهضت ملی مسکن در قالب واگذاری زمین و احداث واحدهای یک طبقه است که به‌گفته بذرپاش به الگوی ایرانی اسلامی نزدیک‌تر است.

 احداث مسکن دولتی ویلایی در شهرهای دارای زمین مکفی، در ماه‌های گذشته نیز چندین بار از زبان مرحوم رستم قاسمی، وزیر پیشین وزارت راه و شهرسازی مطرح شده بود، اکنون وزیر جدید نیز این نوع خانه‌سازی را به‌عنوان مدل جدید طرح نهضت ملی مسکن موردتوجه قرار داده است.

البته این سبک در شهرهای کوچک، طبق تجربه مسکن مهر انجام می‌شود اما در مورد شهرهای بزرگ و شهرهای جدید همچنان موضع‌ روشنی دیده نشده و تمرکز اصلی روی مجتمع‌سازی است؛ درحالی‌که احداث مسکن ویلایی و یک طبقه در حواشی شهرهای بزرگ و شهرهای جدید، ضمن افزایش ارزش‌افزوده متقاضیان، می‌تواند مطلوبیت بالاتری نیز برای زندگی در این خانه‌ها ایجاد کرده و این مناطق را از حالت خوابگاهی خارج کند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه