قوانین حقوقی | تمام حقوق مالی زنان پس از ازدواج

هر عقدی که منعقد می‌شود یک‌سری آثار وتکالیفی را با خود به همراه دارد. عقد ازدواج نیز دارای آثاری برای زوجین است. یکی از این آثار حقوق مالی زنان در زندگی مشترک است.

قوانین حقوقی | تمام حقوق مالی زنان پس از ازدواج
کدخبر : 12688
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

​به محض وقوع عقد نکاح، حقوق مالی زنان پس از ازدواج ایجاد می‌شود همچنین تکالیفی نظیر تمکین عام و خاص بر عهده زن قرار می‌گیرد. بسیار از زنان از حقوق مالی خود در زندگی مشترک آگاهی نداشته و گمان می‌کنند فقط مهریه و نفقه به آن‌ها تعلق خواهد گرفت اما باید بدانید که حقوق مالی زنان در زندگی مشترک ۵ مورد است. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

حق مهریه

یکی از حقوق مالی زنان پس از ازدواج؛  مهره است. مهریه از حقوق مالی زن در زندگی مشترک به‌واسطه عقد نکاح دائم و موقت است. مهریه می‌تواند هر چیزی باشد به شرطی که مالیت و منفعت عقلایی داشته باشد. زنان بلافاصله پس از عقد نکاح دائم یا موقت مالک مهریه شده و می‌توانند هر تصرفی که می‌خواهند در آن بکنند.

حق نفقه

از دیگر حقوق مالی زنان پس از ازدواج نفقه است. در نکاح دائم بدون نیاز به‌شرط کردن آن به‌محض عقد و در صورت تمکین عام و خاص زن از مرد، به او تعلق می‌گیرد؛ اما در عقد موقت صرفاً درصورتی‌که شرط شده باشد، نفه به زنان تعلق می‌گیرد.

حق اجرت‌المثل

اجرت‌المثل یکی از حقوق مالی زنان در زندگی مشترک بوده که در واقع مزد کارهایی است که زن در طول زندگی مشترک با همسر خود به دستور او و بدون قصد تبرع (رایگان) انجام داده است. اجرت‌المثل در عقد موقت در صورت وجود شرایطی به زن تعلق می‌گیرد.

حق ارث

ارث را نیز می‌توان حقوق مالی زنان پس از ازدواج دانست؛ با این توضیح که زوجین، در عقد نکاح دائم بر خلاف نکاح موقت، از یکدیگر ارث می‌برند و درصورتی‌که شوهر، زودتر از زن خود فوت کند، زن از او ارث خواهد برد و حتی می‌تواند مهریه خود را نیز از اموال برجای مانده همسر متوفی خود مطالبه نماید.

حق تنصیف اموال

حق تنصیف اموال، در صورتی از حقوق مالی زن در زندگی مشترک است اولاً مرد، شرط تنصیف را هنگام عقد ازدواج، پذیرفته باشد، ثانیاً با میل و تمایل خودش اقدام به طلاق همسر خود نماید و ثالثاً، اموالی داشته باشد که بعد از ازدواج، در طول زندگی مشترک به‌دست‌آمده باشند. بحث تنصیف، در طول زندگی مطرح نیست و صرفاً منحصر به زمان طلاق به درخواست مرد است.

یکی دیگر از حقوق مالی زنان پس از ازدواج، بهره‌مندشدن او از حقوق مستمری همسرش فوت‌شده‌اش است که این امر تنها در صورتی محقق می‌شود که اولاً شوهر مستمری‌بگیر باشد، ثانیاً فوت کرده باشد؛ بنابراین، بهره‌مندی زن از این حق نیز همانند ارث منوط به فوت همسر است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه