قوانین حقوقی | نحوه شکایت از کارفرما بابت نپرداختن حقوق و دستمزد

نحوه شکایت از کارفرما بابت حقوق و دستمزد معوقه، با مراجعه به سامانه جامع روابط کار می باشد. مراحل شکایت از کارفرما بابت حقوق، ورود به سامانه، انتخاب گزینه پوشه خدمات و انتخاب ثبت دادخواست بدوی از پوشه اداره کل روابط کار است. مرجع صالح، جهت رسیدگی به این اختلاف، هیئت تشخیص و هیئت حل اختلاف اداره کار شهرستان و استان محل اشتغال می باشد.

قوانین حقوقی | نحوه شکایت از کارفرما بابت نپرداختن حقوق و دستمزد
کدخبر : 12687
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

با شروع کار در کارگاه ( شرکت )، کارگر، مستحق دریافت حقوق و مزایا در برابر کار برای کارفرما می گردد . قانون گذار نیز، برای حفظ حقوق طرفین، در سال 1369، قانون کار را تدوین و تنظیم کرده است. هر قراردادی، دارای اصول و شرایطی است که طرفین، پس از انعقاد آن، مکلف به اجرا و رعایت آن هستند.

از جمله مواردی که باید در قرارداد کار، ذکر گردد، عبارت است از: مشخص کردن نوع کار، حقوق و دستمزد ، ساعات کار، محل انجام کار، تاریخ انعقاد قرارداد و سایر مواردی که طبق عرف و عادت، ایجاب می کند که در قرارداد، ذکر گردد. گاهی، با وجود ذکر میزان حقوق در قرارداد، ممکن است کارفرما، حق السعی کارگر را نپردازد. در این حالت، کارگر، برای دریافت حقوق و دستمزد معوقه خود، باید اقدامات قانونی را انجام داده که شکایت از کارفرما بابت حقوق، مرجع رسیدگی و مراحل خاص خود را دارد.

از همین رو، در این مقاله، موضوع شکایت از کارفرما بابت حقوق را بررسی می نماییم و در ادامه، مراحل و نحوه شکایت از کارفرما بابت حقوق و دستمزد معوقه را توضیح می دهیم.

اگر شما برای شخصی کار می کنید که به عنوان کارفرما است و چند ماه هست که حقوق خود را دریافت نکرده اید می توانید با شکایت از کارفرما بابت حقوق ، تمامی دستمزدهای خود را بگیرید. کارفرما موظف است حقوقی را که با شما طی کرده است پرداخت کند که این دارای نکاتی می باشد که بهتر است جهت شکایت از کارفرما با یک وکیل اداره کار مشورت کنید.

شکایت از کارفرما بابت سنوات

سنوات معمولا یک ماه آخر دستمز کارگر می باشد که کارفرما باید آن را پرداخت کند و برخی از این سر باز می زنند که این قابل پیگیری است و شما می توانید به صورت کامل آن را از کارفرما خود دریافت کنید. گروه وکلای آریا دادیار با توجه به تخصصی بودن کارها دارای وکیل اداره کار که 10 سال در این زمینه تجربه دارد می تواند حق و حقوق خود را به صورت قانونی مطالبه کنید و برای شکایت از کارفرما بابت سنوات با یک وکیل متخصص صحبت کنید .

قانون کار، مصوب سال 1369، در خصوص امور مربوط به کارگر، کارفرما، کارگاه و مسایل پیرامون موضوع قرارداد کار، تعیین تکلیف نموده است. مطابق ماده 1 این قانون: "‌ کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه‌ ها، موسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی، مکلف به تبعیت از این قانون می‌ باشند". مطابق ‌ماده 2 قانون کار، "کارگر، از لحاظ این قانون، کسی است که به هر عنوان، در مقابل دریافت حق‌ السعی؛ اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا، به درخواست‌ کارفرما کار می‌ کند."

بر اساس ماده 7 قانون کار، در پاسخ به این پرسش که قرارداد کار چیست، باید گفت: "‌قرارداد کار، عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن، کارگر در قبال دریافت حق‌ السعی، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر‌ موقت، برای کارفرما انجام می‌ دهد". همانگونه که مشاهده می کنیم، بر دستمزد، حقوق یا حق السعی کارگر و پرداخت آن از جانب کارفرما، تاکید زیادی شده است، حتی اگر قرارداد کار، شفاهی باشد.

گاه پیش می آید که کارفرما، به علت اینکه قرارداد کار، شفاهی بوده یا به بهانه کمبود بودجه، تورم یا هر علت دیگری، از پرداخت حقوق کارگران خود امتناع می کند، در این زمان، کارگران می توانند با طی کردن مراحل و نحوه شکایت از کارفرما بابت حقوق و دستمز معوقه، اقدام به شکایت نمایند. مرجع صالح رسیدگی به دعاوی کارفرما و کارگر، در خصوص امور مربوط به شکایت از کارفرما بابت حقوق، دستمزد معوقه، بیمه، مزایا و سنوات و مسایلی از این دست، هیئت تشخیص و هیئت حل اختلاف اداره کار محل اشتغال، می باشد. در خصوص حوادث ناشی از کار، مرجع صالح، دادسرا می باشد.

نحوه و مراحل شکایت از کارفرما بابت حقوق

در قسمت قبل، در خصوص شکایت از کارفرما بابت حقوق و دستمزد معوقه، توضیح دادیم و مراجع صالح رسیدگی کننده به آن را معرفی کردیم. در این قسمت، به بررسی مراحل و نحوه شکایت از کارفرما بابت حقوق و دستمزد معوقه می پردازیم. نکته مهمی که باید به آن توجه نمود، آن است که در حال حاضر، مراحل و نحوه شکایت از کارفرما بابت حقوق و دستمزد معوقه، مطابق گذشته و روش سنتی، نبوده و مطابق مراحل زیر می باشد:

در اولین مرحله از مراحل و نحوه شکایت از کارفرما بابت حقوق، فرد متقاضی، باید اقدام به ثبت نام در سامانه جامع روابط کار، به آدرس prkar.mcls.gov.ir نماید. این ثبت نام، در مرحله اول، نیازمند پرداخت مبلغ احراز هویت و داشتن کارت ملی و شماره همراه به نام خود شخص، می باشد و از طریق دفاتر پیشخوان دولت نیز قابل انجام است. پس از ثبت نام و احراز هویت، یک نام کاربری و رمز عبور، جهت ورود به سامانه، به فرد داده خواهد شد.

جهت ورود به سایت، عبارت سامانه جامع روابط کار یا آدرس prkar.mcls.gov.ir را جست و جو نمایید، تا وارد صفحه ای، مطابق صفحه زیر شوید. در این مرحله، از مراحل و نحوه شکایت از کارفرما بابت حقوق و دستمزد معوقه، نام کاربری و رمز عبور خود را در کادر مربوطه وارد نمایید. چنانچه از قبل، در این سامانه عضو نیستید و احراز هویت نکرده اید، با انتخاب گزینه ایجاد حساب، اقدام به ایجاد حساب کاربری خود نمایید.

شکایت از کارفرما بابت دستمزد معوقه

در این مرحله از مراحل و نحوه شکایت از کارفرما بابت حقوق و دستمزد معوقه، جهت ثبت دادخواست، گزینه پنجره خدمات را انتخاب کنید تا به مرحله بعد بروید.

پس از انتخاب پنجره خدمات، از پوشه اداره کل روابط کار، گزینه ثبت دادخواست بدوی را انتخاب کرده و شکایت خود از کارفرما، بابت دستمزد معوقه را ثبت نمایید.

پس از ثبت دادخواست، مراتب، از طریق پیامک، به کارگر و کارفرما اطلاع داده خواهد شد و جهت مشاهده وقت رسیدگی، باید به سامانه جامع روابط کار، مراجعه نمایند. در خصوص مساله عدم پرداخت حق بیمه کارگر توسط کارفرما نیز می توان به همین شیوه، اقدام به ثبت شکایت نمود. 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه