کالابرگ الکترونیک | کوپن الکترونیک | کالا کارت

پرداخت کالابرگ الکترونیک به این افراد | ماجرای حذف یارانه نقدی چیست؟

ششمین مرحله یارانه نقدی در حالی واریز شد که قرار بود از مهر ماه پرونده واریز یارانه نقدی بسته و کالابرگ پرداخت شود. اما حالا گزارش‌ها می‌گوید پرونده کوپن بسته شده و قرار است بعد از این یارانه نقدی پرداخت شود.

پرداخت کالابرگ الکترونیک به این افراد | ماجرای حذف یارانه نقدی چیست؟
کدخبر : 11335
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طرح کالابرگ الکترونیک تفاوت‌هایی با کوپن دهه شصت دارد و بیشتر شبیه به پرداخت کمک هزینه نقدی برای خرید کالاهای اساسی است.بحث کوپن یا کالابرگ الکترونیک از تابستان سال ۱۳۹۷ و با افزایش چشمگیر قیمت کالاهای اساسی مطرح شد.بر این اساس قرار اسـت همان کارت ‌بانکی کـه افراد با آن یارانه می گیرند بـه کالابرگ الکترونیک تبدیل شود تا مردم با استفاده از آن از فروشگاه‌ها سهمیه کالا‌های اساسی ‌خودرا دریافت کنند‎ ‎.بر اساس گمانه زنی ها کالابرگ الکترونیک هر چند ماه یکبار شارژ می شود.در ادامه به آخرین اخبار از کالابرگ الکترونیک می پردازیم.

کالابرگ الکترونیک

این خبر را محسن زنگنه، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه ‌و ‌بودجه مجلس اعلام کرده و گفته یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی جایگزین حذف دلار ترجیحی شده است.

این خبر زنگنه در حالی مطرح می‌شود که پیش از این مجلس اعلام کرده بود که بر اساس قانون بودجه دولت موظف است پرداخت یارانه نقدی را متوقف کند و به جای آن کالابرگ به مردم بدهد. اما حالا این نماینده مجلس اعلام کرده که «مجلس در قانون دولت را به دادن کالابرگ اجبار نکرده بلکه در قانون آمده است که دولت از طریق کالابرگ یا به ‌هر طریق دیگر اختلاف قیمت سبد کالا‌های اساسی را که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، جبران کند.»

البته در قانون بودجه تاکید شده بود که دولت باید کالاهای اساسی را با قیمت شهریور ۱۴۰۰ به مردم بدهد اما دولت اعلام کرد که امکان چنین چیزی وجود ندارد. اما همزمان دولت حداقل در اظهارات خود تاکید می‌کند که پیگیر پرداخت کالابرگ است و وزیر اقتصاد اعلام کرده که مراحل پایانی آن در حال اجراست و قبل از پایان سال این طرح اجرایی می‌شود.

زنگنه در گفتگو با تسنیم اعلام کرده زمانی که ما از کالابرگ صحبت می‌کردیم، دولت می‌خواست به‌خاطر تورم حمایتی از برخی از اقشار انجام بدهد. در آن زمان پیشنهاد شد که دولت به‌جای اینکه پول نقد بدهد، به‌صورت هدفمند برای حمایت از اقشار کم‌درآمد به مردم کالابرگ بدهد. اما الان ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی حذف شده و یک تورم ‌۵۰درصدی به کشور تحمیل شده است، همه کالا‌های اساسی و سایر کالاها گران شده، بنابراین در زمان حاضر کالابرگ دیگر موضوعیتی ندارد.

زنگنه ادامه داد: ضمن اینکه همین رقم ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان که برای یک خانواده چهار‌نفره حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود و خانواده‌ها روی این رقم حساب کرده‌اند؛ اگر الان به‌جای این رقم یارانه نقدی، کالابرگ ارائه شود، قطعا مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

اما حالا بر اساس گفته‌های زنگنه می‌توان نتیجه گرفت که پرونده پرداخت کوپن بسته شده و دولت قرار است یارانه نقدی را همچنان پرداخت کند. اما مساله این است که دو هفته قبل بود که دولت همچنان تاکید داشت که پیگیر اجرای طرح کالابرگ است و زیرساخت‌های آن را فراهم کرده است.

اگرچه مردم تمایل بیشتری به دریافت یارانه نقدی دارند و پرداخت یارانه برای دولت هم ساده‌تر از توزیع کوپن است، اما سوالی که وجود دارد این است که چرا چنین تصمیم‌گیری حدود شش ماه زمان برد. این البته زمانی است که دولت پرداخت یارانه را شروع کرد. چراکه قبل از آن هم دولت ادعا کرده بود که چندین ماه طرح پرداخت یارانه نقدی را بررسی کرده است.

این مساله نشان می‌دهد این دولت برنامه‌ای برای طرح‌های اقتصادی خود ندارد و هماهنگی چندانی میان دولت و مجلس در مورد این موضوعات دیده نمی‌شود.

بهادری جهرمی گفت: چون هنوز زیرساخت‌های لازم برای ارائه کالا برگ آماده نشده، پرداخت نقدی کمک معیشتی همچنان ادامه خواهد داشت.

بهادری جهرمی در نشست خبری گفت:چون هنوز زیرساخت‌های لازم برای ارائه کالا برگ آماده نشده، پرداخت نقدی یارانه کمک معیشتی همچنان ادامه خواهد داشت.

 بهادری جهرمی، سخنگوی دولت : با توجه به اینکه هنوز زیرساخت‌های لازم برای پرداخت یارانه بصورت کالابرگ الکترونیکی فراهم نشده است در حال حاضر همین رویه پرداخت یارانه‌ها بصورت نقدی ادامه خواهد داشت.

شهباز حسن‌پور، نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در خصوص ارائه کالابرگ بیان کرد: براساس توافقی که مجلس با دولت در بودجه ۱۴۰۱ داشت، مقرر شد قیمت‌ها به نحوی کنترل شوند که همان قیمت‌های شهریور ۱۴۰۰ باقی بمانند.

 وی در ادامه توضیح داد: به همین علت برخی نمایندگان مجلس گلایه‌مندی خود را از افسار گسیخته بودن قیمت‌ها به دولت اعلام کرده‌‌اند.

البته رئیسی هفته گذشته کارگروهی را برای رصد قیمت‌ها تحت نظر خودش و یکی از اعضای دفترش تشکیل داد تا قیمت‌ها کنترل شود.

در یک ماه گذشته هم بازار از ثبات نسبی برخوردار شده است.

این نماینده اظهار کرد: البته مسائل مطرح شده دلیل بر این نیست که کالابرگ توزیع نشود.

دولت مکلف و موظف است کالابرگ بدهد تا کالا به دست همه اقشار جامعه مخصوصاً اقشار نیازمند برسد.

در واقع دولت موظف است که کالابرگ را در اختیار عموم مردم قرار دهد؛ حال کسی که نیاز داشته باشد از کالابرگ استفاده می‌کند، اگر هم نیاز نداشته باشد از کالابرگ استفاده نمی‌کند.

حسن پور در رابطه با اینکه ارائه کالابرگ به جای یارانه نقدی ممکن است باعث اعتراض مردم شود، گفت: در این شرایط اعتراضی هم اتفاق نمی‌افتد، زیرا قرار نیست حقی از کسی ضایع شود.

این اعتراضات چند روز گذشته نیز یک برنامه از پیش تعیین شده بود که اول مهر مدارس و دانشگاه‌ها به تعطیلی کشانده شوند و بحث فوت خانم امینی بهانه بود.

این نماینده مجلس در خصوص آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران بیان کرد: بدون شک این آزادسازی بر اقتصاد ما تاثیر دارد.

همچنین ما عضو شانگهای شدیم و ارتباطات خوبی داریم؛ صادرات ما در طول ۶ماه گذشته جهش بسیار خوبی داشته و ارتباطات خوبی با کشورهای دنیا برقرار کردیم.

ما همین الان در تولید خودرو سنگین در نیمه اول سال ۲۴۰ درصد نسبت به ۶ماه سال گذشته افزایش داشته‌ایم.

حسن پور در پایان اعلام کرد: به هر حال کشور به سمت یک ثبات اقتصادی بهتر می‌‎رود و آرزومندیم دولت با همین قدرت مشکلات مردم را دنبال کند. نکته حائز اهمیت این است که یک بار دیگر مردم وفاداری خود را به نظام، انقلاب و آرمان شهدا ثابت کردند.

به همین دلیل مسئولیت دولت، مجلس و قوه قضاییه سنگین‌تر شده و شرمندگی آنها در مقابل ملت روز به روز بیشتر شده است.

یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت سیزدهم در سال نخست فعالیت خود حذف و اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که بسیاری از کارشناسان آن را اصلاح اقتصادی کشور دانستند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه