بیمه رایگان | بیمه سلامت | بیمه تامین اجتماعی

سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به شناسایی ۲۵۹ منطقه کم برخوردار در پایتخت، ‌ گفت: با طرح بیمه رایگان سه دهک درآمدی پایین در این مناطق، ۱۷۶هزارنفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و الان دیگر نباید هیچ فردی در تهران باشد که بیمه نداشته باشد.

کدخبر : 10707
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بیمه رایگان، به گفته ی مدیر عامل بیمه سلامت ایران، من بعد به بیماران صعب العلاج تعلق می گیرد. بیمه رایگان برای حاشیه نشینان منطقه 12 تهران نیز در نظر گرفته شده است.بیمه رایگان درواقع برای سه دهه پایین جامعه در نظر گرفته شده است. به گفته ی مدیر عامل بیمه سلامت ایران، بیمه رایگان با حمایت های وزیر بهداشت و رایزنی های نمایندگان مجلس به تصویب رسید. تاکنون 5 میلیون و 800 هزار نفر تاکنون بیمه رایگان اقدام به ثبت نام کرده اند.

بیمه رایگان

علیرضا نمازی با اشاره به اهمیت افزایش تعداد بیمه‌شدگان، درباره تعداد بیمه‌شدگان بیمه سلامت در استان تهران، گفت: از اسفند سال قبل تاکنون تعداد بیمه‌شدگان ما دو برابر شده است که ۸۰ درصد این افراد از سه دهک پایین جامعه بوده‌اند. اکنون نزدیک ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار بیمه شده در استان تهران داریم که این عدد در اسفند سال قبل حدود ۲ میلیون ۹۰۰ هزارنفر بود. ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بیمه شده ما در پایتخت بیمه رایگان هستند.

وی افزود: افرادی هم که در پروسه ارزیابی وسع قرار می‌گیرند، می‌توانند به مدت سه ماه بیمه رایگان شوند تا پاسخ ارزیابی وسع دریافت شود. یکی از اقدامات سازمان بیمه سلامت این بود که اطلاعات ۵.۵ میلیون نفر در کشور را از وزارت رفاه گرفت و بدون اینکه خود افراد به مراکز مراجعه کنند تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و اطلاع رسانی به افراد از طریق پیامکی صورت گرفت. در این طرح سهم اداره کل بیمه سلامت استان تهران یک میلیون و ۶۰۰ هزارنفر بود.

او ادامه داد: در تهران ۲۵۹ منطقه کم برخوردار شناسایی شده است و طرح بیمه رایگان سه دهک مناطق کم برخوردار هم از منطقه شوش و هرندی آغاز شد که با این طرح هم ۱۷۶ هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. الان دیگر نباید هیچ فردی در تهران باشد که بیمه نداشته باشد. نکته مهم این است که بیمه‌نامه تمام این افرادی که بیمه رایگان شده‌اند تا تیرماه ۱۴۰۲ به شکل خودکار تمدید شده است و اگر فردی باقی مانده باشد باید مراجعه کند تا تحت ارزیابی وسع قرار گیرد. از آنجایی که این فرایند زمان‌بر است می‌توانند تا سه ماه که پاسخ ارزیابی وسع دریافت شود، بیمه رایگان داشته باشند. دهک ۴ درآمدی ۱۰ درصد، ‌ دهک ۵ و ۶ درآمدی ۲۵ درصد، دهک ۷ و ۸ درآمدی ۵۰ درصد و دهک ۹ و ۱۰ هم می‌بایست ۱۰۰ درصد سهم بیمه را پرداخت کنند.

نمازی درخصوص آخرین پرداخت مطالبات اداره کل بیمه سلامت استان تهران به مراکز طرف قرارداد، اظهار کرد: مطالبات مرداد ماه تمام داروخانه‌ها و بخش خصوصی پرداخت شده است. بیمارستان‌های بخش خصوصی تا خرداد ماه و بیمارستان‌های دولتی نیز اردیبهشت و خرداد را بسته به اسنادی که ارائه کرده‌اند، پرداخت صورت گرفته است. در واقع هر مرکزی که به ما سند ارائه کند، بلافاصله پرداخت‌ها انجام می‌شود.

بیمه رایگان

مهدی رضایی معاون بیمه و خدمات سلامت درمورد بیمه رایگان برای مادران باردار و شیرده و همچنین فرزندان آنها تا پنج سالگی  اظهارکرد: هیئت دولت در راستای حمایت از خانواده اخیراً مصوبه‌ای را درمورد بیمه زنان باردار گذارند.

مهدی رضایی گفت: طبق مصوبه اخیر هیئت دولت، مادران بارداری که فاقد پوشش بیمه‌ای باشند می‌توانند از خدمات پوشش بیمه‌ای بهره مند شوند و همچنین در دوران شیردهی نیز که دو سال بعد از تولد فرزند تعریف شده و فرزندانشان به مدت پنج سال تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

وی افزود: طبق مصوبه اخیر هیئت دولت، مادران بارداری که فاقد پوشش بیمه‌ای باشند می‌توانند از خدمات پوشش بیمه‌ای بهره‌مند شوند و همچنین در دوران شیردهی نیز که دو سال بعد از تولد فرزند تعریف شده و فرزندانشان به مدت پنج سال تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

رضایی همچنین درمورد پوشش بیمه‌ای زایمان گفت: ما چهار نوع تعرفه خدمات درمانی در کشور داریم که عبارتند از تعرفه دولتی، عمومی، خیریه و خصوصی. اگر زایمان در مراکز دولتی و مراکز عمومی انجام شود بیمه هزینه‌ها را صد درصد تحت پوشش قرار می‌دهد اما اگر در مراکز خیریه و یا خصوصی انجام شود سازمان‌های بیمه گر متعهد به پرداخت معادل تعرفه عمومی (۱. ۵ برابر تعرفه‌های دولتی) می‌باشند.

معاون بیمه و خدمات سلامت تأکید کرد: اگر زایمان در مراکز خصوصی انجام شود ما به التفاوت آن برعهده خود فرد بیمه شده است اما مبنای پرداخت تا سقف تعرفه عمومی برعهده سازمان‌های بیمه گر است که صد درصد آن را پوشش خواهند داد.

وی با بیان اینکه آمار سزارین در ایران به طور غیرمتعارفی بالاتر از آمار جهانی است و سیاست وزارت بهداشت هم بر محور تشویق طبیعی قرار گرفته، گفت: زایمان طبیعی در کشور رایگان است اما برای زایمان سزارین فرانشیز ۱۰ درصدی لحاظ می‌شود.

رضایی دسترسی عادلانه به خدمات درمان ناباروری، کاهش پرداختی از جیب مردم و حمایت از خانواده را به عنوان سه هدف عمده از پوشش بیمه‌ای رایگان مادران باردار و فرزندانشان عنوان کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه