رتبه بندی معلمان | رتبه بندی فرهنگیان

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس در تذکری از استثناء قرار دادن معلمان طرح مهرآفرین در قانون رتبه بندی معلمان انتقاد کرد.

کدخبر : 10286
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طرح رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی معلمان می پردازیم.

​رتبه بندی معلمان

محمدرضا صباغیان بافقی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک روز پزشک خطاب به وزیر آموزش و پرورش، گفت: مجلس در یک اقدام بجا طرح رتبه بندی معلمان را تصویب کرد و امروز در حال اجرای آن است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: متاسفانه امروز قانون رتبه بندی معلمان سلیقه ای اجرا می شود، بیش از ۸۰ هزار معلم در قانون معلمان طرح مهرآفرین، معلمان در حال اشتغال و معلمان مامور استثناء شده اند و آن ها را از این قانون محروم کرده اند.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس تاکید کرد: چرا باید در این شرایط سخت اقتصادی بخشی از معلمان استثناء بشوند؟ مگر این تورم روی آن ها تاثیر نمی گذارد؟ مگر آن ها معلمان خارج از کشور هستند. از هیات رئیسه مجلس درخواست دارم این مشکل را حل کند.

صباغیان مطرح کرد: وزیر آموزش و پرورش با این کار مجلس را خلع سلاح کرده است و تیر به پای مجلس زده است.

رتبه بندی معلمان

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره این که آیا فرهنگیان در آستانه بازنشستگی مشمول طرح رتبه بندی معلمان می شوند؟ گفت:معمولا میانگین دو سال آخر حقوق و مزایا برای حقوق بازنشستگی محاسبه می شود.

وی افزود: چون رتبه بندی از تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ است به طور طبیعی اگر بخواهند تا امسال بازنشسته شوند همان ابتدای مهر ماه خواهد بود و این که تا یکسال دیگر می‌توانند از این شرایط بهره مند شوند، یعنی اگر می خواهند بایستند یکسال دیگر از این میانگین بهتر استفاده می‌کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: انتظار داشتیم که دولت در اجرای این لایحه که مجلس تصویب کرده با دست باز عمل کند و به یاری فرهنگیان بیاید اما با اقدامات و حرکت هایی که دولت داشت و اعمال ‌سلیقه‌ای که بر روی روند اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی صورت گرفت، متاسفانه کام فرهنگیان را تلخ کردند.

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت درخصوص انتقادات و گلایه‌های فرهنگیان نسبت به نحوه اجرای قانون رتبه‌بندی، گفت: مجلس شورای اسلامی طی دو دوره دهم و یازدهم درگیر لایحه نظام رتبه‌بندی فرهنگیان بود و اعتقاد داشت که با اجرای نظام رتبه‌بندی فرهنگیان هم بخشی از نیازهای مادی فرهنگیان حل می‌شود و هم ارتقاء فرهنگیان و منزلت اجتماعی این عزیزان را به همراه دارد. در نهایت لایحه‌ای را دولت قبلی آورد، پس از تغییرات اساسی و فرآیند طولانی که مجلس طی کرد، موفق شد که این لایحه را با موافقت دولت به تصویب برساند.

وی ادامه داد: انتظار داشتیم که دولت در اجرای این لایحه که مجلس تصویب کرده با دست باز عمل کند و به یاری فرهنگیان بیاید اما با اقدامات و حرکت‌هایی که دولت داشت و اعمال ‌سلیقه‌ای که روی روند اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی صورت گرفت، متاسفانه کام فرهنگیان را تلخ کردند.

نماینده رشت افزود: در جریان اجرای این لایحه با آیین‌نامه‌ای که نوشتند بخش وسیعی از کسانی که مامور به خدمت هستند را از رتبه‌بندی حذف کردند، حدود نزدیک به ۱۰۰ هزار معلمی که بیش از ۱۰ سال سابقه دارند و نیروهای جوان و علمی هستند و در حال فعالیت در آموزش و پرورش هستند را از چرخه رتبه‌بندی بدون هیچگونه دلیل و توجیهی حذف کرده‌اند. متاسفانه مجلس هم در این بخش اقدام عملی نکرده است.

وی اضافه کرد: البته ما از وزیر در این زمینه سوال طرح کردیم و به زودی باید بیاید و به سوالات در این زمینه پاسخ بدهد اما معتقد به این هستم که شیرینی قانون رتبه‌بندی که امر بسیار خوبی بود و کل نظام پای این کار بود را متاسفانه ضایع کرده و کام فرهنگیان را تلخ کردند.

کوچکی‌نژاد با تاکید بر پیگیری این مساله توسط مجلس عنوان کرد: البته مجلس به شدت پیگیر است و اگر هم به زودی دولت این کار را انجام ندهد و این مشکل را حل نکند قطعا با سوال و طرح‌های جدید تلاش می‌کند که از حقوق فرهنگیان دفاع کند و این مشکل فرهنگیان عزیز را حل کند.

وی افزود: در کنار دو گروهی که اشاره کردم دو گروه دیگر از جمله نیروهای طرح قرآنی هستند که تعداد زیادی از آن‌ها را هم به شکلی حذف کردند و بخشی از عزیزانی که نهضت سوادآموزی هستند که استخدام شدند و کد استخدامی دارند را هم به یک نحوی حذف کردند. به شخصه اعتقاد دارم که این عادلانه نیست ما از وزیر آموزش و پرورش انتظار داشتیم که مدافع سرسخت فرهنگیان باشد نه اینکه هرچه دولت می‌گوید را اجرا کند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه