«روایت انتخاب دوازدهم» روایتی از زمینه‌‌ها، کنش‌های سیاسی و فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ است که در چهار بخش به بررسی ، طرح و نتیجه‌گیری موضوع می‌پردازد.

کدخبر : 144
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

به گزارش پیشنهاد ویژه به نقل از  فارس، مشارکت مردم در امر سیاست و اداره جامعه یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که بی‌تردید انتخابات تجلی تام و تمام آن است.

دست‌ یافتن به آگاهی و روایت درست و دقیق از آنچه که در فرآیندهای انتخاباتی و کنشگری بازیگران در صحنه و پشت صحنه جریان دارد، یکی از مهم‌ترین مسائل در رشد فرهنگ سیاسی است. ۱۲ دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تجربه‌های تاریخی و عبرت‌های قابل تأملی پیش روی سیاست‌ورزان، نخبگان و عموم مردم قرار داده که عبور و مرور آن‌ها می‌تواند منجر به فهم صحیح مسئله شود.

در این میان روایت دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ـ که تا این لحظه ـ آخرین آن‌ها محسوب می‌شود می‌تواند جذاب و تجربه‌آموز باشد. نزدیکی زمانی وقوع حادثه این امر تاریخی را برای هر ناظری ملموس و محسوس می‌کند. 

 

در همین راستا کتاب «روایت انتخاب دوازدهم» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به قلم مهراد نجفی روانه بازار نشر شده است.

«روایت انتخاب دوازدهم» روایتی از زمینه‌‌ها، کنش‌های سیاسی و فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ است که در چهار بخش به بررسی ، طرح و نتیجه‌گیری موضوع می‌پردازد. 

نویسنده در بخش اول با توجه شرایط بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی جمهوری اسلامی به بررسی فضای حاکم بر کشور می‌پردازد و وضعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در آن دوران مورد نقد و نظر قرار می‌دهد.

در بخش دوم زندگینامه و چگونگی ورود نامزدها به عرصه ریاست‌جمهوری دوازدهم مورد توجه قرار گرفته و گفتمان‌های انتخاباتی کاندیدا بحث و بررسی شده است.بخش سوم را به رفتارهای انتخاباتی مردم ایران و عناصر حاکم بر رأی‌دهی ایرانیان در بیست سال گذشته می‌پردازد. بخش چهارم و پایانی کتاب به جایگاه تبلیغ، تخریب، اخلاق و تخلفات در انتخابات دوازدهم پرداخته و پرونده تخلفات در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری را بر اساس مستندات بررسی کرده است.

برتری نسبی «روایت انتخاب دوازدهم» بهره‌گیری از گفت‌وگوهایی با کنشگران انتخابات دوازدهم است که مهم‌ترین آن‌ها ناگفته‌های حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی است که برای اولین بار در این کتاب منتشر شده است.

در ادامه بخشی از کتاب فراروی مخاطبان قرار می گیرد:

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی در ادامه به تخلفات مجلس و رئیس این قوه پرداخته و اظهار می‌کند «آقای علی لاریجانی مرکز پژوهش‌های مجلس را مامور کرده بود تا جزواتی علیه من و آقای قالیباف یعنی کاندیداهای انقلابی آماده کند و پخش می‌کردند. این ورود مجلس به انتخابات بی‌سابقه بوده است. آقای علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس که باید در این قضیه بی‌طرف باشد، از موضع مجلس آمد و رسما طرفداری کرد که بعضی از بزرگان از مراجع به ایشان اعتراض کردند که شما چرا موضع‌گیری می‌کنید؟ چرا مجلس را پشت سر یک کاندیدا وارد می‌کنید؟ مگر انتخابات نیست؟ موضع‌گیری شخص آقای علی لاریجانی و موضع‌گیری ایشان در بسیج کردن مرکز پژوهش‌های مجلس برای این جزوات که داده آوردند که چند جزوه به دست خود من هم رسید که گویا اینها خودشان را موظف می‌دانند که در رابطه با هر موضعی که ما می‌گیریم یک جزوه منتشر کنند.»

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه کتاب «روایت انتخاب دوازدهم» علاوه بر رجوع به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانیwww.irdc.ir، به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن ۲۲۲۱۱۱۷۴ تماس بگیرند.

انتهای پیام/

 

منبع: فارس
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه