کابینه رئیسی/ وزیر امور خارجه/ جانشین ظریف؛

حضور حسین امیرعبداللهیان در کنار ظریف در دیدار وزیر خارجه بوسنی با رییس‌جمهور جدید گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال انتصاب او به عنوان وزیر خارجه را افزایش داد.

کدخبر : 2492
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سیاست «فردا» نوشت: سیدابراهیم رئیسی امروز در مجلس سوگند خورده و آنطور که اعلام شده، لیست وزرای پیشنهادی خود را روز یکشنبه به مجلس ارسال خواهد کرد. گمانه‌زنی‌ها درباره وزرای احتمالی اما همچنان ادامه دارد. مثلا بحث درباره وزارت خارجه از دیروز خیلی داغ‌تر شده است. دلیلش نیز آن است که رئیس جمهور جدید از دیروز جلسات رسمی و بازدیدهای خود  را شروع کرد. یکی از این جلسات ملاقات با وزیرخارجه بوسنی بود و عکسی که از این دیدار دیپلماتیک بیرون آمد سبب افزایش احتمالات مبنی بر انتصاب حسین امیرعبداللهیان به عنوان وزیر خارجه شد. 

امیرعبداللهیان

او در این دیدار همراه رئیسی بود و کنار محمد جواد ظریف نشست. از همین رو بسیاری از رسانه‌ها اینطور تلقی کردند که وی به جای ظریف راهی مجموعه وزارت خارجه در میدان مشق خواهد شد. 

امیرعبداللهیان متولد سال 43 و جوان است اما با توجه به گمانه‌زنی‌های موجود جوان‌ترین وزیر دولت سیزدهم نخواهد بود. او در عرصه سیاست خارجی سابق قابل توجهی دارد. زمانی که علی اکبر صالحی وزیر بود، معاون وی شد و حتی در سه سال اول دوره ظریف هم همین سمت را به عهده داشت. آن زمان که معاونت عربی و آفریقایی وزارت خارجه برکنار شد قرار بود سفیر ایراد در عمان شود اما خودش نپذیرفت. امیرعبداللهیان از دوره علی لاریجانی تا کنون دستیار رئیس مجلس در امور بین‌الملل بوده است. ضمن اینکه دبیرکل دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین و مدیر مسئول فصلنامه گفتمان راهبردی فلسطین است.

او را بیشترب ه خاطر مواضع صریح مبنی بر تحرک فعال در منطقه که وی را در بحرانهای عراق، سوریه و تحولات غرب آسیا و شمال آفریقا برجسته ساخت، می‌شناسند. هم‌اکنون نیز مشاور سیاسی ظریف و استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه است. 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه