در حالی که کرونا همچنان در آمریکا جولان می‌دهد و گونه جدید دلتای این ویروس در این کشور در بیشتر مبتلایان مشاهده شده، این کشور با تهدیدی جدید مواجه است؛ بیماری‌ای که «آبله میمون» نام دارد.

کدخبر : 2161
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا و سازمان خدمات درمانی ایالت تگزاس اعلام کردند که یکی از ساکنان این ایالت که از نیجریه به تگزاس سفر کرده به بیماری آبله میمون مبتلا شده است.

براساس بیانیه منتشر شده، فرد بیمار در بازگشت به تگزاس دو پرواز انجام داد: یکی از نیجریه به آتلانتا و دیگری از آتلانتا به دالاس.

اگرچه فرد مبتلا هم اکنون در دالاس بستری است اما مقامات بهداشتی به دنبال برقراری ارتباط با کسانی هستند که ممکن است در هنگام پرواز با او ارتباط نزدیک داشته باشند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «آبله میمون یک بیماری ویروسی نادر اما به طور بالقوه جدی است که به طور معمول با بیماری شبیه آنفولانزا و تورم غدد لنفاوی شروع می شود و به شکل یک بثورات گسترده در صورت و بدن منتقل می شود.»

پیشتر هم بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، دو مورد از موارد بسیار واگیردار این بیماری، در انگلیس به تأیید رسیده بود. به نظر می رسد این بیماری در ماه مه به وسیله یک مردی که در ایالت دلتای نیجریه زندگی و کار می کرده، به انگلیس آورده شده بود.

این مرد زمانی که وارد انگلیس شد، تحت قرنطینه قرار گرفت. او از ناحیه صورت دچار جوش‌های پوستی شد. این بیمار برای 10 روز خود را قرنطینه کرد و به دنبال مراقبت های پزشکی برای تسکین نشانه های این بیماری بود و در نهایت در بیمارستان بستری شد.

بر پایه گزارش سازمان بهداشت جهانی، این مرد یک عضو خانواده را نیز مبتلا کرد. اما در نهایت هر دو بهبود یافتند.

گفتنی است آبله میمون سبب می‌شود تا جوش‌های تاول‌دار و پر از چرک روی بدن رشد کند. در حالی که دیدن این بیماری معمولا نگران کننده و ناخوشایند است؛ اما معمولا این بیماری کشنده نیست. این بیماری نتیجه ورود یک ویروس به بدن و واگیردار است.

از علائم اصلی این بیماری، زخم و خورده شدن بدن، تب، سردرد، دردهای شدید عضلانی، کمردرد، خستگی بی‌حد و پایان بدن و لرزش است و به مرور زمان نیز می‌‌تواند در بدن گسترش یابد. اگر این بیماری در چشم‌‌ها شیوع یابد، می‌‌تواند باعث نابینایی شوند.

این بیماری می‌تواند از دو تا چهار هفته طول بکشد و از هر 100 نفر، یک نفر را بکشد.

منبع: جماران

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه