کدخبر : 9212
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

بیمه شخص ثالث کامیون یکی از انواع بیمه خودروهای سنگین است

آمار تصادفات جاده‌ای در کشور ما بسیار بالا است. بررسی آمار این تصادفات در دهه گذشته، فوت بیش از ۵۰۹ هزار نفر از هموطنان‌مان را تایید می‌کند. افزون‌بر تعداد فوت‌شدگان شمار زیادی از افراد در این حوادث دچار مصدومیت شدید جسمی می‌شوند. ازاین‌روی داشتن بیمه خودرو را برای همه وسایل نقلیه اعم از سبک و سنگین توصیه می‌کنند. در این بین، بخش قابل توجهی از حوادث رانندگی به ماشین‌های سنگین به ویژه کامیون‌ها اختصاص دارد. بنابراین داشتن بیمه خودرو برای رانندگان این وسیله نقلیه ضروری به نظر می‌رسد.

 بیمه شخص ثالث کامیون یکی از انواع بیمه خودروهای سنگین است. در این مقاله قصد داریم درباره انواع کامیون، بیمه شخص ثالث کامیون و عوامل موثر بر نرخ حق‌بیمه آن صحبت کنیم.

بیمه شخص ثالث کامیون چیست؟

بیمه شخص ثالث کامیون قراردادی است که بیمه‌گر در ازای دریافت حق‌بیمه ریسک حوادث رانندگی بیمه‌گزار را تقبل می‌کند. این بیمه‌نامه، خسارت‌های مالی و جانی شخص ثالث را تا سقف تعهدات قانونی جبران می‌کند. در قرارداد بیمه شخص ثالث، شخص اول بیمه‌گزار است.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث کامیون

بیمه شخص ثالث کامیون خسارت‌های زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

 • جبران خسارت‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی مطابق با سقف توافق شده
 • جبران خسارت‌های جانی اعم از نقص عضو و فوت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی مطابق با مبلغ دیه مصوب در هر سال

انواع کامیون

کامیون‌ها بر اساس موارد زیر دسته‌بندی می‌شوند:

انواع کامیون بر اساس محور و وزن:

کامیون‌ها بر اساس ظرفیت حمل بار به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • کامیونت یا خاور: ظرفیت بارگیری تا ۳ تن وزن را دارد.
 • ۹۱۱: ماشین‌های باربری هستند و ظرفیت بارگیری تا ۵/۵ تن وزن را دارند.
 • تک: ظرفیت بارگیری تا ۱۰ تن وزن را دارد.
 • جفت: ظرفیت بارگیری تا ۱۵ تن وزن را دارد.
 • تریلی: ظرفیت بارگیری بیش از ۲۰ تن وزن را دارد.
 • هجده چرخ: قوی‌تر از تریلی هستند و ظرفیت بارگیری بیش از ۲۰ تن وزن را دارد.
 • کمرشکن: از این کامیون‌ها برای ترابری ماشین‌های راه‌سازی استفاده می‌کنند.

انواع کامیون بر اساس کاربری

کامیون‌ها بر اساس کاربری به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • اتاق‌دار
 • کمپرسی
 • لبه‌دار
 • تیغه‌دار
 • کفی
 • سقف‌دار
 • یخچال‌دار
 • تانکر
 • بونکر
 • مخلوط‌کن

نکته: در تعیین قیمت حق بیمه ماشین سنگین، ظرفیت بارکشی و نوع کاربری در نظر گرفته می‌شود.

قیمت حق‌بیمه شخص ثالث ماشین سنگین چگونه تعیین می‌شود؟

یکی از دغدغه های رانندگان در سال جدید محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ می باشد، جد از این موارد زیر در تعیین قیمت حق‌بیمه شخص ثالث کامیون نقش پررنگی دارد:

حق‌بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

قوه قضاییه مسئول اعلام مبلغ دیه انسان کامل در ابتدای هر سال است. بیمه مرکزی بر مبنای مبلغ دیه مصوب حداقل و حداکثر حق‌بیمه پایه را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. مبلغ دیه انسان در سال ۱۴۰۱ در ماه حرام و سایر ماه‌ها به ترتیب ۸۰۰ و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شد. بر همین اساس حداقل و حداکثر حق‌بیمه پایه در سال ۱۴۰۱ بین ۲۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است.

2

شرکت‌های بیمه در مناسبت‌های گوناگون به بیمه‌گزاران خود تخفیف‌هایی را ارائه می‌دهند

تخفیفات شرکت بیمه

معمولا در زمان های مختلف مثل زمان خرید و فروش خودرو افراد به فکر انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث می افتدند. شرکت‌های بیمه در مناسبت‌های گوناگون به بیمه‌گزاران خود تخفیف‌هایی را ارائه می‌دهند . ماشین های سنگین نیز از این قاعده مستثنی نیست و می توان با توجه به کاربری آن به انتقال تخفیف روی آورد.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث کامیون

اگر در طول مدت اعتبار قرارداد بیمه از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکنید؛ این تخفیف شامل حال شما می‌شود. این تخفیفات به شرح زیر است:

جریمه دریافت خسارت

کامیون‌هایی که درطول اعتبار بیمه‌نامه تصادف کنند و در تصادف مقصر شناخته شوند، جریمه می‌شوند. مقدار جریمه به نوع خسارت بستگی دارد. 

کاربری کامیون

هر خودرو بر اساس نوع کاربری برای شرکت‌های بیمه ریسک خاصی ایجاد می‌کند. کامیون‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. بر اساس کاربری کامیون، مبلغ حق‌بیمه تغییر می‌کند. این تغییرات به شرح زیر است:

 • در صورت حمل «مواد منفجره» با کامیون ۵۰% به حق‌بیمه افزوده می‌شود.
 • در صورت حمل «مواد سوختنی مایع و گازی شکل» با کامیون ۲۵% به حق‌بیمه افزوده می‌شود.
 • ماشین آلات راه‌سازی و ساختمانی ۳۰% بیشتر از ماشین آلات کشاورزی حق‌بیمه می‌پردازند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث کامیون

اگر مالک خودرو در موعد مقرر بیمه شخص ثالث خود را تمدید نکند، به ازای هر روز باید به شرکت بیمه دیرکرد بپردازد. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث کامیون به شرح زیر است:

بخشودگی جریمه دیرکرد

در دو حالت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده می‌شود. اول : اگر کامیون طی موعد تمدید بیمه‌نامه در پارکینگ پلیس باشد. در اینصورت با ارائه گواهی رسمی، جریمه دیرکرد شما محاسبه نمی‌شود. دومین حالت: در برخی ایام مثل سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سازمان بیمه مرکزی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را می‌بخشد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه

بیمه‌نامه‌ها معمولاَ اعتبار کوتاه‌مدت مثلا یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و در نوع بلندمدت آن یک سال اعتبار دارند. قیمت بیمه‌نامه کوتاه‌مدت بیشتر از بلندمدت است.

3

قیمت بیمه شخص ثالث کامیون در سال ۱۴۰۱

مشخصات خودرو

نوع خودرو، مدل خودرو، ظرفیت بار و سال ساخت آن هم در تعیین مبلغ حق ‌بیمه ماشین سنگین دارد.

قیمت بیمه شخص ثالث انواع کامیون در سال ۱۴۰۱

قیمت بیمه شخص ثالث کامیون در سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

بیمه شخص ثالث کامیون را از کجا بخریم؟

با توجه به نوع خاص خودرو، خیلی مهم است که بیمه‌ای خریداری شود که بتواند خسارات را به بهترین شکل ممکن پوشش دهد. البته خرید راحت برای رانندگان این گروه از خودروها هم اهمیت دارد. بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است.

بعد از انتخاب دسته بارکش، اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری بالا استعلام بگیرید. در این سامانه همچنین قادرید تا شرایط خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را مشاهده کنید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بنابر نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌ شخص ثالث کامیون را انتخاب نمایید. در صورتی که پرسشی داشتید، فقط کافی است که در بخش کامنت بنویسید تا کارشناسان به آن‌ها پاسخ کامل دهند.

برگرفته از سایت بیمه (https://bimeh.com/)

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه