چرا اگزاست فن سانتریفیوژ صدا و نویز زیاد ایجاد می کند؟

چگونه صدای فن را کاهش دهیم، چرا یک اگزاست فن صنعتی صدا تولید می کند، چگونه صدای اگزاست فن صنعتی را کاهش دهیم؟ امکان دارد شما در زمان انتخاب و خرید اگزوز فن حلزونی اشتباه کرده باشید و بعد از تهیه آن و راه اندارزی متوجه صدای آزار دهنده دستگاه شوید. چاره چیست؟ چکار می توان برای بهبود شرایط و کاهش صدای اگزاست فن یوتیلیتی نمود؟ بیایید سعی کنیم نحوه کاهش صدای یک فن هواکش صنعتی که قبلاً نصب شده است را دریابیم.مشورت با کارشناسان شرکت آذین تهویه به شما می تواند کمک کند

چرا اگزاست فن سانتریفیوژ صدا و نویز زیاد ایجاد می کند؟
کدخبر : 13972
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

 

چگونه صدای فن را کاهش دهیم، چرا یک اگزاست فن صدا تولید می کند، چگونه صدای اگزاست فن صنعتی را کاهش دهیم؟

امکان دارد شما در زمان انتخاب و خرید اگزوز فن حلزونی اشتباه کرده باشید و بعد از تهیه آن و راه اندارزی متوجه صدای آزار دهنده دستگاه شوید. چاره چیست؟ چکار می توان برای بهبود شرایط و کاهش صدای اگزاست فن یوتیلیتی نمود؟

بیایید سعی کنیم نحوه کاهش صدای یک فن هواکش صنعتی که قبلاً نصب شده است را دریابیم. سوالات مربوط به نویز آیرودینامیکی که هنگام چرخش چرخ فن ایجاد می شود و باعث ایجاد گرداب می شود، آن را به وجدان طراحان و سازنده فن واگذار می کنیم.

سوال جالب تر این است که چرا اگزاست فن های سانتریفیوژ یکسان و مشابه در سیستم های مختلف صداهای متفاوتی ایجاد می کنند، نویزهای مکانیکی متفاوتی ایجاد می کنند و چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد.

1- اول ازهمه باید بپذیریم که هر اگزوز فن سانتریفیوژ صنعتی دارای عدم تعادل است. البته، هر چه کوچکتر باشد، بهتر است، هرچند حداقل، اما وجود دارد. حتی اگر مجموعه چرخ و روتور کاملاً متعادل را در نظر بگیریم، بلبرینگ و تکیه گاه ایده آلی برای آنها نخواهیم یافت. در نتیجه لرزش فن و به عبارتی نوسان قطعات فن سانتریفیوژ را می گیریم که در نقاط مختلف فن متفاوت است. این نوسانات باید از سایر قسمت های سیستم تهویه جدا شود.

بین فونداسیون و فن، جداکننده های ارتعاش یا وسایل دیگری نصب می شود، موادی که لرزش (ارتعاش) را به فونداسیون منتقل نمی کنند. اینسرت های نرم در ورودی و خروجی هوای فن تعبیه شده است که لرزش را به کانال های هوا منتقل نمی کند. اجسامی را که ممکن است روی اگزاست فن حلزونی قرار گرفته یا آن را لمس کنند، بردارید. این چند مورد می تواند به کاهش صدای اگزاست فن کمک کند.

2- اگر موتور فن از طریق یک کنترل کننده فرکانس( اینورتر) وصل شده است، باید مطمئن شوید که سرعت (فرکانس) انتخاب شده، فرکانس رزونانسی برای فن نباشد. لازم است سرعت چرخ پروانه فن هواکش را کاهش یا افزایش دهید. اجازه ندهید فن در فرکانس های تشدید کار کند. این مسله موجب آسیب جدی به پروانه فن والکتروموتور وارد میکند.

3-ایجاد صدا در اگزاست فن سقفی ممکن است توسط موتور الکتریکی ایجاد شود. این صدا زمانی ایجاد می شود که دینام فن تحت بار زیاد باشد. احتمالا شنیده اید که چگونه هنگام راه اندازی یک فن، صدا (غرش، زوزه) در جریان های راه اندازی رخ می دهد که پس از بازگشت فن به حالت عادی، آن فشار اولیه بر روی موتور کاهش می یابد و صدای فن ناپدید می شود.

 اگر میزان توان موتور متناسب با سایز پروانه فن باشد قاعدتا بعد از راه اندازی آمپر نم کشد و تحت بار مناسب به کار ادامه می دهد ولی اگر موتور فن ضعیف باشد و تحت بار به کار ادامه دهد نویز و لرزش ادامه می یابد و امکان سوختن سیم پیج موتور افزایش می یابد.

 چگونه این مسله اتفاق می افتد: هنگامی که اگزاست فن سقفی روشن می شود، به دلیل جریان های راه اندازی یا به دلیل مقدار بیش از حد هوای عبوری، حفاظت حرارتی از بین می رود. نصب کنندگان حفاظت حرارتی را بیش از حد برآورد می کنند (چرا باید دلایل کوبیدن را دریابند: سطح مقطع سیم، پارامترهای جریان را بررسی کنید، پره های راهنما را نصب کنید یا موتور الکتریکی را شروع کنید، مقدار هوای عبوری از فن را تنظیم کنید. آن را با مشخصه آیرودینامیکی مقایسه کنید و مقدار هوا را با دمپر کاهش دهید) موتور الکتریکی به سمت بار فن می رود. خطر در آن نهفته است. موتور الکتریکی دیگر با حفاظت حرارتی در برابر اضافه بار محافظت نمی شود (اگرچه ارزش آن را دارد!) و اگر بیشتر از آنچه روی برچسب نشان داده شده بارگیری شود، نه تنها نویز الکترومغناطیسی، بلکه سر و صدای بلبرینگ نیز ایجاد می شود. اگر مصرف کننده صدا را اندازه گیری کرد و متقاعد شد که همه چیز همانطور که باید باشد، به زودی سیم پیچ های موتور روی فن می سوزد یا مشکلات یاتاقان ها شروع می شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که اگزاست فن مکنده مجهز به یک موتور الکتریکی باشد که با ویژگی آیرودینامیکی فن همپوشانی نداشته باشد، بلکه فقط با بخشی از آن همپوشانی داشته باشد. همانطور که یک راننده می گوید. هر سر و صدایی در ماشین در مورد خرابی آینده هشدار می دهد، همین امر را می توان در مورد انواع اگزاست فن های تهویه نیز عنوان نمود.

فن حلزونی

4- مکش و انتشار هوا از مجاری هوا یا در اتصالات سیستم تهویه را حذف کنید. به زبان ساده: سوت پلیس (ترومبون، فلوت، هر چیزی که دوست دارید اسمش را بگذارید) را از جریان هوا بردارید.

5- امکان جذب پالس های فشار جریان (که در حین کار اگزوز فن رخ می دهد) و اتلاف امواج صوتی با تبدیل انرژی آنها به گرما را در نظر بگیرید. در واقع استفاده از صدا خفه کن و غیره می تواند مفید باشد.

6- امکان تبدیل حرکت هوای متلاطم (مرتبط با سرعت چرخش جریان در پشت پروانه) به جریان آرام (مستطیل) را در نظر بگیرید. استفاده از صاف کننده ها، مقاطع مستقیم کانال های هوا و غیره. به زبان ساده برای جریان هوا باید حداقل مسیر انحرافی و حداقل زانو را در نظر گرفت تا بتوان حداقل نویز و صدا را در مسیر ایجاد نمود.

7- دقت کنید که سفتی و مجاری هوا و ضخامت کانال هوا برای عبور هوا از اگزاست فن کافی باشد و خود آنها صدا ایجاد نکنند تغییر شدید سطح مقطع کانال های هوا، چرخش های تیز، جریان هوای آرام را به یک جریان آشفته تبدیل می کند، مقاومت سیستم افزایش می یابد و در نتیجه نویز ظاهر می شود.

8- سر و صدا در بلبرینگ و سیستم کاهش دور فولی وتسمه، دلیل احتمالی آن عدم روغن کاری در آنها است. گریس ممکن است به دلیل گرم شدن بیش از حد یا گذشت زمان طولانی از یاتاقان ها نشت کند. حذف بستگی به این دارد که در چه مرحله ای کشف شده است. فقط پر کردن گریس، تعویض بلبرینگ معیوب، تعمیر پایه یاتاقان با تعویض بلبرینگ می توان مشکل را مرتفع نمود.

امیدوارم این توصیه ها به شما کمک کند تا صدای تهویه را به حداقل برسانید. و در انتخاب فن سانتریفیوژ و هواکش مناسب بهتر عمل کنید.

مشخصات آیرودینامیکی یک فن یا چرایی آزمایش های آیرودینامیکی فن ها

مشخصات آیرودینامیکی فن های تولید شده توسط کارخانه فن آذین تهویه بر اساس داده های آزمایشات آیرودینامیکی انجام شده مطابق با GOST 10921-90 بر روی دو پایه نوع A است.

تفاوت اساسی بین پایه های VNIIkonditsioner با مواردی که در حال حاضر تبلیغ می شود این است که فن ها را می توان بدون جدا کردن روی آنها آزمایش کرد (فقط پروانه دمنده موتور الکتریکی برداشته می شود که بر عملکرد فن تأثیر نمی گذارد) شکاف ها همان هایی هستند که سازنده تعیین کرده است. موتور اگزاست فن صنعتی روشن نمی شود. هنگام آزمایش، این پایه‌ها تحت تأثیر نوسانات شبکه‌های الکتریکی قرار نمی‌گیرند. آنها موتور کالیبره شده و مبدل فرکانس ندارند. همه اینها به شما امکان می دهد با در نظر گرفتن تمام تفاوت های ظریف تولید، یک ویژگی آیرودینامیکی واقعی شلیک کنید: جوش، شکاف، نورد، پیچ و مهره و غیره. هیچ برنامه کامپیوتری مدرن نمی تواند تمام تفاوت های ظریف فن آوری های تولید را در نظر بگیرد، بر خلاف روش تست قدیمی اثبات شده.

تست های پذیرش فن ها برای بررسی پارامترهای اعلام شده (عمدتاً عملکرد، فشار فن و راندمان اگزاست فن) است و باید توسط هر سازنده هواکش در شروع تولید هر مدل فن انجام شود. هر سازنده فن آوری های تولید خود را دارد (جوشکاری، برش، ریخته گری و غیره)، اما کنترل نهایی این است که آیا فن پارامترهای اعلام شده را ارائه می دهد یا خیر.اگر چنین کنترلی وجود نداشته باشد، سازمان های طراحی نمی توانند فن  هوارسان و هواکش صنعتی مناسب را انتخاب کنند و در نتیجه مصرف کننده حداقل هزینه برق مصرفی بیش از حد را متحمل می شود و حتی ممکن است یک سیستم تهویه تهیه کند که حالت کار مورد نیاز را ارائه نمی دهد. هر سازنده، قبل از راه اندازی اگزاست فن و شروع تولید انبوه، به طور مکرر پردازش، اصلاح بالانس را انجام می دهد. برای اطمینان حداقل دو دستگاه اگزاست فن از همان نوع را برای آزمایش ارسال می کند.

آزمایش های دوره ای برای کنترل پایداری پارامترهای اعلام شده انجام می شود و حداقل سالی یک بار انجام می شود. چه فناوری‌های تولید تغییر کرده باشند یا نه، ابزارها فرسوده شده‌اند، کارکنان متخصصان درگیر در ساخت اگزوز فن‌ها تغییر کرده‌اند و غیره. حتی هرگونه تغییر ظاهری در طراحی: تعداد، قطر یا طول پیچ‌هایی را که توپی را به دیسک چرخ عقب می‌بندند، تغییر دادند. تغییر فاصله، شیب یا اندازه تیغه فن و غیره می تواند اساساً عملکرد آیرودینامیکی فن سانتریفیوژ را تغییر دهد. هزینه های این کارها کم نیست اما کیفیت فن های تولیدی ما را تضمین می کند.

این بررسی را می توان ادامه داد، اما به طور خلاصه می توانیم بگوییم :

غم انگیزترین چیز در این شرایط این است که تقریباً همه یاد گرفته اند که مصرف کننده را فریب دهند. اما تقریباً هیچ کس نمی تواند آزمایشاتی را انجام دهد و ویژگی های آیرودینامیکی واقعی را ارائه دهد. اکنون هرکسی که نقشه های قدیمی را پیدا کرده است یا از طرفداران شخص دیگری کپی کرده است، جالب است که خیلی از شرکتها خود را متخصص طراحی اگزاست فن و تولید کننده سیستم تهویه مطبوع می داند، از ویژگی های آیرودینامیکی شخص دیگری کپی می کند، بدون اینکه بداند طرفدار او چه چیزی میخواهند. همین موارد موجب می شود اگزاست فن های با کیفیت پایین و صدای زیاد به بازار وارد شوند.

اگزاست فن اذین تهویه

 

تاثیر قیمت اگزاست فن در ویژگی ها آن :

شاید باورتان نشود ولی یکی از مشکلات مرسوم این است که مصرف کننده گان فن های اگزاست به دنبال قیمت پایین میگردند. اگزاست فن قیمت پایین را در نظر بگیرید که از ورق نازک و پروانه غیر استاندارد ساخته شده است، از هیچ لرزه گیر و شاسی مناسب برخوردار نیست و موارد زیاد دیگر که موجب می شود یک اگزاست فن به ارزان ترین قیمت موجود شود.

همه اینها باعث می شود شما بعد از خرید اگزاست فن ارزان و نصب آن دچار مشکل شوید و بدنبال حل مشکلات صدای اگزاست فن ، لرزش زیاد و خرابی های زیاد اگزاست فن شوید.

پارامترهای مختلفی می تواند در قیمت اگزاست فن سانتریفیوژ نقش داشته باشد که مهمترین آن نوع متریال بکاررفته در ساخت بدنه و برند الکترو موتور می باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه