کدخبر : 10590
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

امروزه چیلر یک وسیله پرکاربرد و ضروری برای بسیاری از کسب ‌وکارها محسوب می‌شود. نام دیگر این وسیله سردکن است و برای اهداف مختلف و به ‌شکل‌های متنوعی تولید می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با این وسیله، دلایل استفاده از آن، مناسب‌ترین نوع، انواع مختلف، اجزا و طرز کار آن آشنا کنیم. اگر قصد خرید این محصول را دارید، بهتر است ابتدا با این اطلاعات آشنا شده و سپس اقدام به خرید کنید.

چیلر چیست؟

چیلرها ماشین‌هایی هستند که در طی یک عملیات و با استفاده از فرآیندهای مختلفی مانند تقطیر و تبخیر مبرد موجود و درحال گردش میان اجزای نوع تراکمی یا جذبی حرارت را از قسمتی به قسمت دیگر انتقال می‌دهند. وظیفه اصلی این دستگاه شامل سرد کردن آب برای سرمایش هوا یا مصارف دیگراست. چیلر صنعتی آب سرد شده را از طریق پمپ و لوله‌هایی به قسمت‌های توزیع کننده هوای سرد مانند فن کویل‌ها می‌فرستد و سپس باعث انتشار آن در محیط یا دستگاه هواساز خواهد شد.

لوله‌هایی که وظیفه انتقال آب سرد در این محصول را دارند، دارای عایق‌بندی بسیار خوب بوده و موجب حفظ دمای آب سرد می‌شوند. این آب سرد علاوه بر سرد کردن ساختمان‌ها در سایر عملیات‌های صنعتی و برای خنک کردن یک دستگاه قابل استفاده خواهد بود. به‌طور کلی این ماشین وظیفه دریافت گرما از محیط و انتقال آن به خارج را دارد که این عملیات موجب سرد شدن محیط یا آب (در چیلر هوا خنک و آب خنک) خواهد شد و به همین دلیل از آن به‌عنوان پمپ انرژی نیز یاد می‌شود.

چرا از چیلر استفاده کنیم؟

صنعت‌های مختلفی وجود دارند که برای حفظ سلامت و طول عمر مواد اولیه خود به یک مکان سرد و خنک نیاز خواهند داشت که به‌طور دائم توسط یک وسیله خنک‌کننده و کاهش‌دهنده دما سرمای مورد نیاز محیط را تامین کنند؛ این کار توسط چیلرها انجام می‌شود که دارای انواع و کاربردهای مختلفی هستند و هر یک از آن‌ها برای موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین می‌توان از انواع مختلف این وسیله با توجه به کاربردی که دارد و متناسب با هدف مورد نظر استفاده کرد.

 

چه چیلری مناسب کار شما ست

همانطور که ذکر کردیم، چیلرها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. این محصول در اندازه‌ های متنوعی که شامل اندازه‌های کوچک و قابل جابه‌جایی و اندازه‌های بزرگتر و غیر قابل انتقال قابل استفاده خواهد بود. معمولاً از چیلرهای کوچک‌تر و قابل انتقال برای مصارف جزئی‌تر و شخصی‌تر استفاده می‌شود و از نوع بزرگ‌تر و غیرقابل حرکت آن برای مصارف بزرگتری مانند سردخانه‌های مواد غذایی و... استفاده خواهد شد؛ بنابراین با توجه به هدفی که دارید، می‌توانید از یک یا چند چیلر مختلف استفاده کنید.

انواع چیلر

چیلرها دارای دو نوع کلی تراکمی و جذبی می‌باشند البته نوع دیگری از این وسیله وجود دارد که نام آن چیلر زیرصفر است. نحوه عملکرد هریک از این دستگاه‌ها به‌گونه متفاوتی خواهد بود. مثلاً در چیلر تراکمی ابتدا کندانسور گاز را متراکم و سپس آن را به مایع تبدیل می‌کند. سپس مایع وارد اواپراتور می‌شود که فشار کمتری دارد. این فشار کمتر باعث تبخیر مایع و گرفتن حرارت لازم برای تبخیر از قسمت خنک‌کننده خواهد شد و این امر باعث ایجاد سرما در مناطقی که قابل تماس با قسمت‌های خنک‌کننده هستند، می‌شود. چیلرهای تراکمی دارای سه نوع هوا خنک، آب خنک و تهویه مطبوع می‌باشند.

8

چیلر جذبی نیز از جذب‌کننده، پمپ و مولد حرارتی به‌جای کمپرسور استفاده می‌کند. این سه جایگزین کمپرسور می‌شوند و ماده‌ای که بیشترین استفاده را در این سیستم به‌عنوان خنک‌کننده دارد، لیتیوم برماید می‌باشد. طرز عملکرد این نوع از محصول مذکور نیز به این صورت است که بخار آب توسط لیتیوم برماید جذب و در جریان بین فازهای گاز و مایع قرار می‌گیرد. در ادامه برای تبخیر حرارت محیط خنک‌کننده را گرفته و دما را کاهش خواهد داد. چیلرهای جذبی به سه نوع آب‌خنک، هواخنک و تبخیری تقسیم می‌شود.

چیلر هواخنک

چیلر هواخنک نوعی از چیلر تراکمی می‌باشد که استفاده از آن‌ بسیار رایج است. این نوع از چیلرها در فضایی بیرون از محیط مورد نظر قرار می‌گیرند و از انرژی کمتری نسبت به چیلرهای آب‌خنک مصرف می‌کنند. چیلرهای خنک‌کننده هوا بسیار مقرون به‌صرفه و دارای قابلیت نصب آسان و بی دردسری هستند.

 

9

چیلر تهویه مطبوع

چیلر تهویه مطبوع نوعی دیگر از چیلر تراکمی است که در مکان‌هایی که به تأمین هوای تازه بسیار زیادی احتیاج دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد و این‌کار توسط هواساز انجام خواهد شد. یک یا چند هواساز با استفاده از لوله‌کشی به چیلر متصل می‌شود و موجب ورود مقدار زیادی هوای تازه با دمای مناسب درون محل موردنظر خواهد شد.

چیلر آب‌خنک

چیلر آب‌ خنک یا آب سردکن رایج‌ترین چیلر مورد استفاده در تأسیسات مختلف و شرکت‌های بزرگ تجاری و صنعتی است. این دستگاه‌ها به یک تخلیه حرارتی از راه دور و در خارج متصل می‌شوند و آب سرد تولید می‌کنند که این آب سرد را به واحدهای پخش‌کننده هوا مانند تهویه مطبوع ساختمان می‌فرستند. این چیلرها می‌توانند یک بخش بسیار بزرگ از تجهیزات مورد استفاده باشند.

اجزای چیلر صنعتی

چیلر صنعتی نیز مانند همه دستگاه‌ها از اجزای مختلفی تشکیل و ساخته شده است. اجزای تشکیل دهنده این وسیله به‌طور کلی شامل چهار قطعه اصلی می‌باشد. کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور اجزای اصلی آن هستند. نقش اصلی کمپرسور در مرحله تراکم، نقش اصلی کندانسور در مرحله میعان، نقش اصلی شیر انبساط مربوط به مرحله انبساط و نقش اصلی اواپراتور در مرحله تبخیر خواهد بود.

10

چیلر چگونه کار می‌کند

طرز کار چیلرها بسته به نوعی که دارند، متفاوت می‌باشد. به‌طور مثال طرز کار چیلر جذبی به این صورت است که دارای یک منبع تامین انرژی مانند حرارت و ژنراتور بوده و هدف اصلی آن خنک ‌سازی و انتقال مایع مبرد (آب) به واحدهای مختلف مانند هواساز، فن کویل یا واحدهای صنعتی خواهد بود. این دستگاه گازهای حاصل از تبخیر مایع مبرد را توسط ماده جاذب که معمولاً هم لیتیوم برماید است، جذب می‌کند.

طرز کار چیلر تراکمی نیز به این ترتیب است که در ابتدا گاز مبرد توسط کمپرسور متراکم و بعد وارد کندانسور می‌شود و در آن‌جا توسط مایع یا هوا خنک و تقطیر خواهد شد. در مرحله بعد مایعی که تولید شده بود، بر اثر تقطیر وارد شیر انبساط و بعد از تنظیم وارد اواپراتور می‌شود. با ورود به اواپراتور کاهش فشار باعث تبخیر مایع و در نهایت موجب خنک‌کاری بخش‌های اواپراتور خواهد شد.

جمع بندی

اکنون که با انواع چیلرها و کاربردها و طرز کار آن‌ها آشنا شده‌اید، نوبت به خرید آن می‌باشد. پیشنهاد ما به شما خرید چیلرهای صنعتی از بام تبرید‌ سازان است. این شرکت همواره با ارائه بهترین کیفیت‌ها به دنبال کسب رضایت مشتریان خود می‌باشد و این امر مهم را دغدغه خود قرار خواهد داد. همچنین طراحی دقیق، ارائه خدمات پس از فروش، استفاده از ماشین‌آلات مطرح تولیدکنندگان داخلی و خارجی از دیگر مزیت‌های این مجموعه محسوب می‌شوند. شما می‌توانید برای یک تجربه خرید مطلوب و باکیفیت که دارای ضمانت پس از فروش نیز باشد، همین حالا به این شرکت مراجعه فرمائید و محصول مورد نظرتان را خریداری کنید.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه