کدخبر : 10306
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

گل رز قرمز است، بنفشه آبی است، عسل شیرین است و شما هم همینطور

به گزارش سایت پیشنهاد ویژه

این قافیه معروف از چهار جمله تشکیل شده است. نویسنده به وضوح می‌خواهد موافق باشد که از آنجایی که سه مورد اول «حقایق اثبات‌شده» هستند، بنابراین آخرین مورد را نیز باید پذیرفت. ا

ما آیا واقعاً سه مورد اول همیشه درست است؟ به عنوان مثال، آیا گل رز همیشه قرمز است؟ چرا گل رز نمی تواند آبی باشد؟

حدود هشت گونه گل رز به طور طبیعی وجود دارد و هیچ کدام آبی نیستند. برای قرن‌ها، علاقه‌مندان به گل رز گونه‌های جدیدی از گل رز را پرورش می‌دادند، اما فقدان رنگدانه آبی طبیعی در هر گل رز باعث ناامیدی تولیدکنندگان گل رز شد.

آنها با انواع مختلف پرورش آزمایش کردند تا اولین کسی باشند که گل رز آبی تولید کند، موفقیتی که در آن یک سود تجاری است. با این حال، هیچ مقدار هیبریداسیون، انتخاب دقیق، یا هر فرآیند متعارف دیگری که معمولاً توسط پرورش دهندگان گیاهان استفاده می شود، از جمله تغییر عوامل محیطی مانند نوع خاک، هرگز چیزی نزدیک به آبی در هر نوع گل رز ایجاد نکرده است.

اصطلاح “رز آبی” در انگلیسی به معنای “غیرممکن (یک شی غیر موجود)” است، زیرا هیچ کس نمی تواند رز آبی را با پرورش هیبریداسیون تولید کند، مهم نیست که چقدر مورد نظر باشد.

با این حال، “غیرممکن” به دلیل بیوتکنولوژی های پیشرفته و تلاش مستمر دانشمندانی که به تولید گل رز آبی اختصاص داده شده اند، ممکن شده است. مدیر کل ارشد، یوشیکازو تاناکا، دکترا، که از زمان شروع پروژه در پروژه رز آبی شرکت کرده است، محقق اصلی یوکیهیسا کاتسوموتو، دکترا، که هنوز به عنوان رهبر پروژه و محقق در این مطالعه مشغول است.

نوریکو ناکامورا، Ph.D. در مورد اشتیاق و آرزوهای خود صحبت کردند که منجر به موفقیت در توسعه گل رز آبی شد

چجوری میتوانم رز جاودان آبی بخرم؟

اگر قصد خرید رز جاودان آبی دارید میتوانید با مراجعه به این صفحه محصول را مشاهده و در صورت تمایل سفارش دهید.

معنا، نماد و اهمیت فرهنگی رز آبی

رزهای آبی و زبان گلها

گل رز از دیرباز معنای عمیقی داشته است و می توان از آن برای ارسال پیام های خاص بسته به ویژگی های رنگ آنها استفاده کرد. در زبان ویکتوریایی گل ، معنی رز شامل موارد زیر است:

گل رز قرمز: عشق رمانتیک

گل سرخ: غم و ماتم

گل رز صورتی: شادی و عشق مادرانه

گل رز زرد: حسادت

گل رز سفید: شایستگی

اما نادرترین گل رز، رز آبی، رنگی است که با رمز و راز آغشته شده است. این نشان دهنده ظرافت است و پیامی از عاشقانه های نادر را می فرستد. البته در زبان ژاپنی گل رز آبی معنای دیگری دارد: رویاها به حقیقت می پیوندند.

رویای غیرممکن

 

نماد گل رز آبی

این عدم پیشرفت علیرغم علاقه جهانی منجر به تبدیل شدن رز آبی به نمادی برای یک شی غیر موجود شد. تولید یکی از آنها به عنوان یک رویای غیرممکن شبیه به کیمیاگری تلقی می شد. یکی از شرکت‌هایی که این شاهکار را انجام می‌دهند، آن را «پروژه رویایی» خود نامید.

اما چنین کار سختی که شامل فرآیندهای «طبیعی» بود بی فایده بود. خیلی ساده، یک گیاه تنها زمانی می‌تواند گل‌های آبی تولید کند که دارای ژن‌ها باشد

دستورالعمل‌هایی که روی DNA آن نوشته شده است ، برای تولید رنگدانه آبی مانند دلفینیدین. و زمانی که شعر کوچک ما سروده شد، گل رز آن ژن ها را نداشت.

بدیهی است که تولید رز آبی باید منتظر روشی برای معرفی ژن های تولید دلفینیدین از گونه های دیگر گیاهی به ژنوم گل رز باشد و این فرآیند آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست.

این تنها در دهه ۱۹۸۰ با تحقیقات ژنتیکی و اکتشافات بسیاری از تیم ها در سراسر جهان ممکن شد. اینها به طور مشهور منجر به اختراع «تفنگ ژن» توسط ژنتیک آفرینش گرا، دکتر جان سنفورد شد، فناوری که منجر به موفقیت های بسیاری در اصلاح ژنتیکی شد

اگر علاقمند هستید معناو نماد گل رز سفید را بدانید مقاله راهنمای معنی و نماد رز سفید مطالعه کنید

انواعی که رنگ آبی دارند (یا حداقل در نام خود “آبی” دارند) عبارتند از:

بلوبری هیل دارای شکوفه های یاس بنفش نیمه دوتایی و رایحه ای شیرین است.

“دختر آبی” یک رز چای ترکیبی نقره ای یاسی است

“شوکینگ آبی” یک گل رز آزاد شکوفه با شکوفه های ارغوانی تیره و بسیار معطر است.

“ماه آبی” یک گل رز چای ترکیبی با گلبرگ های اسطوخودوس کم رنگ است

«نیل آبی» دارای گل‌های اسطوخودوس دوتایی با رنگ‌های بنفش تیره است

نکته ای مهم که باید در این بخش بگم این است که :

خیلی ساده، یک گیاه تنها زمانی می‌تواند گل‌های آبی تولید کند که دارای ژن‌ها باشد – دستورالعمل‌هایی که روی DNA آن نوشته شده است – برای تولید رنگدانه آبی مانند دلفینیدین.ابتدا، ژن هایی که گیاه را قادر به تولید رنگدانه آبی می کند، باید از ده ها هزار ژن واقع در کروموزوم های گیاهان گل آبی جهان جدا می شد.این شرکت موفق (یکی از زیرمجموعه های شرکت ژاپنی Suntory) در نهایت از گل اطلسی با بیش از 30000 نوع ژن استفاده کرد. آنها گونه ای را انتخاب کردند که دارای گل بنفش تیره بود.سپس، ژن‌های مربوط باید به گیاهان رز معرفی می‌شد و آزمایش می‌شد تا اطمینان حاصل شود که نه تنها در گیاهان بالغ بیان می‌شوند، بلکه به گلبرگ‌ها نیز محدود می‌شوندما گل رز با برگ‌ها یا ساقه‌های آبی را نمی‌خواهیم. 3 این آزمایش زمان زیادی می برد مگر اینکه از چیزی مانند سلول های مخمر برای تکثیر به جای گیاهان رز بالغ که از دانه رشد می کنند استفاده کنید.

15

معرفی گل رز آبی

در نهایت، پس از کارهای مخفیانه زیاد و هزینه سه میلیارد ین (حدود ۲۵ میلیون دلار آمریکا) توسط سانتوری، تلگراف لندن توانست در سال ۲۰۰۸ اعلامیه کند: “اولین گل رز آبی جهان پس از ۲۰ سال تحقیق”

این حجم عظیمی از تلاش و هوش هدایت شده است که فقط برای تولید یک گل رز آبی است. با این حال، بسیاری ادعا می کنند که تمام اشکال حیات شگفت انگیز روی زمین توسط جهش تصادفی DNA که توسط انتخاب طبیعی در طول میلیون ها سال غربال شده است

تکامل یافته اند. دستورها DNA برای تولید رنگدانه آبی در گل اطلسی و بسیاری از گیاهان گلدار دیگر، یا رنگدانه‌ای که به گل رز قرمز رنگ می‌دهد، همگی به این شکل تکامل یافته‌اند.

در واقع، چنین ژن هایی به هیچ وجه نتیجه هیچ فرآیند تکاملی نیستند. در عوض، خدا برنامه‌ریزی را در هفته خلقت حدود ۶۰۰۰ سال پیش ایجاد کرد.

و نه تنها گل اطلسی و گل رز، بلکه انواع اصلی (والدین) هر موجود زنده دیگری در جهان است. کدهای چنین دستورالعمل‌های پیچیده‌ای فقط به‌طور طبیعی اتفاق نمی‌افتند، یعنی به تنهایی – سال‌ها تلاش هوشمندانه درگیر در این «پروژه رویایی» این را نشان می‌دهد

معنی رز آبی جمله نهایی

رزهای آبی یکی از کمیاب‌ترین گل‌ها هستند که باعث می‌شود برخی آن‌ها را به عنوان «جام مقدس» شکوفه‌ها توصیف کنند. برای سال‌ها، گل رز آبی تنها از طریق مردن به دست می‌آمد تا اینکه دانشمندان در دهه ۲۰۰۰ یک رز آبی اصلاح‌شده ژنتیکی ساختند. رز آبی کمیاب حامل معنای نمادین ظرافت، نادری، رمز و راز و توانایی دستیابی به غیرممکن است.

منبع : معرفی گل رز آبی

 

.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه