معاون فنی اداره کل محیط زیست اذربایجان غربی گفت: علت اصلی تغییر رنگ برخی نواحی در دریاچه رشد نوعی جلبک بومی به نام «دونالیلا سالینا» است.

کدخبر : 1614
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

حجت جباری گفت: بر اساس بررسی های انجام شده یکی از علل مهم آن وضع اکولوژیکی کنونی دریاچه ارومیه که در وضع اشباع شوری با ۳۵۰ گرم نمک در هر در لیتر قرار دارد، است.

او اضافه کرد: وارد نشدن آب های شیرین به دریاچه ارومیه که کاهش شدید اکسیژن را نیز به دنبال دارد، موجب می شود تا در چنین شرایط اکولوژیکی دو گونه جلبک دونالیلاپریدیس و دونالیلا سالینا در دریاچه رشد کند که گونه دوم به علت شرایط بیان شده غالبیت پیدا کرده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: این جلبک به عنوان غذای آرتمیا محسوب می شود و در جایی که رشد داشته باشد، می توان آرتمیاها را نیز مشاهده کرد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: کاهش شدید اکسیژن، افزایش دمای آب دریاچه و شوری اشباع شده همه موجب عدم تبدیل ترکیبات آمونیوم از تجزیه مواد آلی ورودی به دریاچه به ذخایر نیتراتی آن شده و در نتیجه تولیدات اولیه آن موجبات افزایش فعالیت شیمیوتروفها به جای فتوسنتز کننده ها می شود و این عمل باعث تولید بیشتر این باکتری ها در دریاچه نیز می شود.

او کاهش شدید ارتفاع آب بالاخص در مناطق ساحلی که تابش شدید نور را نیز به دنبال دارد، از علل دیگر این امر ذکر کرد.

جباری، سفید شدن بیش از حد آب دریاچه به علت رسوبات نمک را که باعث ایجاد پدیده گلخانه ای می شود، در بروز این پدیده موثر دانست.

او اظهار کرد: این وضع در سال های قبل هم در دریاچه ارومیه دیده شده که با کاهش دمای آب، شروع وزش بادهای منطقه ای و کاهش شدت و زمان نور خورشید و افزایش آب های ورودی به تدریج در طی سال های آینده حذف خواهد شد.

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه