بسته حمایتی | بسته معیشتی

رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران از توزیع ۱۳ هزار بسته معیشتی با مشارکت سپاه تهران و شهرداری تهران به پرسنل نیازمند شهرداری از امروز خبر داد.

کدخبر : 9499
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اجرای بسته حمایتی دولت در دو مرحله‌ی (مشمولان کمیته امداد و بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت اجرایی شد. برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته حمایتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در دولت تعیین شده که به گروه های هدف پرداخت خواهد شد. بسته حمایتی ویژه ابتدا به عزیزان تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و یا افرادی که در نوبت پیوستن به این سازمانها هستند تعلق خواهد گرفت.همچنین، بسته حمایتی دیگری نیز برای افرادی مانند کارگران ساختمانی، رانندگان، زنبورداران، صیادان و … که در این دو گروه نبودند پیش بینی شده است .در ادامه به آخرین خبر از بسته حمایتی می پردازیم.

بسته حمایتی

هادی سهامی در مراسم توزیع مرحله دوم طرح مائده امام حسن(ع) رزمایش کرامت علوی که صبح امروز در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: نخستین مرحله از طرح مائده امام حسن(ع) در ماه مبارک رمضان امسال برگزار شد که در قالب این مرحله 8 هزار بسته معیشتی توزیع شد.

وی با اشاره به توزیع دومین مرحله از توزیع بسته‌های معیشتی در قالب مرحله دوم طرح مائده امام حسن(ع) تصریح کرد: در این مرحله 13 هزار بسته معیشتی با مشارکت سپاه تهران و شهرداری تهران آماده شده است و در اختیار جامعه هدف قرار می‌گیرد.

سهامی در ارتباط با شناسایی جامعه هدف جهت توزیع بسته‌های معیشتی گفت: این خانواده‌ها از پرسنل شهرداری تهران هستند که غالبا از مجموعه فضای سبز، پاکبانان و ... هستند.

رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران در ارتباط با ارزش ریالی هر بسته معیشتی بیان کرد: هر بسته دارای اقلامی چون برنج، روغن، حبوبات، ماکارونی، رب گوجه‌فرنگی است که ارزش ریالی هر بسته یک میلیون تومان محاسبه شده است.

وی درباره ارزش ریالی مرحله دوم طرح مائده امام حسن(ع) گفت: در این مرحله 13 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده است.

سهامی با اشاره به توزیع بسته‌های معیشتی از امروز خاطرنشان کرد: این بسته‌ها در اختیار سازمان بسیج شهرداری تهران در هر منطقه قرار می‌گیرد و آنها فرآیند توزیع بسته‌های معیشتی را دنبال و اجرایی می‌کنند.

بسته حمایتی

جمعیت ایران بالغ بر ۸۴ میلیون نفر است. از میان این تعداد کدام شهروندان قرار است در تابستان ۱۴۰۱ بسته حمایتی بنیاد مستضعفان را دریافت کنند؟

پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان از ماموریت جدید سازمان متبوع خود رونمایی کرد: برای جبران اثرات حذف ارز ترجیحی بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت تا در این مرحله یک میلیون بسته حمایتی حاوی مواد لبنی را میان نیازمندان توزیع کند.

با توجه به نیازمند بودن مخاطبان این بسته حمایتی، می‌توان آنرا جایگزین موقت یارانه مناسبتی دانست که تا پیش از این برای سه نوبت میان دهک‌های کم درآمد توزیع می‌شد.

در این برنامه بنیاد مستضعفان، توزیع یک میلیون بسته حاوی مواد لبنی تا پایان شهریور ادامه دارد. این بسته‌ها با اولویت خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و نیازمندان ساکن در مناطق هدف محرومیت‌زدایی بنیاد مستضعفان توزیع می‌شود.

مطابق داده‌های کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر از جمعیت ۸۴ میلیون نفری کشور به عنوان مددجو تحت پوشش این دو نهاد حمایتی قرار دارند.

مقایسه این آمار نشان می‌دهد که اختلافی سیزده میلیونی میان بسته‌های حمایتی بنیاد مستضعفان با مجموع مددجویان دو نهاد حمایتی یاد شده وجود دارد. به بیان دیگر از هر ۱۴ نفر مددجوی سازمان بهزیستی و کمیته امداد یک نفر شانس دریافت این بسته را خواهد داشت.

به نظر می‌رسد هرکدام از نیازمندان مشمول این طرح بنیاد مستضعفان، فقط یکبار می‌توانند بسته حمایتی حاوی اقلام لبنی را دریافت بکنند و این یعنی بعید است که توزیع این بسته‌ها تا پایان تابستان به صورت ماهانه تکرار شود.

به احتمال زیاد در حال حاضر یارانه معیشتی ۴۰۰ هزار تومانی اصلی‌ترین منبع درآمدی ۱۴ میلیون نفر مددجوی سازمان بهزیستی و کمیته امداد است، علاوه بر این از ابتدای سال جاری مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد از ۴۲۰ هزار تومان برای خانوارهای تک نفره تا یک میلیون ۳۲۰ هزار تومان برای خانوارهای پنج نفره تعیین شد.

با این حساب ارزش مجموع درآمد این خانوارها مبلغی بین ۸۸۰ هزار تومان سه میلیون و ۳۲۰ هزار تومان خواهد بود.

این درحالی است که پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان درباره ارزش مالی اقلام موجود در این بسته و دریافت کنندگان آن گفته بود: ارزش هر بسته در بازار، ۶۰۰ هزار تومان است. هر بسته لبنی شامل ۲۱ قلم محصولات از جمله شیر، خامه، پنیر، ماست و شیرکاکائو است که میزان کالری آنها ۱۰۷۰۰ کالری و پروتئین آن ۴۷۳ گرم است که قرار است ۵۰۰ هزار بسته برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، ۲۵۰ هزار بسته میان مددجویان سازمان بهزیستی کشور و ۲۵۰ هزار بسته نیز در مناطق هدف بنیاد مستضعفان توزیع شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه