نکات مهم برای خرید اینترنتی محصولات ایران خودرو

طرح پیش‌فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو برای محصولاتی انجام می‌شود که متقاضی کمتری در بازار دارند، سود خرید و فروش آن‌ها نسبت به سایر مدل‌ها کمتر است و موعد تحویلشان در بهترین حالت یک سال بعد اعلام شده است.

نکات مهم برای خرید اینترنتی محصولات ایران خودرو
کدخبر : 8909
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

تفروش اینترنتی محصولات ایرانخودرو در تیر‌ماه امسال از روز دوشنبه آغاز شد و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه خواهد داشت. قرار است در این مرحله چهار محصول یعنی تارا دستی، تارا اتوماتیک، دنا پلاس توربوشارژ دستی و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک بدون قرعه‌کشی پیش‌فروش شوند. وزارت صمت بدون تعارف درباره کم بودن متقاضیان این محصولات صحبت کرده و بررسی‌های فرارو نشان می‌دهد سود حاصل از خرید و فروش آن‌ها بین ۲۸ تا ۵۷ درصد است درحالی که پژو ۲۰۶ تیپ دو و دنا تیپ یک که برای خرید آن‌ها باید منتظر قرعه‌کشی ماند، با سود ۱۰۰ درصدی در بازار معامله می‌شوند. نکته دیگر درباره طرح فروش بدون قرعه‌کشی محصولات ایرانخودرو موعد تحویل آن‌ها است. بین این چهار محصول در بهترین حالت خریداران تارا دستی شهریور ۱۴۰۲ صاحب خودرو می‌شوند و به‌همین دلیل ایرانخودرو از متقاضیان مبلغی را به‌عنوان علی‌الحساب دریافت می‌کند.

۱- موعد تحویل ۱۲ تا ۱۸ ماهه

طرح فروش بدون قرعه‌کشی محصولات ایرانخودرو در تیر ۱۴۰۱ شامل چهار خودرو می‌شود؛ تارا دستی، تارا اتوماتیک، دنا پلاس توربوشارژ دستی و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک. طبق جدول منتشر شده از سوی ایرانخودرو موعد تحویل این محصولات حداقل شهریور سال آینده است. تارا دستی که در این مرحله بدون قرعه‌کشی پیش‌فروش می‌شود، بین شهریور تا اسفند ۱۴۰۲ تحویل داده می‌شود. موعد تحویل تارا اتوماتیک و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک مرداد تا اسفند سال آینده خواهد بود و خریداران دنا پلاس توربوشارژ دستی در بهترین حالت مهر ۱۴۰۲ و در بدترین حالت اسفند سال آینده صاحب خودرو می‌شوند. به‌همین دلیل ایرانخودرو از متقاضیان این مرحله مبلغی را به‌عنوان علی‌الحساب دریافت می‌کند و این ارقام کمتر از ۵۰ درصد ارزش فعلی این محصولات در کارخانه برآورد می‌شود.

۲- متقاضی کمتر

فروش اینترنتی محصولات ایرانخودرو هفته اول تیرماه بدون قرعه‌کشی انجام می‌شود و این کارخانه سراغ محصولاتی رفته که متقاضی کمتری در بازار آزاد دارند. سخنگوی وزارت صمت گفته طرح فروش بدون قرعه‌کشی برای مدل‌هایی انجام می‌شود که دارای متقاضیانی کمتری نسبت ظرفیت اعلام شده دارند. در نتیجه برای فروش آن‌ها قرعه‌کشی برگزار نمی‌شود. همچنین بررسی قیمت‌ها در بازار آزاد نشان می‌دهد اختلاف قیمت چهار خودرو عرضه شده در طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایرانخودور بین بازار و کارخانه ۲۸ تا ۵۷ درصد است درحالی که مدل‌هایی مثل پژو ۲۰۶ تیپ دو و دنا تیپ یک با سود ۱۰۰ درصدی در بازار آزاد خرید و فروش می‌شوند. همین موضوع از تقاضای کمتر این چهار محصول در بازار آزاد نسبت به مدل‌های پرفروش حکایت دارد. قیمت دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک در کارخانه و بازار به‌ترتیب ۳۹۸ و ۵۱۰ میلیون تومان است. اختلاف قیمتی که معادل ۲۸ درصد محسابه می‌شود و این رقم برای تارا دستی ۵۷ درصد است. قیمت تارا دستی در کارخانه و بازار به‌ترتیب ۲۹۳ و ۴۶۰ میلیون تومان است. همچنین اختلاف قیمت تارا اتوماتیک و دنا پلاس توربوشارژ دستی تقریبا ۴۳ درصد است.

۳- حاشیه سود کمتر

طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایرانخودرو در هفته اول تیر شامل محصولاتی می‌شود که خرید و فروش آن‌ها نسبت به سایر خودرو‌های ایرانخودرو سود کمتری دارد. قیمت دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک که طبق ادعای ایرانخودرو دارای امتیاز پنج ستاره کیفی از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران است و در این مرحله بدون قرعه‌کشی عرضه شده، ظرف یک سال گذشته ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است. درحالی که افزایش قیمت دنا تیپ یک که برای خرید آن از کارخانه باید منتظر قرعه‌کشی ماند حدود ۵۰ درصد برآورد می‌شود. قیمت دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک در بازار آزاد طی این مدت از ۴۴۸ میلیون تومان به ۵۱۰ میلیون تومان رسیده و ۶۲ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است، ولی خریداران دنا تیپ یک، شاهد رشد ۱۳۵ میلیون تومانی یعنی ۵۰ درصدی این محصول طی این مدت هستند.، چون قیمت دنا تیپ یک در بازار آزاد از ۲۷۱ به ۴۰۶ میلیون تومان رسیده است. دیگر محصولی که ایرانخودرو در این مرحله آن را بدون قرعه‌کشی می‌فروشد، دنا پلاس توربوشارژ دستی است که از یک سال قبل ارزش آن ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. درحالی سود حاصل از خرید و فروش پژو ۲۰۶ تیپ دو تقریبا ۴۵ درصد است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه