بیمه رایگان | بیمه رایگان دولت

مجلس شورای اسلامی، ارائه پوشش بیمه برای آحاد جمعیت کشور را بر اساس بند الف ماده ۷۰ قانون پنج ساله توسعه کشور به سازمان بیمه سلامت ایران تکلیف کرده است.

کدخبر : 8295
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بیمه رایگان، به گفته ی مدیر عامل بیمه سلامت ایران، من بعد به بیماران صعب العلاج تعلق می گیرد. بیمه رایگان برای حاشیه نشینان منطقه 12 تهران نیز در نظر گرفته شده است.بیمه رایگان درواقع برای سه دهه پایین جامعه در نظر گرفته شده است. به گفته ی مدیر عامل بیمه سلامت ایران، بیمه رایگان با حمایت های وزیر بهداشت و رایزنی های نمایندگان مجلس به تصویب رسید. تاکنون 5 میلیون و 800 هزار نفر تاکنون بیمه رایگان اقدام به ثبت نام کرده اند.

بیمه رایگان

 ۲۴ فروردین ماه سال جاری بود که محمد مهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان سلامت بیمه ایران اعلام کرد که بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱، افراد فاقد بیمه پایه سه دهک پایین درآمدی، رایگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. به گفته وی، در قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوب شده است که همه افراد جامعه که ایرانی هستند، تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند. (بنابر بند (د) تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، سه دهک پایین درآمدی به صورت رایگان و بدون پرداخت حق بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرند.)

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران اعلام کرد: ۵.۵ میلیون نفر از افراد مشمول دهک‌های یک تا ۳ بدون مراجعه به ادارات بیمه سلامت استان‌ها و یا دفاتر پیشخوان، بیمه سلامت رایگان هستند.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران از حذف ارزیابی وسع برای دهک‌های اول تا سوم جهت برخورداری از پوشش بیمه سلامت همگانی رایگان خبر داد.

به نقل از ایسنا، مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: افرادی که نتیجه ارزیابی وسع اعلامی آنها در دهک­‌های اول تا سوم بوده و در سامانه بیمه‌گری ثبت شده است، امکان دریافت پوشش بیمه سلامت همگانی رایگان، با اعتبار یکساله را دارند.

وی افزود: ۵.۵ میلیون نفر از افراد مشمول دهک‌های یک تا ۳ بدون مراجعه به ادارات بیمه سلامت استان‌ها و یا دفاتر پیشخوان، بیمه سلامت رایگان هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت،‌ او در ادامه اشاره کرد: افرادی که در دهک‌های درآمدی ۴ و بالاتر قرار دارند می‌توانند با مراجعه به سامانه شهروندی بیمه سلامت به آدرس bimehsalamatiranian.ir و یا مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد بر اساس آزمونِ وسع و مشارکت در پرداخت حق بیمه بر اساس دهک اعلامی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران قرار گیرند.

بیمه رایگان

مهدی رضایی، با اشاره به اینکه برآوردها حاکی از آن است که بین ۶ تا ۹ میلیون نفر در کشور فاقد بیمه هستند، گفت: ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مختص ۳ دهک اول جامعه تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند، با توجه به اینکه ۴۰۰ هزار نفر نیز در ۲ ماه پایانی سال گذشته در مناطق کم برخوردار حاشیه شهر بیمه شدند؛ می‌توان گفت که دهک‌های پایین با اطمینان بالایی تحت پوشش قرار گرفته اند و عمده افراد باقی مانده در دهک‌های بالاتر جامعه هستند.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید ۳ دهک اول جامعه فاقد بیمه را شناسایی و به سازمان بیمه سلامت معرفی می‌کرد که این امر انجام شد و این افراد در حال حاضر تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفتند، با توجه به اینکه سرانه حق بیمه در سال جاری یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر فرد در سال ۱۴۰۱ است؛ پرداخت این میزان برای ۳ دهک اول جامعه توسط خودشان مشکل زا بوده و خوشبختانه با تقبل حق بیمه این افراد توسط دولت به صورت رایگان بیمه شده اند.

وی با بیان اینکه سایر افراد فاقد بیمه می‌توانند به سامانه بیمه سلامت و دفاتر پیشخوان مراجعه کنند تصریح کرد: ثبت نام از این افراد به عمل آمده و پس از راستی آزمایی و آزمون وسع حداکثر ظرف ۲ هفته اگر در ۳ دهک اول بودند، به صورت رایگان پوشش بیمه‌ای را دریافت کرده و اگر در دهک‌های بالاتر باشند، بر اساس مصوبه هیأت دولت با پرداخت بخشی از سرانه اقدامات لازم انجام می‌شود.

رضایی با اشاره به اینکه پایگاه بر خط بیمه شدگان کشور در سازمان بیمه سلامت تشکیل شده است تاکید کرد: تمامی سازمان‌ها موظف بودند که اطلاعات مربوط به بیمه شدگان خود را در این پایگاه اعلام کنند، اگر این مساله انجام شده بود، می‌توانستیم به طور دقیق و لحظه‌ای تعداد بیمه شدگان را رصد کنیم؛ اما بنا به دلایل و مصلحت‌هایی اطلاعات بیمه شدگان برخی دستگاه‌ها در این پایگاه ثبت نشده است.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، با تاکید بر اینکه برای داشتن بیمه باید الزامات قانونی در نظر گرفته شود اظهار داشت: در حال حاضر و با پوشش جدید بیمه‌ای، ۴۵ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند، در این سازمان ۲۰ میلیون نفر بیمه شدگان روستایی به صورت رایگان تحت پوشش قرار دارند، یعنی حق بیمه این افراد را دولت تقبل کرده است؛ همچنین حق بیمه بیمه شدگان بیمه همگانی با جمعیت حدود ۱۷ میلیون نفر نیز توسط دولت پرداخت می‌شود.

رضایی با بیان اینکه افراد تحت پوشش بیمه رایگان می‌توانند از خدمات دولتی به طور کامل برخوردار شوند گفت: برای استفاده از خدمات بخش خصوصی باید از نظام ارجاع استفاده شود، در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از بیمه شدگان بیمه رایگان از نظام ارجاع بهره مند می‌شوند؛ در بخش دولتی برای هزینه‌های بستری ۹۰ درصد هزینه‌ها و در بخش سرپایی ۷۰ درصد هزینه‌ها را بیمه سلامت پوشش می‌دهد.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران افزود: افراد نمی‌توانند همزمان از ۲ بیمه استفاده کنند، لذا زمانی که فردی از بیمه تأمین اجتماعی منقطع می‌شود، می‌تواند از بیمه سلامت استفاده کند.

رضایی در خصوص آخرین وضعیت داروهای تحت پوشش بیمه سلامت گفت: عمده داروهای اساسی تحت پوشش بیمه‌ها قرار دارد، البته از فهرست دارویی کشور که بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ قلم دارو است، حدود ۲ هزار و ۶۰۰ قلم تحت پوشش کلیه بیمه‌های پایه قرار دارد، لذا نگرانی از بابت پوشش دارویی وجود ندارد، بدون شک اگر دارویی تحت پوشش نباشد، نمونه و مشابه داخلی آن وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه